קרוון באלסקה

אלסקה בקרוואן- טיול של פעם בחיים

אלסקה בקרוואן: טיול למרחבים העצומים והפראיים של צפון מערב יבשת אמריקה- אלסקה, יוקון וקולומביה הבריטית. מוזמנים להצטרף לטיול של פעם בחיים: אלסקה בקרוואן.

כתב וצילם: איציק טל

 צילום כל התמונות בפוסט: איציק טל

אודיסיה צפונית

אלסקה היא הגדולה במדינות ארה"ב (שטחה  גדול פי 70 ממדינת ישראל), אך אוכלוסייתה קטנה (כשביעית מאוכלוסיית ישראל), כך שצפיפות האוכלוסייה בה נמוכה מאוד.

היא ממוקמת בצפון מערב יבשת אמריקה הצפונית, ואין לה חיבור יבשתי לשאר מדינות ארה"ב.   היא נקנתה מרוסיה במאה ה-19 והאירואסיאתים הראשונים שהגיעו אליה חצו על פי התיאוריה המקובלת את מיצר ברינג, בעידן שבו הוא היה קפוא ואפשר מעבר רגלי מאסיה לאמריקה.

אלסקה היא יעד מוצלח לחובבי טבע. מצד אחד היא נהנית מרמת התשתית והשירותים של יתר ארה"ב  (בהתאמות המתבקשות) אך במקביל מספקת חוויה של הרפתקאה וגילוי בגלל נידחותה.הכבישים ובתי המלון בה הם ברמה גבוהה אך מספרם קטן שכן היא ברובה בלתי מיושבת. הכבישים כאמור טובים, אך ארוכים ודלילים ובאזורים רבים כמו "המעבר הפנימי" הגישה לישובים אפשרית רק באמצעות מעבורות או טיסות.

אלסקה, בדרך לעיירה דיה (ליד סקגווי)אלסקה, בדרך לעיירה דיה (ליד סקגווי)

אלסקה בקרוואן

הטיסות למדינה מגיעות בדרך כלל לאנקורג', הגדולה בערי אלסקה ושדה תעופה גדול יחסית מצוי גם בג'ונו עיר הבירה של המדינה. מזג האוויר בה אינו יציב ויש להביא בחשבון שבטיול של מספר שבועות  יהיו ימים גשומים שעלולים לשבש את הטיול. בכל מקרה, עונת התיירות בה קצרה למדי- ממאי ועד ספטמבר. הסיבה העיקרית לטייל באלסקה היא הנופים הטבעיים הנפלאים שלה. יש בה מרחבים עצומים שבהם יערות, אגמים (כשלושה מיליון) הרים גבוהים (כולל הר מיקנלי , הגבוה בהרי צפון אמריקה), פיורדים, חופים ארוכים ומספר עצום של קרחונים. מספר האגמים והקרחונים כה גדול, שעד היום לחלקם לא ניתנו כלל שמות.

מלבד נופים קסומים, יש בה מבחר ומספר גדול של בעלי חיים: דובים מסוגים שונים, איילי צפון (קריבו) ואנטילופות אחרות, עיזי בר, לווייתנים, אריות ים, עיטים, ציפורים אחרות ועוד. טיול באלסקה, על צורותיו השונות יקר למדי, בעיקר אם רוצים להנות מאטרקציות כמו שייט קרחונים ולווייתנים, או סיורים אוויריים. 

קסמה של אלסקה בטבע הפראי והראשוני שלה: במקומות רבים מסלולי ההליכה והשירותים לתייר אינם מפותחים כמו במקומות אחרים.

שייט במפרץ הקרחונים, אלסקהשייט במפרץ הקרחונים, אלסקה

קרחון מרג'ריקרחון מרג'רי, אלסקה

יוקון

טריטוריה קנדית הממוקמת בצפון מערב קנדה. גובלת בצפון באוקיאנוס הקרח הצפוני, במזרח בטריטוריות הצפון מערביות, בדרום במחוז הקנדי קולומביה הבריטית ובמערב באוקיאנוס השקט ובאלסקה. למעשה יוקון מהווה יחידה גיאוגרפית אחת עם אלסקה ומתאפיינת בנופים דומים. כמו באלסקה יש בה: יערות, אגמים, הרים גבוהים (ביניהם הר לוגן הגבוה שבהרי קנדה) , נהרות גדולים, חופים ארוכים, קרחונים ומבחר בעלי חיים. נקודת דמיון נוספת בינה לבין אלסקה היא צפיפות אוכלוסייה נמוכה (פחות מ- 40,000 תושבים, רובם בבירת הטריטוריה ,העיר וויטהורס). את חבל הארץ העצום והדל במתישבים, חוצים מעט מאד כבישים.

העיירה דאוסון ביוקוןהעיר דוסון שביוקון

מעגן המעבורות בדוסון סיטימעגן המעבורות בדוסון סיטי

מעגן המעבורות בדוסון סיטיבית על נהר היוקון בשולי דוסון

קולומביה הבריטית

קולומביה הבריטית הוא שמו של מחוז במערב קנדה. הוא  גובל ביוקון בצפון,  במחוז אלברטה במזרח, בארה"ב בדרום,  ובצד מערב נמצא האוקיינוס השקט.

השטח הצפוני של המחוז לא מפותח, מאוכלס בדלילות ולא מרבים לבקר בו תיירים למרות יופיו. במערב, המחוז כולל את האי וונקובר: יעד טיולים נפלא כשלעצמו, ובמזרח מגיע עד לשמורות הטבע הנהדרות של הרי הרוקי.

