טיפים להוזלת טיול

20 טיפים להוזלת כרטיסי הטיסה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב print
שיתוף ב email

הזמנה מוקדמת

כלל האצבע הוא הזמנת טיסות מוקדם ככל האפשר. אמנם, יש לעיתים תנודות במחירי הטיסות (נכון בעיקר בחברת wizz ופחות נכון לגבי שאר החברות) אך בדרך כלל המחיר הראשוני שמתפרסם נמוך ואז עולה ככל שהזמן חולף. בחגים וחופשות, מחירי הרגע האחרון בדרך כלל גבוהים מאד ופעמים רבות משתלם לקנות כרטיס לטיסה סדירה במחיר דומה. חברות הלאו קוסט נוהגות לפרסם מדי פעם לוח טיסות מעודכן לחודשים הקרובים. זה אפיין בעבר בעיקר את חברת "איזי ג'ט" שסביב מועד הפירסום היה "באז" רציני אבל נכון כיום גם לחברות אחרות. בדרך כלל ניתן למצוא מחיר נמוך ביום פתיחת מכירת הכרטיסים. החברה נוהגת לשלוח את התאריך המדויק בדוא"ל ללקוחות רשומים. שימו לב שלעיתים המכירה נפתחת רק באתר ולא באפליקציה או להפך.

גמישות בתאריכים-

לפעמים יש לנו אילוצים רבים שעלינו להתחשב בהם: מחנה קיץ של הילדים, חופשה מרוכזת בעבודה, קייטנות וכו'. הצרה היא שבדרך כלל האילוצים שלנו דומים מאד לאילוצים של משפחות אחרות. כך למשל באמצע אוגוסט, בזמן שהמעונות נסגרים ואין כבר קייטנות, ישראלים רבים מבקשים לטוס. זה נכון גם לגבי חול המועד סוכות ופסח. למרבה הצער, הביקוש יוצר עליית מחירים. כדי להוזיל את החופשה מומלץ להיות יצירתי בתאריכים, למשל: בתחילת ספטמבר המחירים בדרך כלל זולים בצורה משמעותית. אם יש אפשרות לטוס בתחילת ספטמבר, בחגים כמו פורים, שבועות או יום העצמאות או ביוני, תוכלו למצוא טיסות במחירים הרבה יותר אטרקטיביים.

גמישות ביעד

חוק מרפי קובע שאם בא לי לנסוע דווקא ליעד ספציפי ובתאריך ספציפי- אז המחיר יהיה היקר ביותר. גמישות ביעד משמעו- חיפוש טיסה ליעד זול שהוא לא בראש סדר העדיפויות שלי. למשל- כשרציתי לצאת לחופשה עם חברים בחול המועד פסח, היו לי לצערי אילוצים רבים: רציתי להיות בליל הסדר בארץ, הייתי חייבת לחזור עד סיום החג בגלל אילוצים בעבודה וכו'. מה עושים? הצלחנו למצוא טיסה ליעד לא מוכר, עליו לא חשבנו מראש: טימישוארה. מהאילוץ יצא לנו טיול מקסים ומיוחד באזור לא מוכר של רומניה. אפשר להנות כמעט בכל מקום ושווה להיות פתוחים למקומות חדשים ולא מוכרים.

משחק בתאריכים

הקדמת תאריך היציאה ביום או יומיים או חזרה מאוחרת יותר, יכולה לחסוך כסף רב. כך למשל חזרה ב 29.8 תעלה בדרך כלל סכום נכבד אך חזרה ב 2.9- הרבה פחות. ההפרש יכול להיות משמעותי ביותר ולהגיע אף לחצי מחיר.

פיצול הטיסות בין שתי חברות

חברות לאו קוסט מציעות למכירה כרטיסים לפי מקטעים. למשל: תל אביב פריז ב 150$ ופריז תל אביב ב 300$. קורה שנמצא מחיר הלוך אטרקטיבי בחברה מסוימת אבל הטיסה חזרה יקרה מאד. במקרה כזה ניתן בהחלט לפצל את ההזמנה: כך למשל רכשתי טיסות לליון באוגוסט 2019: טסנו בהלוך עם "איזי ג'ט" ב 80$ לכרטיס אך מכיוון שטיסת החזור באותה חברה הייתה יקרה, הזמנו טיסה מחברת "טרנסביה" ב 70$. הפיצול אפשר לנו לטוס בשיא העונה (אמצע אוגוסט) ב 150$ לכרטיס. לשים לב שלשיטה הזאת יש גם סיכון: אם החברה מסיבה כלשהי מבטלת את הטיסה, אני עלולה להישאר עם כרטיס בכיוון אחד. במקרה שלא רכשתי את שני המקטעים מאותה חברה, אין לחברה אחריות לפצות אותי על הכרטיס השני.

