חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
old city of safed israel

צפת עם ילדים- אטרקציות ומסלולים

צפת על ילדים:

יתכן שצפת היא לא העיר הראשונה שאתם חושבים עליה כיעד לחופשה עם ילדים, אבל אם תתנו לה צ'אנס, תגלו בצפת עולם ומלואו: בתי מלאכה מדליקים, מנהרות סודיות מהמאה ה-16, סמטאות ציוריות ומסלולי הליכה יפיפים. מבטיחה לכם שתגלו מהר שצפת מושלמת לחופשה משפחתית קסומה.

 צפת עם ילדים: יוצאים לדרך!

צפת עם ילדים-חצר מרוצפת

צפת עם ילדים

במהלך השיטוט בסמטאות הצרות של צפת, ברחובות המקורים ובין בתים עתיקים, מרגישים היטב את האווירה המיוחדת של העיר. כאן, ברחובות האלה ממש הלכו רבי יצחק לוריא (האר"י הקדוש), רבי יוסף קארו (מחבר "שולחן ערוך") ר' ישראל נג'ארה (מחבר הפיוט "לכה דודי") ורבים אחרים.

החופשה הצפתית שלנו התקיימה בחול המועד פסח, מיד אחרי תקופת הסגרים, מה שהפך אותה למתוקה במיוחד. 

המלון שבחרנו, the way inn, הוא מלון בוטיק קטן שנמצא ברובע האומנים של צפת. בבניין מדהים בן 300 שנה, יצרו הבעלים- רוני וגיטה, עשר סוויטות, שכל אחת מהן נושאת שם של ספירה קבלית המעוצבת בצורה מיוחדת. במלון יש גם חמאם תורכי וחדר אוכל מרהיב. 

הגענו עם חברים וישנו בסוויטות שמתאימות למשפחה. הסוויטה שלנו, סוויטת "יסוד", נמצאת בקומת הקרקע והיתרון שלה שחדר ההורים מופרד מהחדר בו לנו המתבגרים שלנו, מה שאפשר פרטיות יחסית. בחדר היה גם מטבחון ושולחן אוכל קטן.

מלון למשפחות בצפת-צפת עם ילדים

מי שמחפש שלווה ורוגע, ימצא אותה על מרפסת המלון, ממנה אפשר לראות את השמש שוקעת וצובעת את גגות העיר צפת ואת רכס הרי מירון בכתום וזהב.

שקיעה בצפת

שקיעה בצפת

אהבנו מאד את העיצוב של המלון שניכרה בו חמימות ומשפחתיות. המחיר ששילמנו היה בעינינו מעט יקר, גם אם מביאים בחשבון שמדובר בחול המועד.

כאן אולי המקום לציין, שבחול המועד פסח, מצאנו את העיר מנומנמת וחלק מהחנויות והמסעדות (ואפילו חלק מבתי הכנסת) היו סגורים. למי שאוהב או אוהבת "אקשן", כדאי אולי לחזור במועד אחר…

צפת- קצת היסטוריה על הדרך:

צפת נחשבת כאחת מארבע "ערי הקודש", בהם גרו בני היישוב הישן בארץ ישראל. ניתן למצוא כאן שרידי התיישבות עתיקה ושרידים ביזנטיים וממלוכיים. בשנת 1517 נכבשה ע"י התורכים. תקופה זאת, מכונה "תור הזהב של יהודי צפת": בעיר התיישבו כ 10,000 ממגורשי ספרד שהפכו את העיר למרכז יהודי משמעותי. התושבים השתמשו בידע שלהם מספרד להקים תעשייה משגשגת של עיבוד צמר וכן עסקו במסחר. במהלך אותה תקופה פעלו בעיר גדולי המקובלים שהנודע שבהם הוא האר"י הקדוש.

במאה ה-17, התמודדו התושבים עם משבר כלכלי שנבע מירידה בביקוש העולמי לצמר. מלבד משבר כלכלי העיר ידעה גם אסונות רבים ובהם שתי רעידות אדמה , פרעות וביזה של השכנים הערבים, מגפות קשות ועוד. בתקופת המנדט הבריטי התחוללו בעיר מהומות קשות וגם במלחמת העצמאות התחוללו בה קרבות. בעיר העתיקה ניתן לראות בתים רבים בהם קבוע שלט שמציין את ההיסטוריה של הבית. 

