חוף גינוסר

חופשה במושבה מגדל ואזור הכנרת

יצאנו לחופשה במגדל- מושבה מקסימה שצופה אל הכנרת. חזרנו עם מלא המלצות לטיול באזור הכנרת "מחוץ למסלול השחוק"- חופים שקטים, מסלול הליכה נפלא מגן אפרת לשמורת סלע הנמלה, מעיין עין נון, סירה בת אלפיים שנה שהתגלתה בבוץ, מקומות שווים לאכול בהם ועוד.

אז יאללה, חופשה במגדל!  נצא לדרך?

מראה הכנרת הכחולה מחזיר אותי בבת אחת אל הילדות.

פעם או פעמיים בכל שנה היינו נוסעים עם חברים, מקימים אוהלים תחת עץ אקליפטוס ענק ומבלים כמה ימים בהשתכשכות במה שכילדה היה נראה לי כפלא: ים עם מים מתוקים. בשנות השבעים והשמונים היה מקובל להמרח בשמן שיזוף בריח קוקוס ולצרוב את הגוף בשמש הקופחת, עד שהוא תופס צבע. 

למרות שאני ממש לא ילדה, עדיין כיף גדול לנסוע עם אמא ואבא וכל המשפחה לנופש יחד. את מקומו של האוהל המשפחתי מחליפה וילה מפנקת ביישוב מגדל, וילה שצופה מגבעה גבוהה על מי התכלת של הכנרת.

וילה מגדל-חופשה במגדל-על הדרך

חופשה במגדל

בפירסומים של המועצה המקומית מגדל, מוזכר שאת היישוב הפסטורלי חזה לא אחר מאשר בנימין זאב הרצל בספרו "אלט-נוילנד". אני לא יכולה לחתום על מהימנות הידיעה, אבל מגדל היא אכן יישוב עם היסטוריה עשירה. מהישוב נשקף נוף מדהים, אולי המרשים ביותר בארץ: מצד אחד הר הארבל, שבחורף הוא ירוק ובקיץ צהוב- דבש. מהצד השני פרושה הכנרת בכחול בוהק והמוני מפרשיות שטות בה בשעות הבוקר.

במגדל התפתחה סצנה ערה של תיירות ויש בה כמה עשרות של וילות שנבנו לצורך השכרה וכן מספר לא מבוטל של צימרים קטנים.

צימר משפחתי במגדל-חופשה במגדל-על הדרך

וילה למשפחה במגדל-חופשה במגדל-על הדרך

חופשה של כל המשפחה המורחבת בוילה אחת לא מתאימה לכל אחד אבל היא מזמנת הרבה "ביחד"- משחקים, שיחות ורגעים קסומים על רקע נוף מהפנט.

לסבא איציק וסבתא נחמה יש תשעה נכדים ורק נכדה אחת- הנסיכה של המשפחה, כך שלמרות שהוילה מפנקת וכיף להיות בה, אנחנו מחפשים תמיד אקשן ומרבים בטיולים- למען הבנים, וגם למען הנסיכה.

אז הנה כמה המלצות שמתמקדות במערב הכנרת:

חופשה במגדל» קפיצה לעין נון

ממש בכניסה ליישוב מגדל, נמצא המעיין היפה עין נון. שמו נקרא ע"ש היישוב הקדום שהיה כאן בעבר: "מגדלא נונא". משמעות המילה "נון" בארמית היא דג. עד לפני כמה שנים היה ממש בלתי אפשרי להכנס למעיין, כמויות בלתי נתפסות של פסולת הושלכו כאן והריח הרע נישא למרחקים. בשנת 2019 המקום שופץ בהשקעה של 3 מיליון שקל והפך לפינה ירוקה ומקסימה. תחילה גבתה המועצה המקומית תשלום עבור הכניסה, אך בהעדר מי שיסכים לשלם, נותר המעיין ריק. בשנה האחרונה המעיין פתוח ללא תשלום וכולם יכולים להנות מיופיו.

