עמק המונומנט

כתב וצילם: איציק טל

 עמק המונומנט. אייקון אמריקאי ואזור מקודש לאינדיאנים בני שבט הנאבחו.

כשחשבתי על נסיעה למערב ארה"ב עמד לנגד עיני עמק המונומנט שמככב באין ספור פרסומות למכוניות ואופנועים. כאן, במעלה הכביש לעמק (שהוא בעצם בקעה רחבת ידים) התרחשה הסצנה המפורסמת בה פורסט גאמפ עוצר מריצתו.

כאן צולמו מערבונים אחדים בכיכובם של גדולי שחקני ובמאי הז'אנר. בראש ובראשונה ג'ון פורד שזכה כבמאי ב-4 פרסי אוסקר (סרטו ,מרכבת הדואר נחשב לאחד ממאה הסרטים האמריקאים הגדולים בכל הזמנים) ובן טיפוחיו ג'ון ווין- הדוכס.

כן אלו היו ימים שהטוב היה טוב והרע היה רע ואי אפשר היה לטעות ביניהם, ואני הייתי בן 10.

האם ידעתם שג'ון ווין סירב להשתתף בסרטים שבהם נדרש לירות לאנשים בגבם?

כל זאת לפני שמערבוני הספגטי של סרג'ו ליאונה שינו הכל. עם זאת , חייבים להודות שתרמו תרומה עצומה למוסיקת סרטי המערבונים. הניו מוריקונה שעבד עם ליאונה חיבר מוסיקה ל-30 מערבונים וקיבל בעצמו 2 פרסי אוסקר על פס הקול הטוב ביותר ועל מפעל חיים.

 

 

מי שלא מכיר את נעימת הנושא לסרט "בעבור חופן דולרים נוסף "   שירוץ ליוטיוב. המנגינה הנהדרת הזו מגלמת יותר מכל את רוח המערב, או לפחות את רוח המערבונים.

'the days of the duke'. בטלוויזיה במערב צפינו בערוץ המשדר ללא הפסקה את סירטי ג'ון ווין, תחת הכותרת האמת היא שכל הסרטים דומים.

 

 

 

שכרנו מראש ג'יפ עם מדריך אינדיאני ויצאנו לדהור עם השקיעה בעמק.

(אני לא יודע לצערי לרכב על סוסים ובפעם היחידה שעשיתי זאת עם נחמה אשתי בגואטמלה רציתי למות).

המדריך, טיפוס חביב, לא נראה אינדיאני טיפוסי כמו אלו שפגשנו משך הטיול . בעיקר התרשמתי מציוד הצילום היקר שלו. כנראה שהמונופול של קבוצת אינדיאנים על סיורים במקום משתלם היטב. האינדיאנים האחרים שפגשנו עוררו חמלה בעליבותם. בעיקר פגשנו אותם באתרים אליהם הגיעו עם מכוניות גרוטאות וניסו למכור "אומנות אינדיאנית". מי ייגל עפר מעיניך ווינטו. כן, הם לא מזכירים בכלל את האינדיאנים של קארל מאי. נכון שהוא לא היה מעולם באמריקה ואת ספריו כתב בבית סוהר ונכון גם שווינטו שלו התנצר (מה שבדרך כלל הועלם במהדורות העבריות), אבל הוא תרם יותר מכל לראייה רומנטית חיובית של האינדיאנים בעיני האירופים. אצל האמריקאית אינדיאנים הם בדרך כלל רעים, אכזרים ופראים.

וינטו

 

עמק המונומנט

 

 

 

 

 

close

Share this post

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב print
שיתוף ב email

נישאר ידידים?