חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
סמטה במאה שערים ירושלים

סיור חנוכיות עצמאי בירושלים

סיור חנוכיות עצמאי: חנוכה הוא זמן נפלא לטייל בירושלים. בשכונות החרדיות וברובע היהודי הרחובות מוארים באור החנוכיות שמונחות בפתחי הבתים. סיור חנוכיות עצמאי הוא קל מאד לביצוע ונוח למי שאוהב לטייל בלי מדריך.

רוצים לבנות סיור חנוכיות עצמאי בירושלים? הצטרפו אלי ונצא לדרך. חג שמח!

אור וירושלים » סיור חנוכיות עצמאי בשכונות החרדיות

גם לי, כמו לאחרים, הקורונה שיבשה כמה וכמה תוכניות. ביניהן תוכניות שכללו ביקור בארצות רחוקות… ומכיוון שנתב"ג סגור וטיסות אין, עלינו על קו 77 מהבית ונסענו מרחק קצר למשך דקות ספורות.

כשירדתי הרגשתי כמו מי שנכנסה לארון הבגדים בחדר של אמא ויצאה בנרניה. שלג אמנם אין כאן, אבל עולם אחר- יש ויש. הנה כמה המלצות מסיור החנוכה שלנו בשכונת הבוכרים ומאה שערים.

סיור חנוכיות עצמאי בירושלים » שכונת הבוכרים

השכונה הקטנה והציורית הזאת, הוקמה ע"י קהילה קטנה ועשירה מאד של יהודי בוכרה שחיפשו שטח רחב מחוץ לחומות. השטח נרכש בשנת 1890 ועליו נבנו בתים גדולים ומפוארים ששימשו את יהודי הקהילה בעיקר כ"בתי קיץ", בעת ביקורם בישראל. בין הבתים ניטעו עצי אקליפטוס ונסללו רחובות גדולים.

לאחר קום המדינה, בהדרגה, האוכלוסייה המקורית של השכונה עזבה והיא הפכה לשכונה חרדית לכל דבר, שגובלת במאה שערים.

סיור חנוכיות במאה שערים ירושליםצילם: איציק טל

יש הרבה מבנים היסטוריים מעניינים בשכונה אבל הכיף האמיתי הוא פשוט להסתובב, להציץ לחצרות המרוצפות, לחנויות הקטנות ולהנות מאווירת חו"ל חמש דקות מהבית. אם אתם מגיעים מחוץ לעיר, מומלץ להחנות את הרכב בחניוני הרכבת הקלה ולהגיע באוטובוס לכיכר השבת. משם אפשר לשוטט ברגל ברחובות הקסומים עד לשוק הבוכרים ברחוב אדונהו הכהן 5.  נקודת מוצא מעולה לטיול חנוכיות עצמאי!

סיור חנוכיות עצמאי בירושלים » שוק הבוכרים

אחד מהשווקים הוותיקים של ירושלים. לפני 48 היה שוק יהודי-ערבי אך גם הוא שינה בהדרגה את צביונו. עדיין, רבים מהסוחרים הם ממוצא בוכרי אך מרבית החנויות מוכרות מוצרי בשר ודגים.  בקרוב מתוכנן שיפוץ גדול של השוק ע"י עיריית ירושלים במטרה להחיות אותו ולהפוך אותו מוקד עניין.

חצר בית בשכונת הבוכריםצילם: איציק טל 

בית מיוחד בשכונת הבוכרים

בית במאה שעריםצילם: איציק טל

ארמון הבוכרים

אם הקורונה מונעת מאתנו לבקר בארמון המהרג'ה או בארמונות של הנסיכה סיסי בוינה, התחליף הוא ללא ספק ארמון מקומי "הארמון הבוכרי" ברחוב עזרא 21, מרחק הליכה של כמה דקות מהשוק. המבנה הוקם בשנת 1905 ע"י יהודיוף, יהודי עשיר מטשקנט ועבר גילגולים מעניינים משך השנים ואפילו הגנרל אלנבי התארח כאן לסעודה.

ארמון הבוכרים ירושלים

המבנה מיועד לשימור. בינתיים משמש כבית ספר וכמו כל השכונה כדי לדמיין את הפאר וההדר שאפיינו אותו בעבר נדרש לא מעט דמיון.

כתבה על המקום במגזין "מסע אחר"

חצר בשכונת הבוכרים

סיור חנוכיות עצמאי בירושלים » חנוכיות ברחוב מוסיוף 8

בלב שכונת הבוכרים נחבאית לה חנות "טמבור" קטנה בבעלות יוסף שבתאי, ובה אוסף של למעלה מ 5000 חנוכיות. מכיוון שחנוכה היום, אדם חברינו מבטיח לקחת אותנו לראות חנוכיות מכל העולם, ביניהן כאלה ששייכות למשפחות שנספו בשואה וחנוכיות עתיקות ממש. אלא שבבואנו הפעם החנות הקטנה סגורה. קצת מבאס אבל תרוץ מצויין לחזור לביקור נוסף בשכונה בקרוב!

בית הכנסת של אנוסי משהד

קהילת אנוסי משהד הייתה קהילה באירן, שחבריה היהודים חוייבו להתאסלם אך שמרו על יהדותם בסתר. בית הכנסת הוקדם ע"י חברי הקהילה בשנת 1900. בחזית בית הכנסת שלט שמוקדש למקימו- חאג' אדוניהו.