פיצול הנוסעים

חברות הלאו קוסט מוכרות כרטיסים לפי מחלקות וירטואליות. למשל- 10 כרטיסים ראשונים נמכרים ב 50$ לאחר מכן 15 כרטיסים נוספים ב 75$ ולאחר מכן עוד 20 כרטיסים ב 100$. לכן שווה להזמין מוקדם ככל האפשר. אלא שלעיתים בבואי לבדוק מחירים מופיע לפני מחיר אטרקטיבי עם הכיתוב "נותרו רק 3 כרטיסים במחיר זה". כלומר- אוכל לקנות 3 כרטיסים במחיר המוצג הראשוני (50$). ומה קורה אם יש לי משפחה בת 5 נפשות? לכאורה הייתי אמורה לשלם 3 כרטיסים ב 50$ ועוד שניים ב 75$. אלא שבמרבית החברות לא כך הדבר. אם ארשום שאני מחפשת 5 כרטיסים, האתר יראה שעלות כל אחד מחמשת הכרטיסים- 75$. כלומר- "יקפיץ" את כולנו כאחד למחלקה יקרה יותר. אז מה אפשר לעשות? לא הרבה… אבל יש אפרות כמובן לפצל את ההזמנה. אזמין תחילה 3 כרטיסים בעלות של 50$ ובהזמנה נפרדת עוד שני כרטיסים בעלות של 75$. כך חסכתי בדקה אחת 50$. בצורה זאת הזמנתי לנו כרטיסים בחורף 2019 לפאפוס. נתקלתי בפירסום לטיסה לקפריסין בעלות של 4.99 יורו לכרטיס. אך עד שהתפנתי להזמין נותרו 5 כרטיסים במחיר זה. לכן הזמנתי 4 כרטיסים ועוד כרטיס בעלות גבוהה יחסית. לשיטה הזאת יש גם סיכון… הנה לדוגמה כרטיס שרכשתי בחברת "אאיגיאן" היוונית. רכשתי שני כרטיסים מוזלים לילדים ולאחר מכן ניגשתי להזמין כרטיס עבורי… אלא שמסיבות שונות המחיר עלה מאד תוך כדי הזמנה. כך נאלצת לקנות כרטיס עבורי במחיר מופקע.

צימצום כבודה

חברות הלאו קוסט מרוויחות הרבה מהכבודה שהנוסעים מביאים איתם. לפעמים עלות מזוודה גבוהה מעלות כרטיס הטיסה. בהזמנת כרטיסים חשוב לשים לב לעלות הנדרשת עבור כבודה. כך למשל בטיסה לארה"ב יש חברות שמאפשרות לנוסע שתי מזוודות, בעוד אחרות גובות על כך תשלום גבוה. חשוב להביא זאת בחשבון בתוך כל השיקולים. ככלל, נוסעים שיכולים להסתפק בטרולי בלבד, יחסכו סכום משמעותי. זה ריאלי בעיקר בטיסות של "איזי ג'ט" בהם מותר לכל נוסע לעלות עם טרולי. אם טסים לכמה ימים, שווה להסתפק במעט.

להמנע מדמי תיווך

היכן כדאי לקנות- באתר ישראלי (למשל איסת"א)? באתר החברה? או באמצעות מנוע חיפוש למציאת טיסות זולות (כמו סקי סקאנר)?.

על כרטיסים שנקנו דרך חברה ישראלית חל החוק הישראלי וניתן לבטל אותם. על כרטיסים שנקנו באמצעות סוכנות נסיעות בחו"ל לא חל החוק הישראלי. בתקופת הקורונה נראה היה שהתנהלות ישירות מול חברת התעופה פשוטה יותר מאשר התנהלות מול חברת נסיעות, אך הכלל הזה לא תקף תמיד.

במקרה של פשיטת רגל של החברה, נראה שקל יותר לקבל את הכסף מחברת האשראי כאשר ההזמנה נעשתה ישירות מאתר החברה.

