חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
כפר-דייגים-איי-לופוטון

איי לופוטון הקסומים-טיול צלמים בנורבגיה

נורבגיה נחשבית כאחת המדינות היפות בעולם, שמושכת חובבי טבע רבים, במיוחד בחודשי הקיץ. בצפון המדינה נמצאים איי לופוטון: ארכיפלג של ארבעה איים גדולים וסביבם איים קטנים וקסומים. לאיי לופוטון הגענו במסגרת טיול צלמים של אלון קירה. הנה סיפור הטיול שלנו וכמובן: תמונות מימים בלתי נשכחים.

 צילום כל התמונות בפוסט: איציק טל

איי לופוטון- הרפתקאה נורדית

איי לופוטון הם איים יפיפיים בצפון נורבגיה. הנופים עוצרי נשימה: הרים גבוהים שנישאים מעל הפיורדים, כפרי דייגים עם בתים צבעוניים: גן עדן לצלמים. 

מלבד הנופים המדהימים, האיים הם מקום מעולה לראות בו את אורות הצפון. בעת ביקורינו בסתיו, זכינו לראות שלכת זהובה וכמובן גם את הזוהר הצפוני, שניתן לחזות בו בעיקר בין ספטמבר למרץ. בסמוך לאיים עובר זרם הגולף, שבזכותו מי הים לא קופאים וניתן לטייל במקום גם בסתיו (בזמן חגי תשרי).

איי לופוטון מורכבים מארבעה איים "גדולים" וביניהם מאות איים קטנים. למרות שסירות ומעבורות הם כלי תחבורה פופולרי, האיים מושלמים ל"רוד טריפ" ברכב, משום שבין האיי הגדולים מחברים גשרים ומנהרות.

למרות שמדובר במקום נידח ושקט, התשתית במקום מפותחת והטיול נוח ומתאים לתייר הישראלי. אנחנו הגענו למקום במסגרת טיול של אלון קירה ובת זוגו סוזי: אם המילה "טיול מאורגן" לא ממש מתחברת אליכם, כדאי שתשכחו כל מה שידעתם על טיולים מאורגנים. בטיול של אלון השתתפו לא יותר מחמישה אנשים, כולם חובבי צילום וטיולים. מלבד נופים מדהימים זכינו גם להדרכה פעילה בתחום הצילום בכלל וצילום הזוהר הצפוני בפרט. יש לנו רק מילים טובות לאמר על האירגון, היחס והאווירה.

תיירים עצמאיים, במיוחד כאלה שמגיעים בקיץ, יכולים לעסוק במגוון פעילויות כמו: שייט, דייג, רכיבה על אופניים, קיאקים, טיפוס וטרקים. החופים נפלאים ומפתים אך מי הים קרים מאד כמובן. אם אין לכם דם ויקינגי, לא הייתי בונה על קפיצה למים!

איי לופוטון- עונה מומלצת לטיול

עונת התיירות היא בחודשי הקיץ, אז מזג האוויר נאה ומאפשר טיולים, שייט וגם אטרקציות. בתחילת החורף ההרים מתחילים להתכסות בשלג ואחריהם גם המישור והמראה יפה במיוחד ויחד עם זאת- קר מדי לטייל ממש. בנוסף- בגלל העננות הכבדה הסיכויים לראות את אורות הצפון- פוחתים מאד.

עונת הסתיו- ספטמבר ואוקטובר יכולה, עם קצת מזל, להיות עונה טובה לטיול. השלכת מוספיה צבע לתמונות ולהשתקפויות. האור בעונה זאת מצויים לצילומים והסיכוי לחזות בזוהר הצפוני גדול יחסית.

ועכשיו: נצא לדרך!

