חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
זכרונות מאפריקה

זיכרונות מאפריקה: ספארי עצמאי בקניה

ספארי עצמאי בקניה: על אריות אוכלי אדם, גבעות ירוקות וחופי תכלת. מוזמנים להצטרף להרפתקאה שלנו בקניה המדהימה!

יוצאים לדרך….

בטח קראתם את הספר  "the man eaters of tsavo"  משנת 1907.

לא?

אם כך, אולי ראיתם את הסרט "The ghost and the darkness"

עם מייקל דגלאס וואל קילמר, שיצא ב 1996

אם עדיין לא ראיתם,הסרט זמין ב"נטפליקס". 😉

הוא מגולל את האירועים שהתרחשו באזור נהר הטסבו בקנייה בשנת 1898, בעת שבריטניה סללה קו רכבת מאגם ויקטוריה לנמל מומבסה. לפרויקט גויסו אלפי עובדים מהודו. בניית המסילה, כמו כל עבודות הבניה בעת ההיא, הייתה קשה וכרוכה בסכנות רבות, אך איש מהפועלים ההודים לא דמיין את האפשרות המחרידה שישמש כארוחת צהריים לאריה רעב.

זוג אריות ענק שכונו ע"י המקומיים "שד" ו"אופל" פיתחו להם תאבון למאכל ייחודי- בשר אדם. כדי לספק את תאוותם, נהגו בכל ערב לארוב לעובדים שחיו במאהלים קטנים לאורך תוואי המסילה, לגרור אותם לסוואנה ולאכול את בשרם. ניסיונות לצוד אותם נכשלו פעם אחר פעם עד שבני שבט המסאי, שידועים כציידים מצטיינים, היו משוכנעים שמדובר ברוחות רפאים.

הסרט מספר את סיפור של ג'ון הנרי פטרסון, מהנדס צבאי, שהגיע למקום במטרה לסיים את בניית המסילה והצליח להרוג את האריות אוכלי האדם. את "שד" הוא הרג ב 2.12.1898 ואת "אופל" ב 29.12. באותה שנה.

פטרסון כתב את סיפור המעשה בספרו שהפך לרב מכר ועליו התבסס הסרט, שלא זכה להצלחה רבה. (למעט פס הקול שלו שזכה במספר פרסים ובצדק).

והאריות?

זוג האריות פוחלצו ומוצגים כיום לראווה במוזיאון שיקאגו. ממשלת קניה פנתה באופן רשמי לארה"ב בבקשה להחזירם למולדתם, אך זה עדיין לא קרה.

אריות אוכלי אדם

לפני שנמשיך לטייל בקניה היפה, אני ממליצה לכם לקפוץ לשכנה הגדולה- טנזניה. בפוסט על ארגון ספארי עצמאי בטנזניה תוכלו למצוא הרבה מידע וטיפים שללא ספק יסייעו לכם גם כאן.

אם אתם בעניין של השכנה השנייה דווקא- מוזמנים לקפוץ לפוסט על אוגנדה ולקבל מידע שימושי.

כדור פורח בסרנגטי

ספארי עצמאי בקניה » שמורת טסבו

לאתר האינטרנט- שמורת טסבו

מכירים את "דגניה א" ו"דגניה ב"? אז לקניה יש גרסה מקומית משלה: "טסבו איסט" ו"טסבו ווסט". אף אחד לא יודע בדיוק למה אבל זה פשוט כך. כשאומרים "שמורת טבע" אני חושבת על שמורת דן או שמורת עין חמד, אבל שמורת טסבו היא בגודל 22,000 קמ"ר, בדיוק כגודלה של מדינת ישראל.