עין נון-חופשה במגדל-על הדרך

ברכה עין נון-חופשה במגדל-על הדרך

 

מסלול הליכה מעין נון

למי שמגיע לאזור ללא ילדים ומתחשק לו קצת ללכת ברגל, שביל ישראל עובר ממש צמוד וניתן ללכת לאורכו. מי שיש לו רכב 4×4 יכול גם, אם כי יש חסימה לכלי רכב בהמשך הנתיב וכדי להתקדם מומלץ לחפש דרך עוקפת דרך המטעים.

אחרי כקילומטר הליכה לאורך שביל ישראל, פונים שמאלה (מערבה) לשביל עפר מסומן בכחול. האזור הוא אזור חקלאי ובו מטעים גדולים. בצד ימין של הכביש נמצאים שרידי הכפר הפלסטיני עֻ'וַּיְר אבּוּ שוּשָה וכן מתחם גדול ששימש כטחנת קמח.

טחנת-הקמח-אבו-שושה- חופשה במגדל

הסימון הכחול מוביל להליכה בנתיב נחל צלמון. בזמן הטיול שלנו היה חם מאד ולא פגשנו נפש חיה: המסלול היה די פראי ושקט. לאורך נחל צלמון יש מספר מבנים עתיקים וטחנות קמח. אנחנו עצרנו ב"עין דשנה", מעיין מים חמימים שבזמן הביקור שלנו לא היה ממש שופע מים. 

עין דשנה נחל צלמון

עזבנו את המסלול הכחול של נחל צלמון וחזרנו לכביש העפר במעלה גבעת איילה.

בראש הגבעה נמצא "מצפה עירא" היפיפה שצופה על הכנרת ועמק גינוסר. עירא גורביץ' היה בן הקיבוץ שנעלם בנסיבות מסתוריות ב 1999

מצפה עירא-חופשה במגדל-על הדרך

משך ארבע שנים הגיעו למשטרה ולמשפחה ידיעות רבות על כך שחזר בתשובה ונמצא כאן ושם. רק לאחר ארבע שנים של חיפושים נמצאה גופתו בשדה מוקשים בגולן. הסיפור העצוב שלו ליווה אותנו ביושבינו בפינה המקסימה הזאת שיש בה נדנדות, ספסלים ושולחנות פיקניק שצופים על הקיבוץ בו נולד וגדל.

אחלה פינה לפיקניק, מנגל או סתם מנוחה מול הכנרת.

 

קיבוץ גינוסר ובית יגאל אלון

בית יגאל אלון-חופשה במגדל-על הדרך

חוף גינוסר הוא אחד החופים היפים והמטופחים בכנרת. ממש ליד החוף נמצא "בית יגאל אלון" שבו חדר זיכרון ליגאל אלון וכן תערוכות בנושא אומנות וארכיאולוגיה. המוצג המרכזי במוזיאון הוא סירת דייגים עתיקה שנמצאה ע"י שני בני הקיבוץ בשנת 1986. ארכיאולוגים תיארכו את הממצא לשנת 55 לפני הספירה (!). נוצרים מכנים את הסירה "סירתו של ישו" ומאמינים ששייכת לו או למאמיניו.

מוצאי הסירה- יובל ומשה לופן, תיעדו את מציאתה במצלמה: בתמונה נראים השניים בעת מציאת הסירה כשברקע קשת נפלאה בשמיים. רגע קסום ואפילו מיסטי שרק הגביר את המיסתורין והשמועות סביב הסירה.

הסירה של ישו בכנרת

מסביב לבית יגאל אלון יש גינת פסלים יפה וצבעונית שכדאי להסתובב בה:

גן פסלים גינוסר-חופשה במגדל-על הדרךצילם: איציק טל

פסל בחצר בית יגאל אלון-חופשה במגדל-על הדרך

גן פסלים גינוסר-חופשה במגדל- על הדרך

לפני שאתם עוזבים, קחו עוד שניה להציץ בסלע בזלת גדול שמונח בכניסה לחניה. על הסלע ציורים עתיקים (פטרוגליפים) שמתארים סצנות של ציד. את הסלע מצא לא אחר מאשר הפסל יובל לופן, זה שבשנת 1986 מצא עם אחיו את הסירה.