מטוס

חסכו בדמי הושבה

 בחברות הלאו קוסט על מנת להזמין מקום ישיבה מראש יש לשלם. הסכום משתנה בהתאם למושב ולפרמטרים אחרים. ילדים עד גיל 12 בדרך כלל לא מופרדים מההורים. לכן אפשר לשקול לחסוך ולא להזמין מראש מקומות. לחברות שונות מדיוניות שונה לגבי הושבה. כך למשל בחברת "ראיינאייר" המחשב נוהג להפריד את הנוסעים ולהושיב אותם במקומות שונים ובחברת "איזי ג'ט" יש סיכוי גדול יותר להושבה יחד. אם לא קריטי לכם לשבת זה לצד זה, תוכלו לקחת סיכון ומקסימום לבקש מהנוסע לידכם להחליף מקום.

שימו לב לימי יציאה וחזרה:

לחברות רבות דפוס קבוע, בדרך כלל לטוס ביום ה' ולחזור במוצ"ש, יעלה יותר מטיסה באמצע השבוע. ימים בהם הטיסות זולות יותר הם רביעי ושבת. שווה לנסות.

גמישות בשעה

יש חברות שמוציאות מספר טיסות ליעד בכל יום. בחרות כאלה ניתן להבחין שיש דפוס תימחור שונה בין כרטיסים לשעות מבוקשות לכרטיסים בשעות פחות מבוקשות. המושג "שעה מבוקשת" הוא מושג סוביקטיבי. כך למשל טסתי להולנד בטיסה שיצאה ב 08:00 בבוקר. על מנת להספיק את הטיסה התעוררנו באמצע הלילה להתארגנות ונסיעה לשדה התעופה. האם השעה 08:00 היא שעה מוצלחת? אדם אחד יחשוב שכן, משום שהוא הגיע עייף מאד וישן כל הטיסה והגיע לאמסטרדם רענן. אדם אחר יחשוב שלהעיר את הילדים באישון לילה ולהטלטל איתם עייפים ומותשים זה ממש לא מוצלח. אדם שלישי יביא בחשבון ששעת הנחיתה מאפשרת לנצל את יתר היום באמסטרדם או להתחיל בנסיעה ליעד. לכן מדובר בעניין מאד אישי. בכל מקרה, גמישות בשעת ההמראה יכולה להוזיל מאד את עלות הכרטיס. כדי להחליט יש להביא בחשבון את כל הפרמטרים. למשל- טסתי לצרפת בטיסה שיצאה אחר הצהריים ונחתה בלילה. עם הגעתינו ישנו במלון בשדה התעופה. את עלות הלינה יש להוסיף לחישוב הכללי. שאלות שעלי לשאול את עצמי הן: כמה מפריע לי לקום באמצע הלילה? כמה קל לי להרדם בטיסה? האם אני מעדיפה להגיע בצהריים? בבוקר? בערב? מה עלות מלון ביעד? האם יש תחבורה נוחה בשעה שבה אני מגיעה? (למשל- בשעת לילה מאוחרת אין תמיד אוטובוסים, עלות מונית יקרה יותר, לעיתים חברות השכרת הרכב סגורות).

טיסה דרך יעד ביניים

טיסה לארה"ב דרך פריז, רומא או אמסטרדם, יכולה לחסוך לכם כסף. עבור משפחה מטיילת, מדובר בסכום גדול שיכול להגיע למאות ואלפי דולרים. אנחנו טסנו למשל לאמסטרדם דרך רומא. האם אי הנוחות הכרוכה בטיסה כזאת שווה את ההפרש? כמובן החלטה סובייקטיבית. יש פעמים בהם אפשר לתכנן את המסלול כך שיעד הביניים הוא חלק מהטיול. למשל- בטיסה לארה"ב תיכננו את הטיול כך שנצא מניו יורק בערב, ננחת בפריז בבוקר, נטייל בבירת צרפת משך כל הבוקר ובערב נמשיך לישראל. בשיטה זאת ניתן להרכיב לבד מסלולים כשיעד הביניים הוא לא רק אילוץ אלא חלק מהטיול.

המנעו מתשלומים מיותרים

לחברות התעופה השונות יש נהלים שונים בנוגע למטען ולצק אין. יש פעמים בהן יש גמישות באכיפה (כך למשל כשטסנו מלאס וגאס לאמסטרדם, דיילת הקרקע העלימה עין מ"אוסר וייט" של 8 קילו…) ויש פעמים בהן יש נוקשות יתרה. זה שפעם אחת העלימו עין מתיק שעובר את הגודל המותר, לא אומר שיעשו כן בפעם הבאה. לכן, במיוחד בטיסה בלאו קוסט, מומלץ להקפיד להגיע עם מטען בדיוק בגודל המותר, לעשות צ'ק אין מראש ולהגיע לפני הזמן ל gate.