קולומביה הבריטית, בדרך לסקגוויבדרך לסקאגווי

60 אחוזים משטחי המחוז מכוסים ביערות ועל כן התפתחה בהם תעשיית עץ גדולה. המחוז כולל את העיר היפה וונקובר וכן ערים יפות אחרות כמו ויקטוריה שבאי וונקובר. גם במחוז זה שולט היופי הטבעי הפראי. המחוז כולל 7 גנים לאומיים גדולים ומספר רב של גנים ואזורים מוגנים אחרים המהווים כשמינית משטח המחוז. מי ששבע מאגמים יערות וקרחונים, יכלול לבקר בערים כמו ונקובר גם במוזיאונים מרשימים.

ונקובר קנדההעיר ונקובר, קנדה

אלסקה ויוקון מהווים מוקד משיכה לאנשים שמאסו בחיי העיר הגדולה ומבקשים לחזור לצורת חיים פשוטה יותר, חלקם חיים בבדידות או בקרב משפחתם הקרובה. חלק אחר חי בקהילות קטנות שבידודן הגאוגרפי מקנה להן אופי מיוחד עם ערבות הדדית ויחסים משפחתיים.

 לרבים וודאי זכורה סדרת הטלוויזיה "חשיפה לצפון" המתארת חיי קהילה קטנה באלסקה. עיירות רבות באלסקה טוענות שהן המודל לסדרת הטלוויזיה הזו (למרות שלמעשה צולמה במדינת וושינגטון…). ואולם, מציאת נפט באלסקה והנחת צינורות לאורכה ולרוחבה הביאה למקום אוכלוסיות חדשות של אנשי מקצוע הקשורים לתעשייה  והיא מאיימת על הטבע, למרות שנעשים מאמצי שימור.  

אגם בויה, בריטיש קולומביהקולומביה הבריטית, אגם בויה, צולם מחניון הלילה שלנו

אגם בויה אלסקהאגם בויה, צולם מחניון הלילה שלנו

אלסקה בקרוואן » הבהלה לזהב

ה"בהלה לזהב" הוא כינוי לנהירה של מאות אלפי מהגרים מארה"ב ומחוצה לה לאזורים במערב וצפון מערב יבשת אמריקה, לקחת חלק בחיפושי זהב. היא החלה למעשה עם גילוי זהב בקליפורניה (שעדיין לא נכללה אז במדינות ארה"ב) בשנת 1848. מעריכים כי כ-300,000 מהגרים זרמו לקליפורניה ודחפו לפיתוח נמרץ של האזור אלא שבסופו של דבר, רק מעטים נהנו מהזהב שנכרה.

התקופה נמשכה עד 1855 כאשר כריית הזהב הנותר הצריכה משאבים רבים לרכישת ציוד שלא היו בידי מחפשים בודדים ונמשכה בעיקר על ידי חברות גדולות. גילוי זהב בקולורדו הסיט לשם את המחפשים.

בהלת הזהב בקלונדייק התרחשה בסןף המאה ה-19 ונמשכה תקופה קצרה של פחות משלוש שנים (1897-1899). היא  משכה כ-100,00 הרפתקנים ומחפשים אחרים שידעו תלאות רבות. אזורי אלסקה וקנדה לא היו מפותחים והדרכים המועטות לא היו נוחות.

המעבר לקלונדייק הצריך חציית רכסי הרים ונהרות בתנאים קשים משך זמן ממושך, בשבילים אינדיאנים שחלקם נשמרו בסוד עד לתקופה מאוחרת יחסית. למשל הנתיב ההררי המוביל מהעיירה סקגווי של ימינו (על חוף הפיורד המתחבר לאוקיאנוס השקט)   ללב יוקון . על נתיב אינדיאני זה, החוצה מעבר הרים, נסלל מאוחר יותר הכביש של ימינו. כביש היינס מוליך מהעיירה היינס צפון מערבה לישוב היינס ג'נקשין ומתחבר לדרך אלסקה נסלל גם הוא על דרך אינדיאנית עתיקה. חלק גדול מן האנשים השתמשו בפרדות לשאת את ציודם בשביל צ'ילקוט המחבר בין הפיורד -המעבר הפנימי ליד הישוב הנוכחי היינס למעמקי יוקון. השביל  משמש כיום מטיילים חובבי טיולים רגליים ארוכים.  רבים מכרו את כל רכושם ויצאו לקלונדייק. חלקם מצא את מותם בדרך הקשה ורק מעטים מביניהם (כמה מאות) מצאו כמויות משמעותיות של זהב. ב-1989 הוסטו חיפושי הזהב למערב אלסקה. כריית הזהב נמשכת גם היום באמצעות חברות גדולות המשתמשות בציוד משוכלל. (ראו צילום  מן העיירה הזעירה צ'יקן שבאלסקה).

העיירה צ'יקן אלסקה

למרות שלא נמשכה זמן רב, בהלת הזהב בקלונדייק  השאירה חותם תרבותי ניכר עד לימינו.