עמדת בלויגרונד צפת

צפת עם ילדים » הרובע היהודי 

אנחנו הכי אוהבים ללכת לאיבוד בסמטאות הקסומות וברחובות הצרים שצבועים בתכלת. העיר העתיקה של צפת מלאה בחנויות יפות, בתי כנסת ופינות חמד.

 הנה כמה מקומות שכדאי לבקר בהם בעיר העתיקה:

נתחיל משלושה בתי כנסת ידועים שנמצאים בלב העיר העתיקה. 

 

בית הכנסת האר"י האשכנזי

רבי יצחק לוריא "האר"י הקדוש" הוא כנראה הדמות המזוהה ביותר עם העיר צפת. הוא פיתח זרם חדש בקבלה ומושגים בהם השתמש כמו "שבירת הכלים" "צמצום" ועוד פותחו ע"י ממשיכיו ותלמידיו שנקראו בשם הנוגע ללב-  "גורי האר"י". בית הכנסת עומד במקום שבו על פי המסורת, נמצא "חקל תפוחין קדישין" (שדה התפוחים הקדושים)- המקום אליו היה יוצא האר"י יחד עם "גוריו" לקבל את פני השבת בבגדים לבנים.

בתי כנסת עתיקים בצפת

בית כנסת אבוהב

בית כנסת יפיפה ובו שלושה ארונות קודש ובהם ספרי תורה עתיקים וכן ציורי קיר עם סמלים קבליים.

צילם: איתמר גרינברג- קישור

טיפ

טיפ על הדרך: בית הכנסת מופיע אפילו  על השטר של 200 ש"ח.

(צילום- ויקיפדיה)

בית הכנסת של רבי יוסף קארו

רבי יוסף קארו חיבור את "שולחן ערוך"- אחד מספרי ההלכה החשובים ביותר ביהדות. 

בית הכנסת נבנה במאה ה -16 ונהרס פעמיים, בשתי רעידות אדמה קשות שהחריבו חלקים ניכרים מהעיר. לבית הכנסת חלק תת קרקרעי שעל פי האגדה, שם נגלה לרבי יצחק קארו מלאך בדמות ה"מגיד".

סמטת אלקבץ צפת

הפיוט "לכה דודי" שחובר ע"י ר' שלמה אלקבץ בצפת, היה חלק מטקס קבלת השבת שהותקן ע"י מקובלי העיר במאה ה -16.

 

צפת עם ילדים » סיור במנהרות עתיקות

עם כל הכבוד לבתי הכנסת היפים של צפת, טיול  עם ילדים לא שלם בלי אתגרים שמתאימים לחברה הצעירים. מקום מעניין לילדים הוא מרכז "לבנות ולהבנות" שבתוכו מערכת של מנהרות תת קרקעיות שנבנו במהלך "תור הזהב של יהודי צפת".

הירידה לבטן האדמה תמיד מרגשת ילדים ועלות הכניסה לא יקרה (בקשו מחיר משפחתי). אלא שההסברים במקום לא ברורים, בכל תחנה יש שלט שכתוב באותיות צפופות והמידע מונגש בצורה מאד מיושנת.

באתר אפשר לראות שרידי מקווה עתיק, חדר נשקים ובו תצוגה של רובים ששימשו את חברי הפלמ"ח באזור, בורות מים, תנור אבן לאפיית לחם ועוד.

סיור במנהרה תת קרקעית- צפת עם ילדים

בסיום הסיור מגיעים לאתר ששמו "בית הקהל". המקום היה חלק משכונה יהודית מהמאה ה-16 שמשך השנים נקברה בתוך תל של אפר והריסות. בעת ביקורינו התקיים במקום פסטיבל מלאכות קדומות כמו קדרות, טווית צמר, עשבי מרפא ונגינה. התחנות דיברו מאד לליבם של הילדים וגם המתבגרים הגדולים הצליחו למצוא עניין והתחברו.

מרכז לבנות ולהבנות-צפת עם ילדים

הכתובת: סמטת אלקבץ 17.