זוהי השמורה הגדולה בקניה והשנייה בגודלה בעולם כולו, אם כי לא המפורסמת בהן. מרבית התיירים בוחרים ב"מסאי מרה" כבחירה ראשונה.  הטיול בשמורה אופיין בהרבה שקט ומיעוט יחסי של תיירים מה שהוסיף לקסם של המקום. הנהג (שהוא גם על תקן מדריך) מסביר שמשמעות המילה "טסבו" בסווהילית היא "טבח", מה שמיד עושה חשק ומוסיף מצב רוח. טסבו, שממוקמת לא רחוק מגבול קניה וטנזניה הייתה בעבר "אזור אדום"- מוקד להברחת עבדים מדרום אפריקה לנסיכויות ערב, ומוקד לסכסוכי שבטים עקובים מדם. גם כיום קניה במצב לא להיט מההיבט הזה, אבל בטסבו אפשר בקלות לשכוח מזה ולהתמכר למרחבים, לשקיעות האדומות ולשקט.

אם נחזור לרגע לעבדים, הם הועברו ב"צעדות מוות" של מאות קילומטרים, קשורים בצווארם וברגליהם, צמאים ורעבים. רבים מהם מתו במסע וגופותיהם הושלכו בצד הדרך. יש סברה שהאריות "שד" ו"אופל" ניזונו מהבשר הזה משך שנים וכך פיתחו תאבון ייחודי לבשר אדם.

ספארי עצמאי בקניה » שמורת טסבו מערב

את הטיול שלנו אנחנו מתחילים ב"טסבו מערב". החלק הזה של השמורה מאופיין בגבעות ירוקות אינסופיות בהם חיים: נמרים, קופים, חזירים ג'ירפות זברות ופילים. הצפייה בחיות נעשית מרכבי שטח עם גג נפתח, הנהג מחובר בקשר עם נהגים אחרים שמדווחים זה לזה על מיקומן העכשווי של חיות נדירות.

המילה "ספארי" משמעה בסווהילית "מסע". ספארי הוא אכן יותר מ"טיול". שעות ארוכות של נסיעה בכבישי אפר אדומים, גבעות ירוקות ממלאות את האופק. טלטלות הדרך לאורך שעות מתישות וגם מרגיעות, כמו בעריסה. 

החלק המזרחי של השמורה הוא הקרוב יותר לטנזניה והר הקלימנג'רו העצום (5999  מטר), תפאורה מושלמת לדרכי האפר האדומות. בשמורה עצי באובאב (כן, זה מה"נסיך הקטן") אדירים, המדריך אומר שהם בני אלפי שנים.

 
 

מעיינות מזימה mzima spring

הר צ'יולו הוא הר געש פעיל, שההתפרצות האחרונה שלו, לפני כ 500 שנה (שזה ממש אתמול, במונחים גאולוגיים) ויצרה נהר של לבה באורך כ 300 ק"מ. הלבה הפכה לבזלת, עליה זורמים מי הפשרת שלגים מהקלימנג'רו אל מעבה האדמה ונובעים ממנה במעיינות מזימה. הבידוד היחסי של המעיינות הפך אותם לביתם של זנים רבים של חיות ובהם תנינים והיפופוטמים ומאות מיני ציפורים. בחניון מחכה לנו מאבטח עם נשק, שמלווה אותם בצעדה הקצרה למעיין. גשרון עץ על המים מוביל לפינת צפייה תת קרקעית בהיפופוטמים שרובצים בתחתית הזרם. קצת מפחיד אבל מרגש.

מעיינות מזימה

מלבד תנינים והיפו יש במקום גם הרבה קופים וציפורים צבעוניות.

לקראת הערב עוברים לחלק השני של השמורה, טסבו מזרח (ומשלמים מחדש 30$). 

הלינה שלנו היא בלודג' ששמו "ngulia safari". החדרים מאד פשוטים, והמבנה מיושן, אבל אנחנו מקבלים חדר עם חלון ענק שצופה אל בור מים. לעת ערב מגיעות אליו חיות גדולות וקטנות ללגום מים. אנחנו שוכבים במיטה הגדולה, עייפים מטילטולי ומביטים מהופנטים אל הפילים והצבאים ממש לידינו. יותר כיף מזה לא יכול להיות!