ידועים יותר מכל ספריו וסיפוריו של ג'ק לונדון המכונה "גדול מתארי אלסקה". אלו ספוגים באווירת התקופה, ובהם הסיפורים : פנג הלבן (פנג בפה רפויה), קול קדומים -קול מיער ואודיסיה בצפון, שמוכרים היטב לבני גילי.  ג'ק לונדון שהה באזור בזמן הבהלה לזהב וכתב גם ישירות על הבהלה לזהב (למשל בספרו Burning daylight ). סופר מפורסם אחר שכתב על הבהלה לזהב היה גדול סופרי המדע הבדיוני ז'ול ורן (בספר "הבהלה לזהב"). מלבדם תיארו את התקופה גם סופרים מוכרים פחות כמו רוברט סרביס (The shooting of Dan Mcgrew ). גם בימינו אנו האזור מהווה רקע לעלילות של ספרים, למשל ג'ימס מיצ'נר  1988 (אלסקה).

עייט באלסקהעיטי ים גלוחי ראש, בדרך למפרץ אקו, אלסקה.

לא פחות מוכר מהספרים הוא סרטו המפורסם של צ'רלי צ'פלין "הבהלה לזהב".

הסרט נחשב לאחת מפסגות הסרט האילם. הסצינה שבה בשל הרעב, אוכל צ'רלי צ'פלין נעל מבושלת עם סכין ומזלג נחרתה בזיכרונם של רבים.

אי אפשר לטייל באלסקה וביוקון בלא שג'ק לונדון ואחרים ילוו אתכם. המילים קלונדייק ויוקון נושאות אתן קסם מיוחד.

אלסקה בקרוואן » טיול לאלסקה, יוקון וקולומביה הבריטית

בשנת 2016 יצאנו אשתי ואני, לבקר בצפון מערב יבשת אמריקה. עוד לפני שיצאתי לגמלאות רציתי לבקר בשטחים הריקים מאדם במערב קנדה ורק חיכיתי להזדמנות מתאימה. משכו אותי המרחבים העצומים והטבע הבתולי של המקום. כשמסתכלים במפה, בוודאי במפה בקנה מידה קטן, לא רואים באזורים אלו הרבה עדויות לקיום אנשים. אין כמעט ערים, ישובים או כבישים כך שמי שמחפש חוויה אורבנית, כדאי שיחפש במקום אחר…

אני מאלו שחושבים שמטרת הטיול היא לאו דווקא להגיע ליעדים. הדרך חשובה בעיני לא פחות ואולי יותר, לכן אני אוהב דרכים ארוכות ואנשים בהן מעט. יחד עם זאת התגנב ללבנו החשש לנסוע לבד למקומות בודדים כל כך. לא היה גם ברור לי איפה נוכל ללון ואפילו אם יהיו מספיק תחנות דלק באזורים אלו ומה ויקרה אם הרכב שלנו יתקלקל.  לכן שמחתי שכשיצאתי לפנסיה וחבר הציע לנו לנסוע יחד אתו ובת זוגו למערב קנדה. התכנון הראשוני הלך ותפח וכלל גם את אלסקה. כמו כן ביקשנו לצרף חברים נוספים. בסופו של דבר כל החברים נסוגו ונותרנו רק אשתי ואני. בכל זאת נסענו…

איננו חסידי טיולים מאורגנים שבכל מקרה לא נערכים באזורים המבודדים של קנדה וגם איננו מספיק מבוגרים על מנת לצאת לקרוז לאלסקה. כדי להתגבר על בעיית הלינה והמזון יצאנו לטיול בקרוון קטן, או ליתר דיוק במה שקרוי "מוביל הום". לנסיעה בקרוון יש יתרון בכך שמתאפשר לעצור וללון גם במקומות יפים שבהם אין מלונות והתלות במקורות מזון קטנה.

קבענו לנו מסגרת זמן של 5 שבועות. כיוון שמדובר באזור עצום בגודלו ובנסיעות ארוכות וצורכות זמן, היה צריך להחליט באיזה מקומות להתרכז.

תכנון המסע לא היה פשוט. פנינו לנטע דגני שבאדיבותה סייעה לנו בבחירת הנתיב וכן נעזרנו מאד בספריה "אלסקה" ו"קנדה מערב", שניהם מסדרת מסלולים. החלטנו שהחלק העיקרי של הטיול יתמקד באזור המעבר הפנימי  שהוא כפי הנראה האזור הפראי ביותר באלסקה.

ג'ונו- אלסקה בקרוואןאלסקהעל המעבורת בדרך לג'ונו

קרחון מנדנהול ליד ג'ונו- אלסקה בקרוואןקרחון מנדנהול ליד ג'ונו

במעבורת במעבר בין ג'ונו לעיירה היינס- אלסקה בקרוואןבמעבורת במעבר בין ג'ונו לעיירה היינס

אלסקה בקרוואן »מסלול הטיול 

שכירת הקרוון המתאים לנו בעיר וונקובר הכתיבה בעצם את מסלול חלקו  הראשון של הטיול- נסיעה עם הקרוון במעבורת מוונקובר עד לפרינס רופרט בקולומביה הבריטית ומשם צפונה.

קרוואנים באלסקהשיירת קרוואנים בדרך אלסקה

חתכנו את קולומביה הבריטית לכל רוחבה,עד ליוקון, המשכנו בדרך אלסקה צפון מערבה עד לכביש המוביל לעיירה סקגווי בקצה המעבר הפנימי באלסקה. אחרי ביקור של 9 ימים במעבר הפנימי פנינו צפונה ליוקון התחברנו שוב לדרך אלסקה ועברנו את "דרך גג העולם" ליוקון לעיר דוסון מדוסון המשכנו צפונה בדרך דמפסטר דרך עפר בת 700 ק"מ המוליכה לאוקיאנוס הקרח הצפוני. עשינו את הדרך רק בחלקה (כ- 120 ק"מ) ושבנו דרומה בדרך קלונדייק עד העיר וויטהורס ומשם דרומה דרך דרך אלסקה וכביש סיזיאר השוממים עד לעיירה פרינס רופרט ובמעבורת לאי וונקובר.לאחר  שסיירנו במערב האי השלמנו את המסלול המעגלי ושבנו במעבורת לעיר וונקוור.