לקריאה נוספת- כתבה מעיתון "הארץ" (2011)

פטרוגליף גינוסר

 

חופשה במגדל » העיר העתיקה מגדלה

לרגלי המושבה מגדל, על שפת הכנרת, היה בעבר חוף רחצה נחמד שנקרא בשם הפרובנציונלי "חוף הוואי". לפני מספר שנים רכשה את המקום קבוצה נוצרית בשם "הליגיונרים של ישו", על מנת לבנות בו מלון צליינים.

מגדל עיר יהודית קדומה- חופשה במגדל-על הדרך במהלך הבניה נחשפו שרידים של העיר הקדומה "מגדלא"- עיר יהודית מימי בית שני. במקום התגלו מקוואות, פסיפסים וכן שרידי בית כנסת עתיק ובמרכזו נמצאה אבן גדולה ועליה תבליט של מנורת שבעת הקנים.

magdala

מדובר בממצא יחיד במינו: עיטור מנורה מהימים שבית המקדש עוד עמד על תילו, ממצא שמאתגר את התפיסה שבתי כנסת הוקמו בעיקר לאחר חורבן המקדש.

מלון הצליינים: "מגדלה" הוא מלון בוטיק יפה שנמצא סמוך לחוף ופתוח לבני כל העמים. העיצוב שלו יפה והמחירים שלו סבירים.

לאתר מלון מגדלה

מלבד מלון נבנה במקום מרכז רוחני בשם duc in altum שמשקיף על הכנרת. המזבח נבנה בצורת סירת דייגים, כמו אלו שבהן שטו הדייגים היהודים שעפ"י המסורת הנוצרית, היו תומכיו של ישו. מגדל מוזכרת בברית החדשה כביתה של מרים המגדלית, ומתוארת כמקום שאליו ישו שט בסירה אחרי נס הלחם והדגים בטבחה הסמוכה.

duc in altum- חופשה במגדל-בלוג טיולים על הדרך

מלון-מגדלא- חופשה במגדל-בלוג טיולים- על הדרךהשתקפות הנוף בחלונות המרכז הרוחני במגדלא- צילם: איציק טל

מגדלא חוף כנרת- חופשה במגדל-בלוג טיולים-על הדרך

magdala hotel- beach

 

מסלול בשביל סובב כנרת: מגן אפרת לשמורת סלע הנמלה

מסלול לא מוכר ויפה מאד לאורך הכנרת: בגלל החורף הגשום השנה, הכנרת מלאה והעצים שגדלו בה בשנים השחונות יוצרים נוף ייחודי.

את הטיול מתחילים ממקום שנקרא "גן אפרת". הוא נמצא כשני ק"מ דרומית לצומת מגדל. מי שמגיע או מגיעה מטבריה, עובר את ימק"א ויכול לראות מימין חניית עפר קטנה ועליה שלט : "גן אפרת". החניה קטנה ומתמלאת מהר אם אין מקום, ניתן לחנות בצד השני של הכביש.

גן אפרת, שטבעו לא ממש ברור, הוא למעשה פרדס גדול. לצד הפרדס שער דרכו נכנסים עד לשביל סובב כנרת. לפני שנפנה צפונה ונמשיך בשביל לכיוון סלע הנמלה, כדאי לפנות דרומה וללכת כמה עשרות מטרים לאורך החוף (השביל מסומן בכחול).

גן אפרת כנרת- חופשה במגדל

החלק הצפון- מערבי של הכנרת מקודש לנוצרים, שמאמינים שישו בילה כאן את שנותיו האחרונות. את השטח הגדול שנמצא כאן רכשה במאה ה-19 הכנסיה הרוסית הפרובוסלבית. המאבק הקשה של פעילי שביל "סובב כנרת" לפתיחת קו החוף לטובת שביל הליכה לציבור, גרם לה בעבר לפתוח את החוף להולכי רגל אך לאחר מכן סגרה את השטח בגדרות תייל ואפילו הביאה למקום כלבי שמירה.

