אלין-מור-ציור-קיר

מי מכיר את האיש שבקיר?

בעקבות ציורי הקיר בשכונת תלפיות בירושלים

סיור עצמאי בעקבות אומנות רחוב בשכונת תלפיות. 

ציורי הקיר מתפרשים על שטח די גדול כך שמומלץ רכב.

לתחילת המסלול לרשום: "יד חרוצים 4".

אם מעדיפים לחנות וללכת ברגל, אפשר לחנות בחניה של קניון הדר.

מתאים למבוגרים, אפשרי גם למשפחות.

טיול באזור מתאים לכל עונות השנה.

קורונה. אין קניון.  אין תיאטרון ואין מוזיאון. גם לימודים בבית ספר אין עכשיו.

מה עושים?

נוסעים לתלפיות, ממש כמה דקות נסיעה מהבית. סיפרו לי על עשרות ציורי ענק יפייפיים שצוירו שם בשנתיים האחרונות בחסות עיריית ירושלים ו"עדן" החברה לפיתוח כלכלי. טיול בעקבות אומנות רחוב ממש מושלם לימי הקורונה ועומד לגמרי בכל תנאי "התו הסגול"😊

בדרך לתלפיות עודד שואל אותי "אמא, מה זה בדיוק אומנות רחוב"?

אני מסבירה לו שזאת אומנות שיצרו אנשים מוכשרים, אלא שבמקום להיות תלויה במוזיאון היא נמצאת ברחובות. כדי לראות אומנות במוזיאון צריך לנסוע במיוחד, לעמוד בתור, לשלם כסף. כדי לראות אומנות רחוב, צריך פשוט לצאת מהבית. לפעמים צורכים אותה בלי לשים לב בכלל.

"אז כל דבר שמצויר ברחוב זאת אומנות"?

לא, לא כל דבר. יש הבדל בין סתם כיתוב, ונדליזם או ציור לבין אומנות. אומנות רחוב התחילה כאקט חתרני, מחאתי, של קבוצות של אנשים שהרגישו שלא ניתן להם מקום, לכן לקחו לעצמם מקום מהמרחב הציבורי: בסתר, בלילה, בעזרת ספריי. כאילו אומרים "הלו- אני כאן!".

"אז מי קובע איזה ציור הורס את הסביבה ואיזה ציור מיפה אותה?" הוא מקשה "העירייה?"

כנראה שכן. כי את הפרויקט הזה, של ציורי הקיר בתלפיות, יזמה ומימנה העירייה.

"אם כך" עודד קצת מאוכזב (בכל זאת מתבגר) "זה לא בדיוק אקט חתרני ומחתרתי".

צילם: איציק טל

אבל לפני שננעל נעלי ספורט ונצא לראות את אומנות הרחוב בתלפיות…  רגע של היסטוריה:

שכונת תלפיות היא מהוותיקות שבשכונות ירושלים. תיכנונה החל כבר בשנת 1911 אך הבניה בפועל נדחתה בכמה שנים בגלל פרוץ מלחמת העולם הראשונה.

אחרי שהמלחמה תמה והבריטים שלטו בארץ, החלו בבניית השכונה. למשימת התכנון נבחר האדריכל היהודי ריכארד קאופמן. התוכנית שלו הייתה להקים במקום "עיר גנים" במודל האירופאי שהכיר מהבית.

בעשורים הראשונים נחשבה תלפיות כ"בת חורגת" של ירושלים, התושבים לא שילמו מיסים לעיריית ירושלים והשכונה תפקדה למעשה כ"עיר בתוך עיר". זאת גם הסיבה שהבריטים, שהקפידו מאד על ההנחיה שכל בית בעיר יחופה ב"אבן ירושלמית", לא הקפידו על ההנחיה בשכונה הצעירה ומרבית הבתים צופו בטיח (מה שהופך אותה לאזור אידאלי לאומנות רחוב, בעיר שהבתים בה לא ממש מאפשרים זאת).