אתר האינטרנט- לבנות ולהבנות

צפת עם ילדים » מפעל נרות 

לא רחוק מבית הכנסת האר"י האשכנזי, נמצא מפעל "נרות צפת". לא קל למצוא אותו משום שהכתובת המצוינת בגוגל מפות- שגויה למרבה הצער. באולם התצוגה יש הדגמה של הכנת נרות משעווה וכן תצוגה של מוצרים ופסלי שעווה שמתארים סצנות תנ"כיות כמו תיבת נוח. 

מפעל נרות צפת

בשנת 2008 נערך במפעל שיפוץ במסגרתו התגלה מבנה עתיק יותר שנמצא ממש מתחת למפעל. במהלך השיפוץ נוצר קצר חשמלי שגרם לשריפה גדולה שהתפרצה. בגלל כמות השעווה הדליקה במקום, היו הנזקים של השריפה חמורים וכל הפסלים במקום נשרפו. לאחר שכובתה השריפה, המשיך השיפוץ והמפעל עבד מתוך המבנה התת קרקעי העתיק שהתגלה.

צפת עם ילדים » רובע האומנים 

אחרי מלחמת השחרור התיישבו בעיר התחתונה (בשרידי השכונה הממלוכית) אומנים רבים. האווירה המיסטית של צפת, הרחובות הצרים והקסם המיוחד שלה, משכו לעיר פסלים, ציירים ואנשי בוהמה.

רובע האומנים ידע שיגשוג ופרח  עד שנות ה -70. בעקבות התחרדות העיר צפת עזבו אומנים רבים את העיר ורובע האומנים שינה את פניו בהדרגה.

למרות השינוי, עדיין נעים להסתובב באזור ולשוטט בין הגלריות ובתי המלאכה במקום.

כיכר המעיין הרדום

עד שנת 1948, היה במרכז הכיכר מעיין שכונה "המעיין הרדום". השם ניתן ככל הנראה בגלל שמדובר במעיין מסוג "פועם"- שמימיו מגיחים ומסתתרים בצורה מחזורית. (על המעיין הפועם "עין פוער" כתבתי בפוסט כאן). מי המעיין שימשו את תושבי צפת לכביסה והכיכר הייתה מרכז חברתי חשוב.

אחרי הקמת המדינה מי המעיין התייבשו והאומנים שהתיישבו ברובע נהגו להגיע אליה עם כני ציור וליצור לעיני העוברים והשבים. כיום המסנים משמשים כמרכז קהילתי.

צפת עם ילדים- כיכר המעיין הרדום

 

התערוכה הכללית בצפת

אחרי הקרבות הקשים שהתחוללו בעיר במלחמת העצמאות, ברחו/ גורשו התושבים הערבים הנותרים  ובתיהם נותרו שוממים. בבתים הריקים השתכנו כאמור אומנים רבים שקבעו את מקום מגוריהם בצפת. בתוך מבנה השוק והמסגד הוקם מתחם תערוכות בשם "התערוכה הכללית" בו נמכרות יצירות של אומנים שחיו בצפת.

בשנת 1996 הגיש חבר הכנסת עבד אלמאלכ דהאמשה (מהרשימה הערבית המאוחדת) שאילתא בכנסת, שעסקה בשימוש במסגד (ששמו בערבית "מסגד אל שוק") כמקום לתערוכה ובשימוש במסגד "אל אחמר" הסמוך כאולם אירועים.

תמונת מסגד אל סוק. "ישראל נגלית לעין" אלבום ד"ר וינשטיין. מקור: כאן

צריח מסגד אל סוק צפת

במבנה המסגד הישן יש גם אולם שמוקדש למוזיאון הבובות הקטן של מילה רוזנפלד. מילה עלתה לארץ מסיביר עם שתי בנותיה- אלה ולריסה. אלה אהבה מאד בובות והייתה בעלת אוסף גדול, אך בתהליך העלייה לארץ, אבד לה אוסף הבובות, דבר שציער את לבה.בית הבובות של מילה- צפת עם ילדים

כשאלה נהרגה בפיגוע ברחוב דיזינגוף, רק ארבע שנים אחרי עלייתה, הקימה מילה את המוזיאון לזכרה. היא מכינה בעבודת יד כל בובה ובובה ומדגימה את המלאכה בפני המבקרים באולם התצוגה.