טיסה לאיי לופוטון

יום מספר 1

הגענו למקום באמצעות שלוש טיסות: מישראל לוינה, מוינה לאוסלו ומאוסלו טיסה לנארוויק.שם ישנו במלון בשדה התעופה:

Sure Hotel by Best Western Harstad Narvik Airport

 AUSTAGOY

יום מספר 2

האי אוסטאגויה הוא האי הגדול בשרשרת איי לופוטון ובו עיר הבירה Svolvær, שחיים בה פחות מ 5000 איש ואישה. הדרך מנאווריק לסוולוואר דרך כביש E10, יפיפייה: מבעד לחלונות משתפקים ההרים הגבוהים והעיירות הציוריות והצבעוניות. יש בצידי הדרך תצפיות יפות, כשצבעי השלכת מוסיפים למראה המרהיב. הנסיעה אורכת כשלוש שעות ובדרך אנו עוצרים לצלם פסלים סביבתיים יפים:

עיר הבירה סוולוואר משמשת לנו כעוגן משך כל ימי הטיול. איי לופוטון לא גדולים במיוחד וניתן להגיע מהצפון לדרום בשעות ספורות של נהיגה.

סוולוואר היא העיר הגדולה בארכיפלג, אלא שלכנות אותה "גדולה" זה מעט מצחיק: מדובר בעיירה קטנטנה ובה חיים פחות מ 5000 איש. בסוולוואר יש שירותים טובים לתיירים: מסעדות, מלונות, ברים וגלריות.

משמעות השם סוולוואר בנורדית עתיקה: "עיירת דגים צוננת", שם מתאים ביותר לדעתי. עד לאחרונה עיקר פרנסת התושבים הייתה על דייג אך לאחרונה התגבר מאד זרם התיירים וכיום רבים מהמקומיים הם בעלי עסקים בתחום התיירות. אם הגעתם באופן עצמאי, יש לא מעט דברים שתוכלו לעשות כאן: שייט מסוגים שונים, דייג ויציאה לטיולי יום לאיים סמוכים.

Kabelvåg

התחנה הבאה שלנו היא קאבלווג שנמצאת כעשר דקות נסיעה מסוולוואר.

מדובר בכפר העתיק ביותר בצפון נורבגיה. במקום יש כמה אטרקציות תיירותיות כמו: אקווריום, מוזיאון פתוח וקתדרלה.

 הנינגסוואר (Henningsvaer)

נסיעה של 25 דקות נוספים מביאה אותנו לכפר גדול במונחים מקומיים: כ 500 אנשים חיים כאן. אנחנו מגיעים למקום לעת ערב ומצלמים את הנוף, הבתים המיוחדים ואת השילוב בינהם.

טיול לאיי לופוטון » איי Vestvagoy ו- Gimsøya  

יום מספר 3

הדרך לאי Gimsøya עוברת לאורך חוף הים והנופים מדהימים: חופים חוליים, הרים גבוהים ואיים קטנטנים. האי שימש בימי קדם כמרכז מסחרי חשוב בזכות הדגה שלו ונמצאו באזור גם ממצאים ארכאולוגיים ייחודיים.

משם המשכנו ברכב לאי ווסטוגוי (Vestvagoya) שם עשינו טיול רגלי בנוף יפה. אם אתם מגיעים למקום בהרכב משפחתי, כדאי לעצור במוזיאון הויקינגים. בתחילת אוגוסט מתקיים כאן גם פסטיבל ויקינגים לכל המשפחה וניתן אף לשוט ב"ספינת ויקינגים".

אנחנו נסענו בדרך נופית לללקנס (Leknes) העיר הגדולה באי אליה הגענו לצילומי שקיעה של השמש היורדת על הבתים הקטנים של האי.

טיול לאיי לופוטון האי Moskenes

יום מספר 4

האי מוסקנס (Moskenes) הוא הדרומי והמרוחק ביותר מבין איי לופוטון. הוא נחשב גם ליפה ביותר בינהם עם נופים פראיים ועוצרי נשימה.

Hamnøy

בכפר, שנמצא על אי קטן על אם הדרך, ניתן לראות את הבתים המסורתיים של האזור:Rorbuer- בתים אדומים שבנויים על כלונסאות על שפת המים. בדרך מומלץ לעצור ב

Hamnøy Scenic Viewpoint

תצפית יפה ומקום טוב לצלם בו.

כפר הדייגים Reine

 הכפר Reine נבחר ע"י תושבי נורבגיה למקום היפה ביותר בארצם, ולא בכדי: מראה הבתים האדומים על רקע ההרים והים, במיוחד בתקופת השלכת הוא מראה מדהים.