בפינת: "סלבים בשכונה" אפשר למצוא בין השאר את אליעזר בן יהודה וש"י עגנון, שביתו הפך למוזיאון קטן וחביב (בחצר שלו מוצגת עכשיו תערוכת פסלים "מותאמת קורונה" שאפשר לבקר בה ללא תשלום).

אזור התעשייה עצמו, הוקם על השטח בו הייתה בעבר המעברה של תלפיות. כיום אזור התעשייה משתרע על שטח גדול ויש בו ערבוביה חיננית של מוסכים, חנויות סטוק, סטייקיות, וקניונים. בתקופת הזוהר של האזור, נפתחו בו מועדונים מפורסמים כמו "האמבטיה" ו"האומן 17" שרבים הגיעו מתל אביב לבלות בהם וסביבם התפתחה תעשייה של מזללות ומאפיות. המועדונים נסגרו בעשור האחרון, אך חלק מה"לווינים" דווקא שרדו וממשיכים לשגשג באזור.

 

פרויקט ציורי הקיר

הקורונה, שכפתה עלינו חיים "מסגר לסגר", עזרה לנו לגלות מחדש את סצנת אומנות הרחוב בנחלאות ובשוק מחנה יהודה (מוזמנים לקרוא על הסיור המרתק שעשינו- כאן ). את אומנות הרחוב בתלפיות הכרנו פחות. הציורים מתפרשים על פני שטח די גדול, בין בתי מלאכה, חנויות ומוסכים, למרות גודלם קל לפספס אותם אם לא באים מוכנים עם מפה מראש…

כל הציורים נוצרו בשנים 2018-2020, במימון העירייה, שגם פיקחה על הביצוע ובחרה את האומנים המשתתפים. במובן הזה עודד צודק, ולמרות שמדובר בציירי רחוב מגניבים לגמרי (כדאי להציץ באתרי האינטרנט שלהם), לא מדובר בדיוק באומנות "בועטת" ובטח שלא פוליטית.

אז מה ראינו?

brothers of light

ציור קיר גדול בתלפיותצילם: איציק טל

שני האחים: גאב ואלנה, גדלו בשכונת קטמון בירושלים. כנערים רכבו ברחבי העיר על סקייטבורד והתחילו לעסוק בגרפיטי. כיום שניהם בוגרי "בצלאל" ואת היצירות שלהם אפשר לראות גם בבית שאן, תל אביב וכמובן בחו"ל.

לאינסטגרם של האחים כאן וכאן

Bicicleta sem freio 

ציוק קיר תלפיות ירושליםצילום: איציק טל

גם כאן, מדובר בצמד: דגלס פררה ורנטו ררה מברזיל. פירוש שמם: "אופניים ללא מעצורים". באומנות שלהם הם משלבים אלמנטים מתרבות דרום אמריקה, פופ, רוק והרבה צבעים עזים. לקריאה נוספת על היצירות שלהם אפשר לבקר באתר (המהמם) שלהם, שבו יש גם סרטוני וידאו של תהליך היצירה של ציור הקיר בתלפיות.

קישור לאתר

 

Smith one

ציור קיר תלפיות

סמית' אקא לואיס אנריקה- אומן גרפיטי ממקסיקו, החל את הקריירה שלו כשהיה בן פחות מ 14. העבודות הראשונות שלו היו ציורי גרפיטי במקסיקו סיטי, בהשפעת להקות רוק כבד בשילוב עם תרבות מקסיקנית. חוץ מגרפיטי מסתבר שהוא גם פסל, מאייר, יוצר קומיקס ואפילו עוסק במוסיקה.

לאתר של smith one – כאן

לאינסטגרם- כאן

Broken fingaz

ציור קיר אזור התעשיה תלפיותצילם: איציק טל

קולקטיב (מה זה?) חיפאי שפועל כבר יותר מעשר שנים. בתחילת דרכם עסקו בעיצוב פוסטרים להופעות של אומנים, ומשך שנים התפתחו מאד בתחום אומנות הרחוב וגם עיצבו עבור להקות מפורסמות כמו U2 ופרל ג'ם. לארבעת החברים בקבוצה יש מדניות של "אי חשיפה"- לא מצטלמים, לא מתראיינים ולא מגלים מי הם…

Broken fingaz

לאתר של הקולקטיב- כאן

לאינסטגרם של הקולקטיב- כאן

Rohan Wang

אומנות רחוב בתלפיות

איזה כיף ,סוף סוף, בין כל אומני הרחוב המחוספסים, למצוא יוצרת- אישה ועוד קולית לגמרי.