הדגמת ניפוח זכוכית

סמוך לבית התערוכה הכללית, בבית ישן מוקף גינה אותה מאתרים פסלי זכוכית כחולים, נמצא בית המלאכה של האומנית שבע חיה. שבע מדגימה בפני האורחים את תהליך היצירה הייחודי שלה ומספרת את סיפורה האישי- מילדותה בדנוור ועד היום.

גלרית זכוכית-צפת עם ילדים

הגלריה נמצאת ברחוב ט"ו 7 ופתוחה מדי יום למעט שבת.

אתר האינטרנט של גלריית שבע

סיור במחלבת המאירי

בשנים עברו, העיר הייתה מוכרת כמעצמת גבינות ואפילו זכתה שתקרא על שמה ה"גבינה הצפתית". בעיר העתיקה בצפת אפשר לערוך סיור במחלבת המאירי שהוקמה בשנת 1850 ע"י משפחת ארזוני ששם משפחתם עוברת ל"המאירי". (גם שם המשפחה שלי "ארז" עוברת מ"ארזוני" אך לא מצאתי קרבת משפחה לבן זוגי…).

אבי המשפחה קבע עם עלייתו ארצה כלל: המחלבה תעבור  בכל דור, אך ורק לבן אחד. על הבן הממשיך לשאת  אחד משני שמות: "שלומי" או "מאיר".

עד לפני כעשור הייתה המחלבה שייכת לבן המשפחה, מאיר המאירי, אך מכיוון שבנו, שלומי, לא יכול היה להמשיך את העבודה במחלבה, עמד המפעל המשפחתי לפני סגירה. את המצב הציל הבן הצעיר, יוסי, במקצועו רואה חשבון, שהחליט לעזוב את אזור המרכז ולחזור עם משפחתו לנהל את המחלבה המשפחתית.

סיורים מאורגנים מתקיימים במקום בימי שישי ב 12:00.

אתר האינטרנט של מחלבת המאירי

 

אוצר הסת"ם צפת

לצערי לא הצלחתי לבקר באטרקציה זו, למרות ששמעתי עליה טובות. במרכז המבקרים, שמוקדש למסורת העתיקה של סופרי הסת"ם, יש פעילויות שונות וכן סרט תלת מיממדי שמוקדשים לנושא.

אתר האינטרנט של בית אוצר הסתם

סמטת צבי לבנון בצפת

 

מרכז העיר צפת

בניין הסאריה

בניין הסאריה נמצא בכיכר העצמאות. מקור השם בשפה התורכית ומשמעותה- ארמון.

הבניין נבנה במאה ה-18, ע"י מושל הגליל דהר אל עמר ומאז עבר גילגולים שונים, נהרס חלקית ברעידת אדמה ושופץ בזמן השילטון העות'מני. בזמן מאורעות תרפ"ט, טבחו תושבי הערבים בשכניהם היהודים, שמצאו מחסה בבניין הסאריה. במאורעות נרצחו 18 יהודים, רבים אחרים נפצעו והבתים היהודים נבזזו ונהרסו.

סאריה צפת

 

רחוב ירושלים

הרחוב הראשי בעיר צפת. בעבר היה מחולק לשניים- צד יהודי וצד ערבי. אזור מרכז העיר מוזנח למדי כיום, בעתיד צפויים ברחוב שיפוץ והתחדשות עירונית.  לאורך הרחוב יש חנויות ומקומות לאכול וכן מרפסת תצפית יפה.

סמטאות בצפת

 

צפת עם ילדים » עוד אתרים מומלצים למשפחות

לקראת החופשה בצפת אספתי עוד כמה אטרקציות ואתרים שמתאימים למשפחות. לא הספקתי לבקר בהן, ומצרפת אותן לטובת המתעניינים:

פעילות בסגנון "המרוץ למיליון" ברחובות צפת- ערכת ניווט בהפעלה עצמית שעוברת בין תחנות שונות בעיר. עלות למשפחה- 150 ש"ח. פרטים באתר האינטרנט

חדר החידות בצפת- חדר בריחה בנושא צפת. אתר האינטרנט

יקב צפת– יקב צפת ממוקם בעיר העתיקה וניתן להשתתף בסיור ובטעימות יין. אתר האינטרנט של יקב צפת

יקב אבוהב- נמצא בעיר העתיקה. מהיקב יוצאים גם סיורים לעיר צפת, ל-10 אנשים ומעלה. אתר האינטרנט של יקב אבוהב

השוק בצפת החלק החדש של צפת הוא אחד המכוערים. גיבוב מבני בטון ומשכנות עוני שלצערנו לא מצאנו בהם חן או יופי.  מי שמבקר בעיר ביום רביעי, יכול לקפוץ לשוק העירוני שנמכרים בו ירקות, פירות, ביגוד ועוד. 

