"את ראשו של הגלבוע מישהו צבע אדום"- טיול פריחה אביבי

#פריחת אירוס הגלבוע #דרך נוף הגלבוע #כתף שאול #מעין חרוד #עין יזרעאל

רכס הרי הגלבוע מורכב מ- 11 פסגות שמתנשאות מעל העמקים המפורסמים: עמק יזרעאל, עמק חרוד ועמק הירדן. בעונה יש כאן פריחה מרהיבה: כלניות אדומות בחורף ואירוסים סגולים באביב, ממרומי ההר נשקפים נופים יפים- מרבדים של שדות ירוקים ובריכות דגים כחולות, נוף שנותן תחושת חו"ל, באתר הכי ישראלי שיש.

למרות יופיו הרב של רכס הגלבוע, הוא נותר מתוייר פחות ממקומות אחרים בצפון, ושומר על אווירה שקטה גם בתקופות שיא כמו חגים וסופ"ש.

את הרכס חוצה דרך נופית נפלאה בשם "דרך נוף הגלבוע" שמאפשר טיול רכוב עם גיחות למסלולים קצרים ברגל, גם למי שלא מעוניין בהליכה ארוכה או למי שמטייל בתקופת החורף.

עבור רוב הישראלים, רכס הרי הגלבוע מזכיר מיד את הסיפור המקראי מספר שמואל על נפילת שאול ובניו בקרב. האזכור הכי מפורסם אולי הוא בקינת דוד על שאול ויהונתן:  "הָרֵי בַגִּלְבֹּעַ אַל טַל וְאַל מָטָר עֲלֵיכֶם וּשְׂדֵי תְרוּמֹת כִּי שָׁם נִגְעַל מָגֵן גִּבּוֹרִים מָגֵן שָׁאוּל בְּלִי מָשִׁיחַ בַּשָּׁמֶן". ואכן, הרבה מאד מהישובים והאתרים באזור נקראים על שם דמויות או מקומות שמוזכרים בתנ"ך. למשפחות שמגיעות לטייל כאן מומלץ לרענן את זיכרונם של הילדים ולחבר אותם לסיפור המקראי.

נוף מהגלבוע בזריחהזריחה בגלבוע, צילם: איציק טל

את הטיול האחרון שלנו באזור עשינו בחברת קבוצת מטיילים דרוזים ויהודים שמטיילים יחד בקבוצת "לב אל לב". הקבוצה חגגה לאחרונה 5 שנים של טיולים משותפים, בטיול ג'יפים ברכס הגלבוע. לרגל יום ההולדת הביאו אפילו עוגה…

נקודת היציאה לטיול שלנו היא עין יזרעאל, אחד מעשרה מעיינות שנובעים לרגלי הגלבוע. המעיין נובע מנקבה לתוך ברכה גדולה שבמרכזה שרידים של בית שאיבה.עין יזרעאל

הברכה עצמה לא עמוקה (עומק של כ 70 ס"מ) אבל המים צלולים ובאופן מפתיע האזור היה גם נקי ומטופח. מסביב לברכה יש שולחנות פיקניק  והמקום די הומה בשבת.

עין יזרעאל

סרטן בעין יזרעאל

מעין יזרעאל חוזרים לכביש 675 בו פונים ימינה עד לצומת בו פונים שמאלה לכביש 667, שם מתחילה דרך נוף הגלבוע.

מצד ימין נמצאת מסעדת "קימל בגלבוע"– שהיא מסעדת ביסטרו של השף שאול בן אדרת. 

לאורך הדרך הנופית יש כמה תחנות בהן ניתן לעצור לתצפית ולעשות מסלול קליל ברגל:

עין נורית- הוא מעיין שנבע כאן בעבר ויבש. 

כתף שאול- חניון ובו שולחנות פיקניק ומתקני משחקים לילדים.