אם הגעתם במסגרת טיול עצמאי, תוכלו לקחת מכאן מעבורת מקומית או לשכור סירה וכן לעשות טיול ברגל לחופים היפים באזור: Horseid ו Bunes. הכפר עתיק למדי אך בתיו נשרפו ברובם ע"י החיילים הגרמנים שכבשו את המקום במהלך מלה"ע השניה. 

אם אתם בהרכב משפחתי (וגם אם לא) אפשר לבקר במוזיאון הצעצועים המקומי.

הכפר  Å

השם הקליט "A"  משמעותו בנורדית עתיקה "נהר". בכפר חיים 123 תושבים וכמה עשרות אלפי שחפים והוא מפורסם בשל מפעל דגים ישן שהשתמר וניתן לבקר בו.  מלבד שיטוט בין בתי הכפר, אפשר לבקר גם במוזיאונים הקטנים

  • Lofoten Stockfish Museum
  • Norwegian Fishing Village

טיול לאיי לופטון » יום חופים

ביום זה סירנו בחופים קטנים ונידחים באיי לופטון ועסקנו בצילום שלהם בטכניות שונות ובמגוון זוויות.

בשעות הלילה יצאנו לצלם את אורות הצפון.בעונת הסתיו יש סיכוי טוב לראות אותום בשעות הלילה. הויקינגים האמינו שהאורות הם לפידים גדולים שמדליקים המתים בעולם הבא: המראה אכן מיוחד במינו ומרהיב. יחד עם זאת, יש פער משמעותי בין הזוהר כפי שנקלט בעדשת המצלמה לבין המראה במציאות.

עבור צלמים בכל אופן, מדובר בחוויה של פעם בחיים!

טיול באיי לופוטון » איי Flakstadoya

יום מספר 6

קבוצת איים קטנים שמחוברים בינהם באמצעות מנהרות. הנסיעה בכביש E10 היא נסיעה נופית יפה ומהדרך ניתן לראות את הר Bjørntinden שגובהו כ 550 מטר.

Nusfjord

הכפר הקטן הוא אחד מהעתיקים באזור והוכרז ע"י אונסק"ו כ "מקום לשימור" בזכות הארכיטרטורה המיוחדת של בתיו. מלבד בתים יפים יש בכפר גם מאפייה עתיקה שבה תנור בן מאות שנים.

החופים הצפוניים של האי:

Ramberg

חוף חולי עם מים תכולים. בקיץ פוקדים מטיילים רבים את האזור ויש גם כמה טיולים רגליים יפים ולא קשים שניתן לעשות במקום.

Sund

העיירה הדרומית ביותר באי Flakstadoya. ניתן לבקר במוזיאון הדייג ובו פריטים בני עשרות ומאות שנים שקשורים לדייג כמובן.

 איי לופוטון » החופים Haukland Uttakleiv

יום מספר 7

היום האחרון שלנו באי בו טיילנו בחופים יפים ומיוחדים וכמובן עסקנו בצילום מכל זוית אפשרית.

נפרדים מאיי לופוטון » היום האחרון

בשעת בוקר מוקדמת אנחנו נוסעים בחזרה לשדה התעופה כדי להתחיל את מסעינו הביתה- לישראל. המסע הזה היה אחד היפים שחווינו ומומלץ מאד לחובבי טבע. יש לנו רק מילים טובות לאמר לאלון קירה: על האירגון, היחס ותחושת ביתיות. 

לאתר של אלון קירה

 

כאן מסתיים לו הטיול שלנו לאיי לופוטון בנורבגיה. אם אתם מתעניינים בצליום, בטיולים או בשניהם ביחד, מוזמנים להמשיך לפוסטים נוספים בנושא:

לטייל עם סבא איציק

אלסקה בקרוואן

מסע בעקבות תמונה

להתראות על הדרך!

"

פוסטים אחרונים

מונטנגרו למטייל
אירופה טיולים
ריבה ארז

מונטנגרו למטיילים- מסלול של שבוע

טיול כוכב במונטנגרו- מסלול לשבוע. למונטנגרו יש משהו לכל אחד וכל אחת: נופים מטריפים, שמורות טבע ירוקות, תצפיות, חופי ים, מרינות לעשירים ורפטינג למשפחות. מזמינה אתכם ואתכן להצטרף לטיול כוכב במונטנגרו בחודש אוגוסט.

יוצאים לדרך »

נישאר ידידים?