רוהן וואנג, נולדה בסין והיגרה לברלין, היא אומנית מייצגים, מעצבת (בין השאר עיצבה נעליים מדליקות לחברת נייק) וציירת. גם לוואנג, כמו לאחרים, יש אתר מושקע ומיוחד שכדאי לבקר בו.

לאתר שלה (בו אפשר לראות את הנעליים שעיצבה) – כאן

לאינסטגרם שלה- כאן 

Guma

ציור רחוב של guma באזור המוסכים תלפיותצילם: איציק טל

מי שמכיר ואוהב את האומנות הרחוב בחיפה, אולי זוכר את היצירה של גומא ברחוב הזגג, על קירות מועדון מקומי. הרבה לא ידוע עליו כאומן, וחבל קצת שאין ליד כל יצירה שלט שמספר משהו על היוצר שלה, לפעמים אפילו שמו (או שמה) לא ידועים…

לאינסטגרם של גומא- כאן

PILPELED

צייר ומעצב בגדים ופריטים נוספים, (גם כאן- שווה להציץ באתר המושקע). מרבית היצירות שלו בצבעי שחור- לבן.

לאתר של פליפלד- כאן

לאינסטגרם- כאן

אלין מור

אלין מור ציור קיר תלפיות

הגענו לציור האהוב עלי באזור, של האומנית אלין מור.

היא מביאה מבט נשי, מרענן ואסטטי, עם הרבה צבעוניות וסגנון מיוחד משלה. ו…. כן, גם האתר שלה מהמם ומומלץ להכנס ולהתרשם.

לאתר של אלין מור- כאן

לאינסטגרם שלה- כאן

אלון בונדראומנות רחוב של אלון בונדר

ציור קיר שצוייר ע"י אלון בונדר צייר, מאייר ומעצב כרזות) במסגרת פסטיבל קירות 2019.

לאתר של אלון

אזור התעשיה תלפיות אומנות רחוב

לטובת מי שרוצה לבוא ולראות את הציורים האלה וגם אחרים (לא הספקנו לראות את כולם, כך שבטח נחזור להשלמות), אני מצרפת מפה עדכנית שמצאתי ברשת.

מה אוכלים בתלפיות?

כיאה לאזור תעשיה גדול, יש בו שפע של מקומות זולים וכיפים לאכול. הנה כמה המלצות שלי:

יפה'לה– אוכל ביתי וטעים מאד. רחוב מעשה חושב 6.

הטאג'ין- מסעדה מרוקאית, בשישי מוכרים גם אוכל מוכן הביתה. יד חרוצים 15.

פאשה– אוכל תורכי מוצלח, כולל אפשרות לאוכל מוכן לקחת לשבת. פייר קניג 28.

חומוס תלפיות- נחשבת לאחת החומוסיות השוות בעיר. יד חרוצים 22.

פינתי- סניף של המסעדה המפורסמת ביותר בירושלים. ברחוב יד חרוצים 22.

סטקיית צדקיהו-המחיר מעט גבוה יותר ממקומות דומים, אבל בהחלט שווה. לא תצאו רעבים!  יד חרוצים 21.

מפגש השייח'– סמבוסק, מאפים מיוחדים ומתוקים שיוצאים לוהטים מהטאבון. פתוח 24 שעות ביממה בימי חול. האומן 23.

הלחם של תומר–  מאפיה של לחמים מיוחדים ללא חומרים משמרים ובית קפה. פועלי צדק 2.