בזמן הביקור שלנו הגישה לשביל הייתה חסומה, אך ניתן היה ללכת לאורך הגדר עד לבריכה ששייכת לכנסיה. הכניסה דרך שער גדול וההליכה לאורך גדר עם שלט "שטח פרטי".

מסלול לעין רקת- חופשה במגדל

בריכת עין רקת

בשטח החוף ששייך לכנסייה יש סדרת מעיינות חמים שכיום סגורים לציבור. יש גישה רק לברכה הראשונה בינהן ששמה "עין רקת". בזמן הטיול שלנו (יוני 2021) הברכה הייתה מלאה לגמרי ועמוקה והמים שלה כחולים וצלולים.

בהעדר אפשרות להמשיך בשביל, הסתובבנו לאחור והמשכנו בשביל סובב כנרת צפונה, לאורך חופים פראיים עם המון פינות חמד.

חוף בכנרת

משך השנים השחונות, כיסתה את חופי האזור צמחיה סבוכה של עצים שיחים וקנים. עם עליית המפלס בשנתיים האחרונות הפכו המים הרדודים למעין "ביצות" עם נוף משגע.

בחלק מהמקומות קשה מעט למצוא את תוואי השביל ועקפנו את החוף מכיוון היבשה.

מסלול לשמורת סלע הנמלה

בדרך עלינו על גשרון שתחתיו עובר "המוביל המלוח" שמטרתו לנקז מים מליחים מהכנרת. לצד הגשרון גם עמודי בזלת עתיקים.

המשך הדרך מזמן לנו מבנה ישן וקסום בנוי מאבנים כהות. השומר שעמד במקום אמר שהייתה כאן טחנת קמח ובאר אנטיליה. המבנה ישן מאד ומסוכן להכנס אליו, אבל נפלא לנוח בצלו ומי שאוהב לצלם ימצא כאן תפאורה מושלמת.

שביל סובב כנרת- חופשה במגדל-בלוג טיולים על הדרךצילם: איציק טל

משם ממשיכים עוד קילומטר לשמורת הטבע "סלע הנמלה". השמורה משתרעת על שפת הכנרת, בחלק שלא עבר פיתוח בגלל קשיי נגישות לשטח. בתוך המים שפע גדול של עצי אשל ואקלפיטוס גדולים.

אם תהיתם לעצמכם לגבי שמה של השמורה: סלע הנמלה (האג'ר אל נמלה), המקור שלו בסלע גדול בנמצא במרכזה. על פי האגדה היה כאן פעם קן נמלים גדולות שעם עליית מפלס הכנרת "נתקעו" על אי. חברותיהן הנמלים עמדו בשורה, הרכינו ראש והפכו את גופן ל"גשר חי" עליו עברו הנמלים וחזרו לחוף. מסביב לסלע הגדול (שכעת מרוחק מהחוף ומכוסה במים) יש שרידים ארכאולוגים ועל פי ההשערה שימש הסלע בעבר כמקדש קטן.

אגדת "סלע הנמלה" מתוך ספר האגדה של זאב וילנאי

 

חופשה במגדל» המפל הנסתר-מפל איוב

סמוך לכפר נחום נמצא "המפל הנסתר"- מפל שנוצר כתוצאה מקידוח מי תהום. המעיין נקרא "עין איוב" ולפי המסורת הדרוזית, הנביא איוב נרפא שם ממחלת השחין בו חלה.

במקום שרידי ברכה מהתקופה הרומית, אלא שמפלס המים בה נמוך בגלל חור שנוצר בתחתיתה. מרחבת הברכה יורדים במדרגות ואז פונים ימינה לעבר המפל. בשנים שחונות יש ללכת למפל על גבי סלעים חלקלקים שנמצאים במים הרדודים. השנה בעקבות עליית המפלס, ההגעה למפל היא באמצעות שחיה בלבד.