גן המצודה ממש בלב העיר צפת נמצא גן המצודה. במקום נמצאו שרידים ארכאולוגים, בעיקר מהתקופה הצלבנית והממלוכית. הגן נמצא בראש גבעה גבוהה ונשקף ממנו נוף נהדר של האזור.

בית הקברות העתיק

 בית קברות הוא לא בדיוק אתר תיירות אבל בית הקברות העתיק בצפת, שנמצא בתחתית רחוב האר"י, צופה לנוף יפה ומבקרים בו מאות אלפי אנשים בשנה. בכניסה לבית הקברות נמצא מקווה האר"י. בבית הקברות קבורים רבנים כמו האר"י הקדוש, ר' יוסף קארו וכן דמויות מהמסורת היהודית כמו חנה ושבעת בניה, ה"ינוקא" (ילד פלא מהכפר סכנין שעל פי המסורת היו לו כוחות פלאיים) ועוד.

סיור וירטואלי בבית הקברות

רחוב בצפת

 

 

לב

בעת ביקורינו בצפת, בחול המועד פסח, היו רבות מהמסעדות בעיר סגורות. איפה בכל זאת אכלנו?

הנה כמה רעיונות קולינרים בעיר:

🍽 בִּיס עַל הַדֶּרֶךְ

מסעדות מומלצות בצפת

ביס על הדרך

מסעדת אהרל'ה- מסעדת בשרים כשרה למהדרין. בגלל החג הייתה מלאה עד אפס מקום. לבקשתנו ישבנו בחוץ, מול הנוף היפה. האוכל היה פשוט, הטעם סביר והמחיר לא זול.

ביס על הדרך

האר"י 8- המקום הומלץ לנו ע"י בעלי המלון בו התארחנו אך כשהתקשרנו להזמין מקום, נאמר לנו שזה לא אפשרי בחול המועד ושצריך פשוט להגיע. כשהגענו בלילה, אמרה לנו המאחרת שעקב עומס חריג אזל כל האוכל במסעדה. קורה… חזרנו למחרת בלילה. אז נאמר לנו שאין מקום במסעדה וגם לא יהיה. יצאנו להתדיינות עם חברים למרגלות המסעדה, אז הבחנו שמשפחה חרדית שהגיעה אחרינו, מתקבלת ומובלית לשולחן. לא התאפקנו וחזרנו למארחת להביע את מורת רוחינו. היא אכן התנצלה מאד אבל כל ההתנהלות מעוררת סימני שאלה.

ביס על הדרך

קפה מוניטין בית קפה חביב עם שירות אדיב שנמצא במרכז העיר ברחוב ירושלים. בגלל החג כל האוכל היה כשר לפסח וביחס לנסיבות היה טעים.

ביס על הדרך

עוד מסעדה מפורסמת בעיר (לא זכינו לאכול בה לצערינו) היא "אסתר ויהונתן"– ומנוהלת כמובן ע"י אסתר ויהונתן, זוכי MKR. מי שמגיע לעיר יכול לנסות ולספר לנו איך היה. לאתר המסעדה

ביס על הדרך

סעודה בגן עדן- מסעדה איטלקית כשרה על צלע הר כנען.   לדף הפייסבוק של המסעדה:סעודה בגן עדן

ביס על הדרך

הבית בקצה הנוף- מסעדה חלבית גלילית ביער ביריה הסמוך לצפת.  לדף הפייסבוק של המסעדה

ביס על הדרך

מסעדת בת יער- חווה פסטורלית שממוקמת כמה דקות נסיעה מצפת. המסעדה שלה לא זולה אבל מיוחדת ומומלץ לשלב עם רכיבה. לאתר מסעדת בת יער

ביס על הדרך

כביש 90 מסעדת המבורגרים שנמצאת בצומת מחניים ופתוחה 7 ימים בשבוע. לאתר המסעדה 

ביס על הדרך

מקום מרוחק יותר, אבל מומלץ כעצירה בדרך הוא "מקום יפה לקפה" בכחל, עם מרפסת רחבה ממנה נשקף נוף לכנרת. לדף הפייסבוק: מקום יפה לקפה

צפת עם ילדים-מראה מלמעלה

 

צפת עם ילדים» איפה לטייל באזור?