המסלול שבחרנו חייב שימוש ב-6 מעבורות שונות שיצרו בעיות לוגיסטיות לא פשוטות בשל סד הזמן של הטיול. המעבורות (במעבר הפנימי)  פעילות רק בשעות מסוימות ברובן אינן פועלות בכל ימות השבוע ולכן מתחייבת סינכרוניזציה לא קלה. פיגור בלוחות הזמנים או שינוי שלהם מחייב תכנון מחדש של כל המסלול כולל הזמנת מעבורות חדשה. כך למשל זמן קצר לפני הטיול הודיעו לנו שאחת המעבורות לעיירה גוסטבוס בוטלה כיוון שהיה מדובר ברביעי ביולי יום העצמאות האמריקאי . למזלנו מצאנו טיסה קצרה לעיירה שהחליפה את המעבורת. במקום אחר המעבורת אחרה והגענו בפיגור ניכר לחניון הלילה שלנו. החניון היה אמור להסגר בשעה מסוימת לפני הגעת המעבורת. (באלסקה הלינה בקרוון בצד הדרך אסורה). עשרות טלפונים והודעות קוליות לשומר החניון לא נענו אך להפתעתנו כשהגענו למקום מחסום החניון היה פתוח. מן הסתם הודעותינו התקבלו. למחרת היום פגשנו בשומר החניון שהיה אדם מקסים וסייע לנו רבות.

הרי טומבסטון, בקדמת התמונה פרחי Fireweed Honeyהנפוצים באלסקה ויוקוןהרי טומבסטון. בקדמת התמונה: פרחי  Fireweed Honey הנפוצים באלסקה ויוקון

עשבי שעורת זנב שועל בפארק טומבסטון לצד דרך דמפסטרעשבי שעורת זנב שועל בפארק טומבסטון לצד דרך דמפסטר

במהלך הביקור באלסקה גילינו שלא מדובר באירוע יוצא דופן,  לאורך כל הדרך פגשנו אנשים רבים שעזרו לנו והתחושה הייתה שבאלסקה, סיוע לאחרים הוא דרך חיים.

נציין גם שיש שוני בין מעבורות אמריקאיות למעבורות קנדיות בדרך הטענת המכוניות. במעבורות האמריקאיות ההטענה היא לאורך. נכנסים בצד אחד ויוצאים בצד שני. במעבורות הקנדיות הכניסה היא אחת- נכנסים בניצב למעבורת ומיד פונים ימינה או שמאלה. כשמדובר בקרוון ובייחוד בקרוון ארוך התמרון בתוך המעבורת לא קל בעיקר כאשר צריך להיכנס ברוורס. צוות המעבורת מסייע בכניסה ומכוון את המכוניות למקומם.

למרות שנהנינו מכל חלקי הטיול, בדיעבד היינו מוותרים על חלקו הצפוני ביותר- הנסיעה לדוסון ולכביש דמפסטר. החזרה דרומה ממקומות אלו ארוכה ועוברת בנופים חסרי ייחוד. עדיף היה במקום חלק זה של הטיול לנסוע לשמורת דנאלי או לבקר גם בחלקו הדרומי של המעבר הפנימי (היה מחייב כמובן עוד מעבורות). מלכתחילה רצינו לנסוע לשמורת דנאלי אך החברה שמימנה שכרנו את הקרוון סירבה לבטחו באזור זה שבו נדרשת נסיעה ארוכה בדרך עפר. (יתכן שאם הינו מתעקשים היינו מצליחים לבטל את רוע הגזרה שכן החברה למשל הסכימה שנסע בכביש דמפסטר, שהיא דרך עפר שחלקה הצפוני רצוף אבנים חדות ומומלץ לקחת לנסיעה בקטע זה שני גלגלים רזרביים. מה גם שהחברה אוסרת על השוכרים להחליף גלגלים והיא עושה זאת בעצמה בכל מקום).

עשבי שעורת זנב שועל בפארק טומבסטון לצד דרך דמפסטראגם גריוול על דרך קלונדייק הצפונית

אגם גריוול על כביש קלונדייק הצפוני- אלסקה בקרוואןמפלי חמש האצבעות

קניון מיילס בשולי העיר וויטהורס- אלסקה בקרוואןקניון מיילס בשולי העיר וויטהורס

כביש סיזיאר, פרחי מכחול צבעים אינדיאניכביש סיזיאר, פרחי מכחול צבעים אינדיאני

היידר, מעגן בתעלת פורטלנד- אלסקה בקרוואןהיידר, מעגן בתעלת פורטלנד

דוב גריזלי-אלסקה בקרוואןדוב גריזלי מחפש דגים בערוץ נהר סלמון ליד היידר

אלסקה בקרוואן-3

ספסל ופסל מגולף בעץ בפארק פירי איילנד

בפארק Exchamsiks- אלסקה בקרוואןבפארק Exchamsiks

ליד הישוב טלגרף קוב בקולומביה הבריטיתליד הישוב טלגרף קוב בקולומביה הבריטית

חוף האוקיאנוס השקט בפארק הלאומי נורת רים, ליד העיירה טופינוחוף האוקיאנוס השקט בפארק הלאומי נורת רים, ליד העיירה טופינו