כנסיות נוצריות ליד הכנרת

מעט צפונית למגדל נמצא האזור המכונה בפי הנוצרים "המשולש הקדוש". משולש דמיוני שמחבר את שלושת הכנסיות בכפר נחום, טבחה והר האושר. כאן, על פי האמונה הנוצרית, חי ישו וכאן עשה ניסים: הלך על המים והאכיל את מאמיניו שני כרכרות של לחם וכמה דגים. שלושת הכנסיות מרשימות מאד ושווה לבקר בהן.

גן לאומי כפר נחום

צפונית למגדל, נמצא גן לאומי כפר נחום. במקום נמצאו שרידי כנסיה נוצרית מהמאה ה- 5, וכיום נבנה על גבי הריסותיה מבנה חדש של כנסייה. סמוך לכנסיה, נמצאים גם שרידיו של בית כנסת עתיק מהמאה ה-4 לספירה. השרידים מרשימים מאד ומרגשים. הנוצרים מאמינים שזהו בית הכנסת בו התפלל ישו ולכן המקום כולו קדוש גם לנוצרים וגם ליהודים.

קרדיט לתמונה: פיקיוויקי

טבחה

השם "טבחה" הוא שיבוש של המילה "שבעה" על שם שבעת המעיינות שנבעו כאן בעבר. כיום נובעים רק כמה מעיינות והמים שלהם נאספים בתעלה (אותה עברנו בטיול הקודם בשביל סובב כנרת) כדי למנוע המלחת מי הכנרת. במקום בית הארחה גדול ומרשים לצליינים. וכן כנסיית "הלחם והדגים". בעת הביקור שלנו לא הורשנו להכנס למתחם, ככל הנראה בגלל מגפת הקורונה.

בשנת 2015, הוצתה הכנסיה ע"י פעיל "נוער הגבעות" בשם יינון ראובני. המניע שלו היה דתי: עוינות כלפי הדת הנוצרית. הוא הורשע ונדון ל 5.5 שנים בכלא.

הר האושר

על פי האמונה הנוצרית, מכאן נשא ישו את הדרשה המפורסמת שלו שמתחילה במילים "אשר עניי הרוח כי להם מלכות שמיים". הכנסיה נבנתה בצורת מתומן, כשכל קיר מסמל פסוק אחר בדרשה, שמתחיל במילה "אשרי". המבנה מוקף גנים צבעוניים ובהם טווסים ומכל המתחם נשקף נוף מקסים של הכנרת.

חופשה במגדל-טיול להר האושר

חופשה במגדל» טיול יום למג'רסה

שמורת הטבע מג'רסה ("בית צידה")  נמצאת כרבע שעה נסיעה מהלינה שלנו במגדל. בשמורה זרימה של מים שמתנקזים מנחלי הגולן אל הכנרת. ההליכה בתוך מים עמוקים (תלוי בעונה ובשנה) כך שילדים זקוקים לאמצעי ציפה. ההליכה/ שחיה בתוך המים מהנה מאד ומרעננת.

סמוך לנחל יש גם "מסלול יבש". המסלול לא מוצל ודי משעמם, אבל מתאים לעגלות וגם פרקטי, שכן בזמן ההליכה במים לא ניתן כמעט לשמור על התיקים יבשים כך שכדאי לשלוח מתנדב או מתנדבת ללכת במסלול היבש עם התיקים.

מג'רסה- חופשה במגדל

במקום גם קיוסק ושולחנות פיקניק וכן מקום להחלפת הבגדים הרטובים.

לאתר שמורת הטבע מג'רסה 

 

לב

לסיום, עוד כמה המלצות נחמדות לאזור מגדל…

התעייפתם ממסלולים ועתיקות ובא לכם קצת סתלבט על החוף?