שער לבית הכנסת של אנוסי משהדצילם: איציק טל

גרבים תלויות על שער- סיור חנוכיות עצמאי במאה שעריםצילם: איציק טל

ילדים משחקים בחצר בית מאה שעריםצילם: איציק טל

בקצה השכונה (רחוב דוד חזן 11) עומד בית משהיוף, שכיום משמש כישיבת קמיניץ. הגענו אליו בדיוק כשעשרות בחורי הישיבה הדליקו נרות חנוכה. הבנים נכנסו פנימה וזכו לקבלת פנים נעימה ולבבית + הסברים.

חנוכיות בישיבת קמיניץ- סיור חנוכיות עצמאיצילם: עודד ארז

עוד כמה דקות הליכה ואנחנו בלב שכונת מאה שערים הידועה. בדיוק בזמן הדלקת נרות החנוכה.מי שמחפש מקום לשוטט בו ולעשות סיור חנוכיות עצמאי, זה המקום.

השכונה עצמה, כמו כל המגזר החרדי,  רחוקה מלהיות מקשה אחת ויש בה קהילות רבות. אפשר לעשות בה סיור מעמיק שכולל את הרחובות הקטנים והצפופים שלה והרבה בתים היסטוריים, אחרי הכל מדובר בשכונה בת 146 שנה… אלא שהפעם ויתרנו על מסלול עמוס ופשוט נהנו לחוות את השכונה מוארת באור הנרות. את החנוכיות מניחים התושבים, כידוע, בפתח הבית, כדי לפרסם את נס החנוכה. הדלקת הנרות בישיבות ובשטיבלאך מלווה בשירה וריקודים. ברוב המקומות התקבלנו בצורה יפה וידידותית מלבד אירוע חד פעמי ומביך בו אברך התפרץ עלינו בצעקות.

צומת מלכי ישראל וישעיהו סיור חנוכיות עצמאי בירושלים

מכיכר השבת המשכנו לרחוב שטראוס ולמאפיית "אביחיל" הידועה. הבנים קנו סופגניות חמות בגרסה הקלאסית, מאפים מלוחים ולחמניות טריות.

סיור חנוכיות עצמאי בירושלים- סופגניות במאה שערים

משם המשכנו לאזור זיכרון משה ורחוב חפץ חיים. הרחובות השקטים יותר, הם גם חשוכים יותר והחנוכיות עם שמן הזית מאירות למרחק.

סיור חנוכיות עצמאי במאה שערים ירושלים

רחוב יעקב מאיר- סיור חנוכיות עצמאי בירושלים

סיימנו את הסיבוב בהליכה ברחוב יעקב מאיר למלכי ישראל. בשנה שעברה אכלנו כאן לסיום במסעדת "שטיסל", המעולה (על פי השמועה, על שמה נראה הסדרה…), אך השנה הדלתות היו נעולות.

מאפיית שטיסל

איזה כיף שהצטרפתם אלי לסיור החנוכיות העצמאי שלנו. כיף פשוט לשוטט בשכונות החרדיות של ירושלים, לספוג את האווירה המיוחדת, לטעום מאכלי חג במאפיות שפזורות כאן ולהנות מהחג בקצב שלכם.

טיפ

טיפ על הדרך: אם אתם מגיעים לירושלים בדצמבר, מומלץ מאד לשלב גם לטעום קצת כריסמס על הדרך. הנה פוסט עדכני עם המלצות לבילוי בירושלים בדצמבר:

כריסמס בירושלים- לטייל בארץ ולהרגיש אירופה. 

ירושלים בחג המולד טיול עצמאי

יש לכם הערות? תיקונים? פירגונים? שמחה מאד לשמוע מכם בפינת התגובות ממש כאן למטה. רוצים לשמוע ממני כל כמה חודשים עידכונים על פוסטים חדשים? כתבו לי כאן או  עקבו באינסטגרם לעדכונים בזמן אמת.

חג שמח והרבה אור!

keep in touch

לדף הפייסבוק "על הדרך"

לעמוד שלי באינסטגרם

להרשם לרשימת התפוצה

אל מזהב בהודו

פסטיבל הדוסרה בעמק קולו הודו

ליהודים יש את חנוכה ולנוצרים יש את כריסמס ומה עם ההודים? גם הם חוגגים את בואו של החורף והתקצרות הימים, בחג מיוחד שמסמל את ניצחון האור על החושך.
חג הדוסרא (dussrha) בעמק קולו נחשב לאחד הפסטיבלים הססגוניים והמיוחדים בצפון הודו.

יוצאים לדרך »

"

פוסטים אחרונים

מונטנגרו למטייל
אירופה טיולים
ריבה ארז

מונטנגרו למטיילים- מסלול של שבוע

טיול כוכב במונטנגרו- מסלול לשבוע. למונטנגרו יש משהו לכל אחד וכל אחת: נופים מטריפים, שמורות טבע ירוקות, תצפיות, חופי ים, מרינות לעשירים ורפטינג למשפחות. מזמינה אתכם ואתכן להצטרף לטיול כוכב במונטנגרו בחודש אוגוסט.

יוצאים לדרך »

נישאר ידידים?