שקיעה על פארק נורת רים

דייגים בשקיעה בפארק נורת ריםדייגים בשקיעה בפארק נורת רים

אלסקה בקרוואן » תכנון

טיול קרוואן באלסקה דורש תכנון מדוקדק מראש. מכיון שבשלב התכנון לא מצאתי חומר רב ממטיילים ישראלים שעשו מסלול דומה, אני מפרט את המסלול שעשינו בתקווה שיסייע למי שמתכנן טיול דומה. הפירוט על פי סדר כרונולוגי:

 • העיר וונקובר

עיר יפה מאוד, הגדולה שבערי מערב קנדה והעיר הגדולה היחידה שבטיולנו. היא נבחרת באופן עקבי בכל שנה לאחת בשלושת הערים הטובות ביותר למחייה ובעלות איכות החיים הגבוהה בעולם. כוללת בין היתר קו חוף נאה, רבעים מעניינים (כמו הרובע הסיני) ומוזיאונים אומנות וטבע יפים. אפשר למצוא בה אוכל אתני מגוון.

 • Emerald lake 

על דרך קלונדייק הדרומית בכיוון סקגווי. אגמון יפה בעל צבעי אזמרגד.   (ישנם אגמים נוספים הנושאים את אותו השם בצפון אמריקה).

לעוד מידע על פעילויות באגם אמרלד

Emerald lake :מידע נוסף

 • Carcros desert

 מקום שקיבל את הכינוי "המדבר הקטן ביותר בעולם".כדאי לבקר בדיונות החול המרשימות שבמקום.

Carcros desert:מידע נוסף

לעוד פרטים על המקום והפעילויות בו.  

– White Pass

אזור מעבר ההרים בדרך לסקגווי. אזור יפה ובו צמחייה מעניינת ותצפית על אגם כחול..

לקריאה נוספת על ההיסטוריה של ה"וייט פאס"

למידע נוסף על נסיעת רכבת נופית ב"וייט פאס". 

Lynn Canal  ו- Dyea: 

רצועת מים וישוב קטנטן זנוח ששימש את מחפשי הזהב. (יש צורך לסטות מעט מדרך קלונדיק, על דרך עפר כשלשה ק"מ מצפון לסקגווי).

המעבר הפנימי

ה"מעבר הפנימי" הוא כינוי לאזור על שפת האוקינוס שמוגן יחסית ע"י שרשרת איים. מרבית המטיילים באזור מגיעים במסגרת "קרוז" של שבוע מארה"ב ורק מעטים מתרחקים לאזורים הנידחים יותר. 

 • Skagway

עיירה קטנה על שפת פיורד המעבר הפנימי המארחת, אוניות קרוז רבות.

ג'ונואוניית קרוז בג'ונו. צולמה מראש הר רוברטס

Skagway: מידע נוסף  

 • Lower Deway lake

אגם קטן על ההרים מעל סקגווי, אליו מוביל שביל מעגלי יפה לאורך 8 ק"מ.

Lower Deway lake: מידע נוסף

 • שייט מעבורת על תעלת לין אל גונו, בירת אלסקה

לעוד מידע על העיר juneau

ג'ונו בירת אלסקהג'ונו בירת אלסקה

– Auke Lake

אגם קטן מכוסה צמחיה ליד גונו.

למידע נוסף Auke Lake: 

– Mendenhal

קרחון יפה ליד גונו. (הגעה ברכב או באוטובוס). במקום יש מרכז מבקרים ומספר מסלולי הליכה והוא יעד פופולרי לתיירים.

למידע נוסף Mendenhal 

אלסקה בקרוואן » מפרץ הקרחונים

Gustavus

עיירה קטנה על שפת מפרץ הקרחונים ( Glacier Bay ) שהוא אחת מנקודות העניין העיקריות בטיול.

Gustavus: מידע נוסף

הגעה בטיסה או במעבורת בלבד. (אומנם מדובר בחצי אי אך החלק המחובר ליבשה חסום בקרחונים בלתי עבירים). עשינו טיול רגלי קצר ויפה באזור המכוסה ביער גשם.

גוסטבוס- אלסקה בקרוואןיער הגשם ליד האכסניה שלנו בגוסטבוס

אלסקה בקרוואן » שייט במפרץ הקרחונים עד לקרחון Margerie

שייט במפרץ בנוף נהדר. לאורך השייט ניתן לראות דובי גריזלי, עיזי בר ומבחר עופות. חולפים על פני מספר קרחונים שמרגירי הוא היפה שבהם. 

Margerie מידע נוסף

קרחון מרגירי- אלסקה בקרוואןקרחון מרגירי

אלסקה בקרוואן » סיור לווייתנים:

ליד כף אדולפוס באזור גוסטבוס. שייט מקסים לתצפית על לוויתנים (מסוג האמפבק).

סיור לוויתנים באלסקה

תוכי ים- במפרץ הקרחונים תוכי ים ( Puffin) במפרץ הקרחונים

שייט במפרץ הקרחונים-אלסקה בקרוואןשייט במפרץ הקרחונים

ערפילי בוקר במפרץ ברטלטערפילי בוקר במפרץ ברטלט

 

שביל רוברטס- מעל ג'ונו

שביל שאורכו 12 ק"מ, שעובר על הרכס וממנו ניתן לצפות על גונו ועל הפיורד למרחק גדול.