הנה המלצה לשני חופי רחצה שווים:

חופשה במגדל» חוף רסטל-מגדלא

קרוב למגדל נמצא החוף הנחמד הזה. חוף רסטל הוא חוף קטן ולא מוכר, ההגעה אליו בדרך עפר שיוצאת מאחורי "סופר דבאח". במקום מתקני שעשועים כיפים לילדים, דשא ופינות ישיבה מוצלות. עלות הכניסה גבוהה יחסית ואין שירותי הצלה. בכל זאת מומלץ בגלל שהוא ריק יחסית בתקופת הקיץ.

חופשה בכנרת» חוף בורה בורה

אחד החופים השווים בכנרת. חוף מטופח ומעוצב בסגנון פולינזי (מה שזה לא אומר…) שפע של פינות חמד. הכניסה עולה 50-60 ש"ח לאדם. בחוף פינת משפחות שבה ניתן להביא אוכל קל מהבית (אסור לעשות על האש) וכן מסעדת חוף מפנקת עם פינות זולה במים וסמוך להם.

לב

 

 🥄 בִּיס עַל הַדֶּרֶךְ

אם כל המסלולים עשו אתכם רעבים, יש באזור מגדל כמה וכמה מסעדות. הנה כמה מהן:

מסעדת תנורין- מסעדה ערבית- לבנונית שנמצאת ממש ביציאה מהישוב מגדל. 

לעמוד הפייסבוק של מסעדת תנורין

מסעדת תמר- מסעדה מזרחית מהודרת, מגישה גם דגים. פתוחה כל יום.

לעמוד הפייסבוק של מסעדת תמר

מסעדת מגדלנה- מסעדה מהודרת עם נוף יפה ורמת מחירים בינונית- גבוהה.

לאתר מסעדת מגדלנה

מזנון צומת חיליק- בכניסה לישוב מגדל, על הדרך ל"עין נון" יש מזנון ומסעדה עממית בשם "הצומת של חיליק". המקום פתוח 24 שעות בכל ימות השבוע.

לאתר האינטרנט- הצומת של חיליק

ג'לידה גלידה בעבודת יד. טעימה מאד אך מבחר לא גדול יחסית.

לעמוד הפייסבוק של ג'לידה  

לב

מקווה שקיבלתם כמה רעיונות מוצלחים לחופשה במגדל וטיולים באזור צפון- מערב הכנרת. אם יש לכם עוד רעיונות טובים, וגם אם סתם בא לכם לכתוב מילה טובה, הערה או תיקון, מוזמנים להגיב כאן למטה, שפינת התגובות.

אשמח להיות בקשר ולשלוח, אחת לכמה חודשים, עדכונים על פוסטים חדשים (מבטיחה לא לנג'ס…). מוזמנים ומוזמנות להרשם כאן.

עוד פוסטים שיכולים לעניין אתכם:

"את ראשו של הגלבוע"– טיול נופי בהר הגלבוע ועמק המעיינות.

נחל עמוד– מסלול מעגלי בנחל עמוד וברכות המים.

"טיול כזה אפילו זקני צפת לא זוכרים"–  להמלצות לטיולים משפחתיים וזוגיים בצפת והאזור.

לעוד טיולים בארץ בצפון, במרכז ובדרום…

 להתראות על הדרך…

keep in touch

לדף הפייסבוק "על הדרך"

לעמוד שלי באינסטגרם

להרשם לרשימת התפוצה

עוד כמה פוסטים על הדרך...

"

פוסטים אחרונים

מונטנגרו למטייל
אירופה טיולים
ריבה ארז

מונטנגרו למטיילים- מסלול של שבוע

טיול כוכב במונטנגרו- מסלול לשבוע. למונטנגרו יש משהו לכל אחד וכל אחת: נופים מטריפים, שמורות טבע ירוקות, תצפיות, חופי ים, מרינות לעשירים ורפטינג למשפחות. מזמינה אתכם ואתכן להצטרף לטיול כוכב במונטנגרו בחודש אוגוסט.

יוצאים לדרך »

נישאר ידידים?