בלילה, אחרי ארוחת הערב, אנחנו חוזרים לחדר. המדריך בא לקרוא לנו. מסתבר שבכל לילה הצוות קושר חתיכת בשר גדולה לענף של עץ. "נמר הבית" שמכיר את הקטע, מגיע בשעה היעודה. עושה "סיבוב דאווין" עבור התיירים שעומדים על המרפסת, מרחק קצר משם ומצלמים. הקרבה לנמר בר מלהיבה מאד וגם מעוררת מחלוקת אקולוגית.

ספארי עצמאי בקניה » שמורת טסבו מזרח

ארוחת הבוקר בסגנון "בופה" מול נוף משגע. המשקאות לא כלולים במחיר ועולים פי שלוש ממה שתשלמו עליהם בעיר. אבל הלוקיישן מנצח…

את הבוקר אנחנו פותחים בתצפית על שמורת הקרנפים השחורים. אותם אנחנו רואים דרך משקפות. המרחבים עצומים ובלתי נתפסים.

החלק המזרחי של השמורה שונה מטע, פחות גבעות ירוקות ויותר עשבים צהובים וגבוהים. המדריך שלנו אומר שבכל ספארי חובה לראות ה"ביג פייב" שכל תייר צריך לראות באפריקה : פיל, אריה, קרנף באפלו ונמר. בסוף היום, כשמודיעים לו בקשר על להקת אריות שנחה לה מתחת לסלעים, אנחנו שואטים למקום וזוכים לראות אותם שרועים בשלווה.

השמורה ידועה בכמות גדולה של "פילים אדומים" שיש בה. ואכן ראינו כמויות: עומדים, הולכים, אמהות וגורים ובכל וריאציה אפשרית. למה אדומים?

כידוע, פילים מנקים את עורם ע"י התפלשות באדמה. מכיוuן שהאדמה בשמורה אדומה במיוחד (כפי שאפשר לראות בתמונה) הופך אט אט צבעם של הפילים לורוד. מחזה מיוחד ומרשים.

אם בא לכם לחוות קצת את האווירה במקום, מוזמנים להצטרף ולצפות בשידור חי ממצלמה שמוצבת בשמורה: web cam שידור חי מטסבו מזרח. זהירות: זה ממכר!

לאתר האינטרנט שמורת טסבו מזרח

שמורת שימבה

shimba hill national reserve

שמורה קטנה ולא מוכרת שמאופיינת בצמחיה ירוקה ונופים יפים. בשמורה זו אוכלוסייה גדולה מאד של פילים. כמה גדולה? עד כדי כך שבשנת 2005 הממשלה מימנה במליוני דולרים פרוייקט ענק של העברת מאות פילים משימבה לטסבו. לאורך כל היום ראינו עשרות פילים, ג'ירפות וזברות בנופים ירוקים של יערות גשם והרים ירוקים. השמורה ידועה במגוון העצום של הצמחים שיש בה, רבים אנדמיים לשמורה.

מפלי שלדירק sheldrick waterfalls

כמו במעיינות מזימה, גם כאן חובה ליווי של שומר עם נשק. הסיור יוצא פעמיים ביום. שביל סלעי של 2 ק"מ מוביל למפלים היפיפיים שגובהם 21 מטר.

מפלי שלדריק

מפלי שלדריק-ספארי עצמאי קניה

ספארי עצמאי בקניה » ביקור בכפר מסאיי

שבט המסאי הוא יותר קבוצה אתנית מאשר שבט של ממש. קשה לדעת מה מספרת המדויק בגלל אורח חייהם- רובם חיים בכפרם קטנטנים שמפוזרים על מרחב גאוגרפי גדול. עיקר פרנסתם מגידול בקר ובדומה להינדים, הם מאמינים שיש לפרה איכויות של קדושה.