תיירים רבים שמגיעים באוניות קרוז לאזור, בוחרים לעלות לפסגת ההר ברכבל mt.roberts tramway 

שביל רוברטס: מעל גונו (Juneau). 

הדרך לEco Cove

דרך נהדרת מגונו עד למפרץ. לאורך הדרך מראות מהממים. אפשר גם לראות עיטי ים גלוחי ראש (עליו מבוסס הסמל הלאומי של ארה"ב).

Eco Cove

 

השייט לעיירה היינס (Haines) מראות העיירה וסביבותיה:

העיירה הקטנה ובייחוד מראה העיירה על רקע ההרים המושלגים המקיפים אותה יפים מאוד. במידה רבה הם מיצגים את תמצית אלסקה.

למידע נוסף על העיירה היינס

היינס אלסקה

 

נהר Chilkoot ונהר ה- Chilkat:

מקיפים את היינס ובהם מראות יפים של צמחים, סלעים ודייגים. נהר צ'ילקוט מוביל לאגם היפה הנושא את אותו השם. אפשר לשוט על האגם (לא עשינו זאת). ישנם מספר שבילים היוצאים מן העיירה ומוליכים ליערות הגשם המקיפים אותה. צעדנו באחד השבילים בגן המדינה צ'ילקאט. היה יפה ובודד מאוד.

Chilkoot מידע נוסף

Chilkat מידע נוסף

אגם צ'ילקוט, אלסקהעל גדת אגם צ'ילקוט, סמוך לחניון הלילה שלנו

אלסקה למטייל העצמאידייג בנהר צ'ילקוט

Kathleen Lake

אגם יפה שצבעו טורקיז שנמצא לצד הדרך המובילה מהיינס לישוב הקטן Haines Junction.

Kathleen Lake:מידע נוסף 

Kathleen Lake:

אגם יפה ביוקון באזור  Destruction Bay. (עשינו טיול רגלי קצר באזור).

White River 

נהר רחב ידיים החוצה את דרך אלסקה

White River : מידע נוסף

הנהר הלבן- אלסקה בקרוואן

 

דרך אלסקה עד לפנייה לדרך גג העולם:

קטע דרך יפהפה ולאורכו יערות, צמחים ופרחים ואין סוף אגמים קטנים.

דרך אלסקה- אלסקה בקרוואןשלולית לצד הדרך ב"דרך אלסקה"

Taylor Highway

כביש נופי שמהווה חלק מ"דרך גג העולם": מאלסקה לעיר דוסון ( Dawson  ) ביוקון.

הכביש עובר בעיירה הזעירה צ'יקן, חלקו סלול וחלקו עפר.

לאורך הכביש מראה יפה של הנוף ולפעמים אפשר לראות עדר קריבו ענק הנמצא באזור. (אנחנו לא הצלחנו לראות אותו לצערנו).ממליץ בחום  לשתות בירה במסבאה הקטנה שבצ'יקן.

Taylor Highway

 כביש טילור (דרך גג העולם)- אלסקה בקרוואן אלסקה, כביש טילור (דרך גג העולם)

נהר לצד הדרך בכביש טילור- אלסקהנהר לצד הדרך בכביש טילור

מראה מדרך גג העולם- אלסקה בקרוואןמראה מדרך גג העולם בין צ'יקן אלסקה לדוסון יוקון

גלישת עננים לצד דרך גג העולם- אלסקהגלישת עננים לצד "דרך גג העולם"

דוסון סיטי

עייר קטנה שהייתה פעם בירת טריטוריית יוקון. לפני הכניסה לעיר יש נקודת תצפית יפה עליה.  העיר נותנת מחד הרגשה של סוף העולם- רוב הכבישים אינם סלולים או שהם הרוסים בשל פגעי מזג האוויר ומאידך, כמקובל בצפון אמריקה יש בה סופרמרקט ענק. בעיר עצמה מספר אטרקציות כמו אוניית גלגל על נהר היוקון ואתרים היסטוריים לאומיים. מהעיירה יוצא כביש בשם Top of the World Highway שנחשב אחד מהכבישים היפים בעולם.

מידע נוסף- דוסון סיטי 

Dempster Road 

דרך עפר יפה לאורך 700 ק"מ עד לחוג הקוטב הצפוני ולאוקיאנוס הקרח הצפוני. לאורכה מעט מאוד מכוניות, רק שני מקומות לינה ותחנת דלק אחת. (נסענו רק 120 קמ לכל כיוון).

Tombstone Territorial park

בצד דרך דמפסטר. עשינו טיול רגלי בשמורה. לא פגשנו נפש חיה בכל הדרך. האזור כולו nkt דובים. כאן המקום להזכיר כי כדאי להצטייד בספרי נגד דובים וכן לתלות עליכם פעמונים מצלצלים כדי לא להפתיע את הדובים. יש באזור מספר קטן של שבילים נהדרים (בעיקר בעונת הסתיו). מדובר בטרקים בני מספר ימים. אפשר לצאת אליהם בטיולים קבוצתיים מאורגנים.