מועדוני נוסע מתמיד

"נוסע מתמיד"- לחברות שונות יש הטבות לנוסעים מתמידים. כך תוכלו לצבור "נקודות" בכל טיסה נקודות אלה נצברות וניתן לקבל בהן הנחה לטיסות הבאות, טיסות חינם, שידרוג מקומות ועוד. גם בחברות "לאו קוסט" יש תוכניות לפעמים ללקוחות מועדפים. בחברת "וייז" למשל ניתן לשלם עבור מעמד membership ולקבל הנחה משמעותית.

מבצעים מקומיים

בחברות תעופה אתם מתבקשים לעיתים למלא את ארץ המוצא שלכם. כך למשל כשרושמים בגוגל Air France אחרי שתכתבו שאתם מישראל, תנותבו לאתר שמיועד לקהל הישראלי. לפעמים הוא בעברית. אך אם תרשמו שאתם מארה"ב, לפעמים תנותבו לאתר האמריקאי. למה זה חשוב? לפעמים יש פערי מחירים. כך למשל מצאתי שבאתר האמריקאי הופיעו טיסות מפריז ללאס וגאס באוגוסט וספטמבר בעוד שבאתר הישראלי הלוח הסתיים ביולי והטיסות לאוגוסט וספטמבר נפתחו רק שבועות לאחר מכן.

אוכל ושתיה בטיסה

כידוע, מחיר כרטיס ב"לאו קוסט" לא כולל אוכל ואפילו מים בטיסה.  אמנם,חברות ה"לאו קוסט" גובות סכום הגיוני וסביר על האוכל והשתייה בטיסה, אבל אם טסים עם משפחה או שרוצים לחסוך, אפשר להביא אוכל קל מהבית: סנדוויצ'ים, חטיפים וממתקים. לגבי שתייה- ניתן לקנות בשדה או להביא מהבית בקבוק ריק ולמלא במים קרים בקולר.

שער המרת המטבע

שימו לב לשער המרת המטבע. לפעמים למשל המחיר מוצג בשקלים והתשלום הוא ביורו. יש חברות בהן ההפרש יכול להיות משמעותי ושווה לבדוק אפשרות תשלום במטבע אחר.

נסו לטוס ליעד סמוך וזול יותר

שדות תעופה לא מרכזיים- חברות לאו קוסט מציעות לפעמים טיסות זולות לשדות תעופה מרוחקים יותר. כך למשל טיסות לאינדהובן בהולנד עולות בד"כ הרבה פחות מטיסות לאמסטרדם. כמובן שבבחירה כזאת לשים לב לפרטים הקטנים: האם השכרת רכב בנמל תעופה קטן עולה כמו השכרתו בנמל גדול? האם יש מקום ללון בשדה? האם יש תחבורה ציבורית נוחה? לפעמים יש קושי להגיע משדה קטן למרכז העיר והחיסכון בכסף לא שווה לטרחה. למשל: לעיר מילאנו באיטליה יש כמה שדות תעופה: מלפאנסה הסמוך לעיר וברגמו שמרוחק ממנה. לעיר פרנקפורט יש שדה תעופה גדול בשם flughafen אך חברות לאו קוסט מציעות גם טיסות לשדה מרוחק יותר שנקרא פרנקפורט האן. בטיסות לארה"ב למשל- יתכן הבדל גדול בין טיסה ללוס אנג'לס לטיסה ללאס וגאס. לעיתים שווה להתפשר על מקום הנחיתה אם ההבדל משמעותי.

המעיטו בחיפושים רבים מאותו מחשב או טלפון

חברות התעופה עוקבות אחרי החיפושים שלך באמצעים שונים. הידוע בהם הוא ה "קוקיס" אבל יש להן גם דרכים נוספות. לחברות יש מערכות מתקדמות מאד שמביאות בחשבון נתונים שונים בבואן לתמחר עבורינו טיסה. נהוג לחשוב שחיפושים רבים מאותו מחשב מגדילים את הסיכוי שהמחיר יעלה עבורך.

חכו למבצעים

חברת הלאו קוסט "וויז" יוצאת כל כמה חודשים במבצע הנחות של 20%. הרשמו לניוזלטר של החברה ותקבלו התראה למייל. ראיינאייר יוצאים מדי פעם במצבעים מרחקי לכת בעזרתם תוכלו לרכוש כרטיסים במחירי רצפה: 2-10 יורו לכרטיס. לאיזי ג'ט אין מבצעים רבים אבל לפעמים ניתן למצוא באפליקציית "חוליו" כרטיסים אחרונים במחירים נמוכים במיוחד.

להתראות

close

Share this post

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב print
שיתוף ב email

נישאר ידידים?