החלוקה השרירותית בין קניה ולטנזיה בתקופה הקולוניאלית פיצלה את השבט ל"מאסיים קנייתים" ו"מסאיים טנזנים".

חלק מהמסלול התיירותי באזור כולל גם "ביקור בכפר מסאיי". אני אמביוולנטית מאד כלפי מפגשים כאלה, כשמצד אחד הם מאפשרים מפגש עם תרבות מקומית ואולי גם תורמים לשימורה ומצד שני הם הופכים מהר מדי ל"הצגה לדוד העשיר".

במקום בו ההכנסה היומית עומדת על 2 דולר, ביקור של קבוצה בכפר (כמובן ביקור בתשלום) היא הכנסה משמעותית לתושבים.

בביקור ראינו את הריקוד המסורתי של בני המסאי שכולל ניתורים לגובה רב, ראינו פעוט שלוגם דם היישר מווריד של פרה (!) ועשו לנו סיבוב בין בקתות הכפר, מבנים עגולים מצופים בוץ וגללי פרה.

בביקור הזדמן לנו גם לחוות המלטה של פרה, כשבני המשפחה מסייעים לה. 

שבט המסאי קניה- ספארי עצמאי

ספארי עצמאי בקניה-מסאי

טיול עצמאי בקניה » דיאני ביץ' diani beach

רצועת חוף יפיפייה דרומית לעיר מומבסה. מקום מושלם לנופש שכולל בטן/ גב, קניות, וחופשה סטייל תאילנד. מחירי המלונות גבוהים ואפילו מאד. אנחנו ישבנו במלון שלא נמצא ישירות על הים ואני ממליצה לשלם מעט יותר ולנפוש על החוף עצמו. 

כך או כך המקום מדהים ממש, חופים לבנים, ים בצבעי טורקיז' ספורט ימי וקניות של מלאכות מקומיות.

איי פונזי funzi island

יום של סיור מאורגן לאיי פונזי. מדובר בארכיפלג קטן שמהם רק אחד מיושב. במרכז האי כפר עם כמה עשרות משפחות: הכפר שיראזי.

הסיור יוצא בסירה וכולל ביקור בשמורת תנינים רמיסי, ביקור ב"אי הנעלם" ארוחת צהריים בכפר הקטן. קבלת הפנים הייתה חמה ואותנטית, כולל ביקור בבית הספר המקומי, משחק כדורגל עם הילדים, וטיול על החוף.

טיול עצמאי קניה-חופים

כמה פרטים טכניים:

לתשומת לב הנוסעים, קיימת אזהרת מסע של המטה ללוחמה בטרור שמתריעה מפני נסיעה לאזור.

 מדריך: עדכון 2022 החברה שארגנה עבורנו את הטיול והתמחתה בעבודה עם הקהל הישראלי, נקלעה לקשיים וככל הנראה נסגרה. 

קניה היא מדינה מדהימה ואנחנו מאחלים לה מכל הלב שגשוג וליבלוב. או כמו שאומרים המקומיים "אקונה מטטה".😊

ספארי עצמאי בקניה-ילדים

להתראות על הדרך

keep in touch

לדף הפייסבוק "על הדרך"

לעמוד שלי באינסטגרם

להרשם לרשימת התפוצה

"

פוסטים אחרונים

מונטנגרו למטייל
אירופה טיולים
ריבה ארז

מונטנגרו למטיילים- מסלול של שבוע

טיול כוכב במונטנגרו- מסלול לשבוע. למונטנגרו יש משהו לכל אחד וכל אחת: נופים מטריפים, שמורות טבע ירוקות, תצפיות, חופי ים, מרינות לעשירים ורפטינג למשפחות. מזמינה אתכם ואתכן להצטרף לטיול כוכב במונטנגרו בחודש אוגוסט.

יוצאים לדרך »

נישאר ידידים?