מידע נוסף Tombstone Territorial park 

 • Gravel lake 

על דרך קלונדייק (Klondike ) הצפונית . אגם קטן ויפה

על ההיסטוריה של דרך קלונדייק בתקופת הבהלה לזהב אפשר לקרוא כאן

 • Five finger Rapids

נקודת תצפית יפה מאוד על פיתולי נהר יוקון באזור סלעי שבו שטו מחפשי הזהב  בדרכם צפונה. היווה מכשול משמעותי להתקדמות. משך השנים הורחב קטע נהר זה והאשדות שבו התמתנו.

 • אגם פוקס

על דרך קלונדייק הדרומית. אגם יפה בגווני טורקיז וירוק.

 • Whitehorse

בירת טריטורית יוקון.

למידע נוסף-Whitehorse

 • Miles Canyon

בשולי העיר וויטהורס. קניון נהדר שבו עובר נהר היוקון. צבע המים בקניון נפלא.

למידע נוסף Miles Canyon:

Ranceria Falls

הליכה קצרה למפלים הקרובים לדרך אלסקה. המסלול מתאים גם למתקשים בהליכה.

למידע נוסף Ranceria Falls: 

 

אלסקה בקרוואן » דרך אלסקה עד לכביש סיזיאר (Cassiar Road):

כביש 37 bc  שנקרא גם "caisser road" הוא כביש נופי שמחבר בין בריטייש קולומביה לאלסקה. לאורך הדרך יש נופים נפלאים של יערות, נהרות ואגמים.

 • Cassiar Road

דרך יפה מאוד. לצדי הכביש יערות, אגמים, פארקים, פרחים ודובים. הכביש מוביל דרומה בקולומביה הבריטית עד כביש הרוחב .Yellow Head. הכביש ארוך ושומם מאוד ולאורכו מספר נקודות עניין.

למידע נוסף Cassiar Road:

 • Boya lake

אגם יפה בשטחי פארק ועל גדותיו חניון לילה יפה מאוד. השקיעה על האגם וקרני השמש האחרונות על היערות וההרים בגדה הנגדית  נפלאים ממש.

למידע נוסף-Boya lake:

 • Jade city

ישוב זעיר על כביש סיזיאר. רבים מהתושבים מתפרנסים ממכירת במכירת אבני ירקן (jade ), תכשישיטם ומלאכות יד.

למידע נוסף Jade city 

 • Kinaskan Lake

אגם יפה בתחומי פארק ובו חניון לילה יפה מאוד על גדת האגם.

למידע נוסף Kinaskan Lake

אלסקה בקרוואן » כביש הקרחונים

מוביל לעיירות סטיוארט והיידר. כביש יפה בין הרים מכוסי שלג וקרחונים.

 • קרחון הדוב

קרחון שנמצא בלגונה יפיפייה. בפאר אפשרויות רבות לטיולים ברגל, שייט ופעילויות כמו קיאקים.

למידע נוסף קרחון הדוב: 

 • Stewart ו-Hayder:

זוג עיירות צמודות, האחת אמריקאית והשנייה קנדית שהן בעצם ישות אחת על תעלת פורטלנד. בסביבת העיירות שבילי הליכה וערוץ נחל הסלמון.

Stewart מידע נוסף

Hayder מידע נוסף 

 • Salmon River

נהר העובר בשולי העיירה היידר. בעונת דגי הסלמון אפשר לראות בו דובי גריזלי הצדים את הדגים. אפשר להתקדם עם רכב בשביל עפר מספר קילומטרים על גדת הנהר. יש מראה יפה של ערוץ הנהר שבמקומות מסוימים מקבל גוון של צבע חלודה בשל מינרלים שונים המצויים בקרקע.

אלסקה בקרוואן- נהר הסלומון

 

 • Meziadin Lake

אגם נפלא ובו אפשרויות הליכה ושולחנות פיקניק. מומלץ כנקודת עצירה.

Meziadin Lake: מידע נוסף

 • Kitwanga

ישוב אינדיאני במקורו. מכיל מקבץ עמודי טוטם אינדיאנים בני למעלה מ-100 שנים. יש במקום חניון לילה ואפשר לערוך טיול רגלי מעגלי סביב הישוב. אולם, השביל כמעט ואינו בשימוש, מעלה עשבים ושיחים ואפשר לטעות בדרך בקלות.

Kitwanga: מידע נוסף

טוטם באלסקה

אלסקה למטייל העצמאי Kitwanga

 • Gitwangak

יישוב קטן בקצה דרך סיזאר. משמעות השם בשפה האינדיאנית הוא "מקום הארנבים". בישוב כנסיית עץ ישנה ומשופצת וכן אפשרות לסייר ב Gitwangak Battle Hill National Historic Site 

Gitwangak מידע נוסף 

 • Yellohead Highway

 דרך רוחב יפה המוליכה לישוב פרינס רופרט לחוף האוקיאנוס השקט. לאורך הכביש מספר נקודות עניין.

Yellohead Highway: מידע נוסף

 • Ferry Island:

פארק לצד כביש ילוהד.

 • Exchamsiks Provincial Park:

פארק יפה לצד דרך ילוהד.

–  Skeena River:

הנהר זורם במקביל לכביש ילוהד. יש מספר נקודות תצפית יפות על הנהר.

Diana Lake:

אגם קטן ובו סכר. (בהמשך כביש ילוהד). יש אפשרות לטיול רגלי של 14 ק"מ שיוצא מהמקום.

Butze Rapids:

שביל הליכה מעגלי באורך 5 ק"מ שעובר ליד קטע סוער ומרשים של הנהר. אפשר גם ללכת עד לתצפית ולחזור (מסלול חלקי).

