אל מזהב בהודו

באנו חושך לגרש- פסטיבל הדוסרה בעמק קולו, הודו.

צילם: איציק טל

ליהודים יש את חנוכה ולנוצרים יש את כריסמס ומה עם ההודים? גם הם חוגגים את בואו של החורף והתקצרות הימים, בחג מיוחד שמסמל את ניצחון האור על החושך.

חג הדוסרא (dussrha) נחגג ביום העשירי של חודש האשווינה שהוא החודש השביעי בלוח השנה ההינדי. הוא נחגג בכל רחבי הודו ההינדית וגם במדינות אחרות כמו סרי לנקה, אבל החגיגות בעמק קולו נחשבות למיוחדות במינן.

 

 

לחג יש משמעות רוחנית מיוחדת עבור הינדים כי הוא מסמל את התגברות הטוב בעולם על הרע. לפי האמונה ההינדית ביום הזה, ראמה (גילגול של האל וישנו) ניצח את השד ראוואנה בעל 10 הראשים, אחרי שזה חטף את אשתו, סיטה. זה ממש על קצה המזלג, כי אם תשאלו מקומי הוא יספר את סיפור המעשה בלי לעצור לנשימה משך שעה ויותר, עם דמויות כמו "אל הקוף" וסיפורי פיתוי ותככים.

 

 

שם החג "דוסרה" מורכב מהמילה "דאשה" (עשר בסנסקריט) והילה "הארה" (הביס).

לרגל החג עורכים ההודים חגיגות ססגוניות ושמחות, תהלוכות וטקסים. בעמק קולו יש מאות כפרים קטנים ומכל כפר מגיעה "משלחת" שמגיעה עם דמות של "אל" מקומי באפריון, ותוך שירה וריקודים מקיפים את הכיכר המרכזית.

 

 

 

 

חוץ מחוויות דתיות, יש במקום גם לונהפארק מדליק (פחד אלוהים) שוק חג גדול ובו בדים, נעליים ומיני מאכלים ודברי מתיקה. האוכל נראה מפתה אך אחרי שלקיתי בקילקול קיבה מהקשים שחוותי בחיי (ויתרתי על עשרה ימים מחיי וגם על עשרה ק"ג ממשקלי…) אני נאלצת לוותר.

 

 

 

עמק קולו

עמק יפיפה, שליו ופסטורלי ובו נהר גדול והרים אדירים (ממליצה בחום לעלות למעבר רוטאנג בגובה של 3800 מ'). העיר קולו נמצאת כשעה נסיעה דרומית למנאלי שנכבשה לגמרי ע"י הישראלים ומככבת כמעט בכל סרט הודי. למקום יש המון מה להציע, החל ממצנחי רחיפה ועד רפטינג, מעיינות חמים וטרקים. רבים מהישראלים שמתמקמים באזור לא מחפשים דווקא טרקים אלא את ה"גנג'ה" המפורסמת של עמק קולו שידועה באיכות שלה. חוץ מגנג'ה התפתח גם מסחר של מוצרים לתיירים כמו חולצות בטן ממקרמה ובגדים בתפירה אישית. תושבי האזור טוענים שהם מצאצאי אלכסנדר מוקדון, שכבש את האזור כ 300 שנה לפנה"ס. יש גם קהילה טיבטית שחיה במנאלי.

מנהגי הדוסרה

 🐵  היום הראשון של החודש נהוג להכניס זרע לעציץ שנובט אחרי מספר ימים. את העלים נותנים במתנה לחברים ובני משפחה כסימן למזל טוב.

🐵  בבית אופים ביום החג פיתה שטוחה בשם לוצ'י שאכילתה נחשבת סגולה להצלחה.

🐵  קונים מתנות לילדים ולקרובי משפחה.

🐵 חג הדוסרא נחשב כחג של מזל ולכן נוהגים להתחיל בו פרוייקטים חדשים, לפתוח מוצרים חדשים, לקנות לילדים  בגד חדש         וכו'.

🐵  במהלך החג נוהגים להתחפש לראמה או לסיטה.

🐵 ביום האחרון של החג נהוג לקחת בובות מעוצבות של רוואנה ולשרוף אותם במדורות ענק.

ואם חלק מהמנהגים האלה נשמע לכם מוכר… זה רק כי "כולנו רקמה אנושית אחת חיה"…

כמה טיפים איך להנות מהפסטיבל ולחזור בשלום:

  • להיזהר מאד מכייסים.
  • הצפיפות גדולה ולכן לא קל לנשים מערביות שמטיילות לבדן.
  • בהודו, כמו בהודו, רמת האירגון לא מן המשובחות והצפיפות יכולה להוות סכנה. בשנת 2014 נרמסו 39 איש בפסטיבל כשההמון מעך אותם.(רבים מהם ילדים).

זכינו להיות בפסטיבל כשהיה עדיין מקומי ואותנטי מאד. בשנים האחרונות הוא התמסחר מאד, גדל והפל ליעד לתיירים מערביים רבים אך עדיין לא איבד את חנו.

 

 

close

Share this post

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב print
שיתוף ב email

נישאר ידידים?