למרות שהביקור בצפת עצמה עמוס ויש לא מעט מה לעשות בעיר, הנה כמה רעיונות למשפחות שרוצות לצאת קצת מהעיר ולטייל באזור:

עין ליאור-

מעיין שנמצא על גבעה בפאתי העיר צפת. המעיין נובע מתוך הסלע לתוך נקבה שנשפכת לבריכה קטנה. המקום שופץ ע"י חבריו בני משפחתו של ליאור דהן ז"ל, שהיה חובב טיולים ונפטר בצעירותו. סמוך למעיין מספר שולחנות שנפלא לשבת לידם לפיקניק. המקום אינו נגיש וכרוך בעלייה של כחמישים מדרגות.

קישור ל"וייז"- עין ליאור

עין ליאור צפת

פארק עמק התכלת

עמק יפה ובו שבילי הליכה, מעיינות ופארק חי. בעת ביקורינו התקיים במקום פסטיבל עם פעילויות לילדים.

עוד מידע על פארק עמק התכלת

 

שמורת הר  מירון-מסלול הפסגה מירון

שמורה שגודלה כ 100,000 דונם ובה חורש ים תיכוני. בשמורה יש מסלולים רבים, ברמות קושי שונות, שיכולים להתאים למשפחות. בחודשי האביב פורחת בשמורה אדמונית החורש. 

שמורת נחל עמוד-

שמורה שבה זורם נחל איתן שאפשר להכנס למימיו. בשמורה מסלולים ברמות קושי שונות. בגלל האפשרות להכנס למים, השמורה עמוסה במיוחד בחגים ובתקופת האביב.נחל עמוד מסלול

 
 

ראש פינה-

המושבה היפה ראש פינה סמוכה לצפת. אפשר לטייל במרכז המושבה ("מושבת הראשונים"), להגיע לתצפית נמרוד, ממנה משתקף נוף נפלא של העמק או לטייל בנחל ראש פינה.

תצפית נמרוד ראש פינה

אתרי אינטרנט שיכולים לעזור:

צפת 24- כל מה שקורה בצפת

עיריית צפת-  תיירות בעיר.

כאן מסתיים הטיול הקסום שלנו בצפת והאזור. שוטטנו בין רחובות צרים, בבתי כנסת עתיקים ובין בתים צבועים בתכלת. אשמח לשאלות הארות או הערות: פינת התגובות כאן למטה. מזמינה אתכם גם להישאר בקשר ו להרשם כאן כך שאוכל לעדכן אתכם אחת לכמה חודשים מה חדש ב"על הדרך".

לילה בעיר-צפת עם ילדים

מספרה בצפת

צםת עם ילדים- סימטאות

keep in touch

לדף הפייסבוק "על הדרך"

לעמוד שלי באינסטגרם

להרשם לרשימת התפוצה

"

פוסטים אחרונים

מונטנגרו למטייל
אירופה טיולים
ריבה ארז

מונטנגרו למטיילים- מסלול של שבוע

טיול כוכב במונטנגרו- מסלול לשבוע. למונטנגרו יש משהו לכל אחד וכל אחת: נופים מטריפים, שמורות טבע ירוקות, תצפיות, חופי ים, מרינות לעשירים ורפטינג למשפחות. מזמינה אתכם ואתכן להצטרף לטיול כוכב במונטנגרו בחודש אוגוסט.

יוצאים לדרך »

2024 © ריבה ארז

כל הזכויות שמורות לבעלי האתר, אין להעתיק או לצלם ללא רשות בכתב.

חלק מהקישורים באתר זה הם קישורי שותפים: כשאתם מזמינים דרך קישורים אלה המחיר עבורכם זהה ואני מקבלת עמלה קטנה שמסייעת לי לתחזק את הבלוג. למעשה זה WIN-WIN – תודה ונסיעה טובה!

נישאר ידידים?