יער הקקאו וצ'וקולטה– שתי חנויות שמתמחות בשוקולד ונמצאות ממש אחת ליד השניה ברחוב פועלי צדק 2. לכל אחת מהן אופי שונה. לא לסופרי קלוריות…

אם בא לכם לראות עוד משהו באזור…

סמבוסק במפגש השיח ירושלים

טיילת ארמון הנציב

טיילת נפלאה שנמצאת באזור וממנה נשקף נוף נהדר של ירושלים. הטיילת מתאימה גם לעגלות ויש בה בית קפה עם נוף מדהים ואוכל בינוני…  למעשה מדובר במספר טיילות שמחוברות זו עם זו, למיטיבי לכת יש אפשרות לטיול לכל אורכן.

נוף מטיילת ארמון הנציבצילם: איציק טל

אנדרטת הסובלנות

פסל גדול על הטיילת, שעוצב ע"י אומן בשם דז'וויאגי. צורת האנדרטה- כמו שני חלקים שבורים שביניהם ענפי זית גדולים. סביב האנדרטה גן ששמו "גן הסובלנות". עלות הקמת הפסל והגן סביבו, מיליון וחצי דולר (!) נתרמו ע"י איש עסקים מפולין לכבוד קידום השלום באזור.

אנדרטת הסובלנות ירושלים צילם: איציק טל

 

בית ש"י עגנון

בבית שבו חי הסופר ש"י עגנון, הוקם מוזיאון קטן לזכרו. בגן המוזיאון יש כעת תערוכה קטנה ששמה "סוד הגן של עגנון". התערוכה הקטנטנה פתוחה ללא תשלום ואפשר לשבת לנוח בגינה הפסטורלית. הכתובת: קלאוזנר 16, תלפיות.

חצר בית ש

בית הקברות ההודי

לא ממש אתר תיירות, אבל כיוון שהוא ממש ליד בית ש"י עגנון, אפשר להציץ גם בבית הקברות שנמצא בצומת הרחובות קלאוזנר וקורא הדורות, בו קבורים חיילים בריטים שאינם נוצרים בקבר אחים. במקום שתי מצבות: אחת לחיילים הינדים והשנייה לחיילים מוסלמים.

בקבר חיילים הודים בתלפיות

 

בית אליעזר בן יהודה

אם ביקרתם בבית ש"י עגנון, אפשר לעצור בדרך חזרה גם  בביתו של אליעזר בן יהודה. הוא התגורר עם אשתו חמדה ברחוב אתיופיה בעיר, והשניים בנו את ביתם בתלפיות. בן יהודה נהג לבוא מדי יום לראות את בניית ביתו החדש וגם מעיר לפועלים שלא דיברו בעברית. במקום עומד כיום בית הארחה קטן. הכתובת: רחוב עין גדי 28, תלפיות.

חצר ביתו של אליעזר בין יהודה

 

הצוללת הצהובה

ממש בלב אזור התעשייה של תלפיות, סמוך לציורי הקיר, נמצא מוסד ירושלמי מוכר, מתחם קטן ומעוצב שם מופיעים זמרים מפורסמים יותר ופחות. אם אתם באזור כדאי לבדוק את האפשרות להישאר להופעה.

שלט הצוללת הצהובה

בזמן הקורונה גילינו את אומנות הרחוב בירושלים. זה התחיל כפתרון לימי הסגר הנושם, כשסיור בחוץ היה בילוי מותר. כך גילינו את ציורי הגרפיטי בנחלאות, בשוק ובמקומות אחרים. אבל הסיור בתלפיות מומלץ לא רק בימי קורונה ושווה מאד לבוא לראות אותם גם כשהמחלה הזאת תישאר זיכרון רחוק…

אומנות רחוב ירושלים

אהבתם? ממש אשמח לשמוע תגובות הצעות ומחשבות.

אפשר לקרוא עוד על אומנות רחוב בירושלים, בפוסט על אומנות רחוב בנחלאות ובשוק מחנה יהודה או בפוסט על שכונת אבו תור, שם ילדות ערביות ויהודיות יצרו ציורי קיר מדהימים.

close

Share this post

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב print
שיתוף ב email

נישאר ידידים?