למפה ופרטים נוספים על butze rapids park

Prince Rupert:

עיר קטנה בקצה כביש ילוהד. שוכנת על גדת האוקיאנוס השקט ומשמשת נמל המקשר את קנדה למזרח הרחוק. בעיר שוכן המוזיאון (האתני) של צפון קולומביה הבריטית. מתוך המוזיאון אפשר לצפות באוניות הנכנסות ויוצאות מן הנמל.

פרינס רופרט- אלסקה בקרוואןפרינס רופרט, המוזיאון של צפון קולומביה הבריטית, תצפית על הפיורד

לאתר המוזיאון 

 • Port Edward

עיירה קטנה ליד פרינס רופרט ובה שרידי מפעל שימורי דגים משוחזר.

Port Edward:מידע נוסף

 • שייט דרומה לאי ונקובר

בקטע שבין פרינס רופרט לצפון האי ונקובר ניתן לראות ישובים אינדיאנים קטנים ונופים יפים.

 • Port Mcneill

עיירה קטנה ובה מעגן סירות נחמד בצפון האי וונקובר.

Port Mcneill:מידע נוסף 

 • Telegraph Cove

עיירה קטנה ומקסימה בצפון האי וונקובר. רק 20 תושבים קבועים חיים בה אבל התפתחה בה סצנה של תיירות אקולוגית. ליד העיירה גם מפעלי עץ.

Telegraph Cove:מידע נוסף

אלסקה בקרוואן- משאית עצים

עיירה קטנה בדרך דרומה, מקום מוצלח לעצירה והצטיידות.

למרכז המבקרים של העיירה 

Port Campbell:מידע נוסף 

 

 • Kin Beach Provincial Park:

פארק בהמשך הדרך על הגדה המזרחית של המעבר הפנימי. חוף ים יפה ועופות מים שונים.

Kin Beach Provincial Park:מידע נוסף 

 

כביש 4 ל-Tofino

כביש רוחב יפה המוליך לפארק הלאומי Pacific Rim והעיירה טופינו. לאורך הכביש יש מספר נקודות עניין. כמו חורשות עצי ענק ואגמים קטנים ויפים.

 

 • Little Qualicum Falls Provincial park

על כביש מספר 4 נמצא פארק ובו מפל מים לא גדול אך יפה ומומלץ לבקר בו.

Little Qualicum Falls Provincial park: אתר הפארק 

 

 • Cathedral Grove

עוד נקודה יפה לעצירה לצד כביש 4: שמורת הטבע קתדרל גרוב ובה עצי אשוח ענקיים שחלקם בני 800 שנה.

Cathedral Grove: מידע נוסף

 

 • Pacifc Rim National Park

פארק לאומי יפה לחופי האוקיאנוס השקט. כולל מספר חופים נופי מים, ציפורים והרבה שבילי הליכה.

Pacifc Rim National Park:אתר הפארק 

 

Tofino

עיירה קטנה בצפון פארק פסיפיק רים. כוללת מספר חופים ותצפיות יפות לים.

Tofino:מידע נוסף

אלסקה בקרוואן- מטופינו לונקובראגם לצד הדרך בכביש 4 מטופינו לוונקובר

 ליד הישוב טלגרף קוב בקולומביה הבריטיתבצפון האי ונקובר

כך הסתיים לו המסע שלנו לצפון מערב יבשת אמריקה חמישה שבועות בקרוואן אחד קטן, בין אגמים, מפלים ויערות עד. אשמח לתגובות, הצעות או שאלות.

להרשמה לרשימת התפוצה של הבלוג

keep in touch

לדף הפייסבוק "על הדרך"

לעמוד שלי באינסטגרם

להרשם לרשימת התפוצה

4 תגובות

 1. מרתק .כמי שהשתתפה בטיול הפוסט באמת מתאר את הטיול כפי שהיה. כל הכבוד לעושים במלאכה…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כפר-דייגים-איי-לופוטון

איי לופוטון הקסומים-טיול צלמים בנורבגיה

איי לופוטון נמצאים בצפון נורבגיה ונחשבים כאחד המקומות היפים במדינה. בגן העדן הזה לצלמים נסענו בין כפרי דייגים, פיורדים, הרים ונופי בראשית. זכינו גם לראות את הזוהר הצפוני בכל הדרו וכמובן- לצלם.

קרא עוד »
קבר טימור לנג

בוא נעבור בדרך המשי – טיול באוזבקיסטן

אוזבקיסטן היא מדינה שנמצאת על דרך המשי העתיקה שחיברה בין המזרח הרחוק לאסיה. ביקור בערים האקזוטיות בוכרה, סמרקנד, חיווה וטשקנט על שווקיהן ומבצריהם המאותרים באריחים כחולים וכתובות סופיות עתיקות.

קרא עוד »

"

פוסטים אחרונים

מונטנגרו למטייל
אירופה טיולים
ריבה ארז

מונטנגרו למטיילים- מסלול של שבוע

טיול כוכב במונטנגרו- מסלול לשבוע. למונטנגרו יש משהו לכל אחד וכל אחת: נופים מטריפים, שמורות טבע ירוקות, תצפיות, חופי ים, מרינות לעשירים ורפטינג למשפחות. מזמינה אתכם ואתכן להצטרף לטיול כוכב במונטנגרו בחודש אוגוסט.

יוצאים לדרך »

נישאר ידידים?