מומלץ לסטות מהכביש כדי לבקר בהר שאול שנמצא כמה דקות נסיעה מכאן. מההר יש תצפית מרשימה על עמק חרוד והרי הגלעד. מי שמעוניין בטיול רגלי יכול לעקוב אחרי סימון שבילים ירוק, שמקיף את הפסגה: "שביל התנ"ך"- שביל קצר וסלול שלאורכו ציטוטים של פסוקים רלוונטיים.

כתף שאול בגלבוע- מצנחי רחיפה

למי שמטייל עם מתבגרים ולמי שחובב הרפתקאות, מומלץ לתאם מראש גלישה במצנחי רחיפה מהר שאול. אנחנו נקלענו למקום בזמן שקבוצת גולשים ביצעו שם את גלישת סיום הקורס שלהם. המראה היה מרהיב במיוחד.

מראה ברכות הדגים מהגלבוע

גלבוע מצנח רחיפה

פנינו למדריך של הקבוצה, רומן ( מבית הספר 7winds ) וארגנו במקום גלישה שלו יחד עם דנדי. התענוג לא ממש זול, אבל החוויה בלתי נשכחת.

כתף שאול מצנחי רחיפה

שביל התנ"ך גלבוע

גבעת יהונתן נקראית כמובן על שם יהונתן, בנו של שאול. אפשר להגיע אליה במסלול רגלי מהר שאול, אנחנו (כמה מפתיע…) הגענו ברכב 4×4. מהגבעה נוף יפה של שדות שפרושים- ריבועים ריבועים, למרגלות ההר.

על הגבעה יש אנדרטה שמספרת את סיפורם של שבעה לוחמים שנהרגו בקרב "נוריס" בשנת 1948 וכן פסל של האומן משה ציפר שיצר גלעד לזכרם.

גבעת יהונתן בגלבוע

אנדרטה בגבעת יהונתן בגלבוע

נוף מגבעת יהונתן בגלבוע

אם ממשיכים לנסוע בדרך נוף הגלבוע (כביש 667) מגיעים לשני מצפורים יפים: מצפור ויניה כהן (הדרך לא סלולה אך עבירה לרכב רגיל) ומצפור יצחק חודו. קצת הלאה נמצא מצפור שלישי- מצפור דובר וערן שמיר, אב ובנו ששניהם חללי צה"ל. הנוף מכל אחד מהמצפורים האלה חוזר מעט על עצמו, ולא הכרחי לעצור בכולם, למרות שהנוף שנשקף מהם ממכר.

בחניון "שער הזהב" יש שולחנות פיקניק ומתקני משחק. משם יוצא גם מסלול אתגרי ל"עמק הנעלם".

התחנה הבאה בדרך נוף הגלבוע היא מצפור הר ברקן. גם ממצפור זה יש שביל שמתחבר ל"עמק הנעלם" וכן דרך עפר שמחברת לחניון הקודם. סביב מצפור הר ברקן ניתן היה לראות באביב מקבץ מרשים של אירוס הגלבוע, אך בשנים האחרונות התמעט מאד מספר הפרחים סביב החניון והפריחה "נדדה" לאזור מלכישוע.

מהמצפור יוצא שביל קליל ונגיש באורך קילומטר עם נוף יפה של העמק. המסלול מסומן באדום.

מי שהמסלול עשה אותו רעב, מוזמן לעצור כאן במסעדה השווה "חוות התבלינים בגלבוע", לארוחה מול נוף ירוק ומרגיע. בשבתות החווה מוכרת גם סלסלאות פיקניק, אותן ניתן לאכול ב"חניון האירוסים" הסמוך.

הנופים של הגלבוע מדהימים, אבל אחרי נסיעה של כמה עשרות קילומטר, יתכן מאד שהתעייפתם. אם זה המקרה, כדאי מאד לסיים כאן את הנסיעה, ולרדת מההר בכביש מספר 6666, עד כביש 669, בסמוך לכניסה לסחנה.

אם הגעתם בחודש מרץ או אפריל, כדאי להמשיך ליישוב מירב. אחריו נמצא כפר גמילה "מלכישוע". את הרכב להחנות בחניון ולטייל במסלול שמסומן בשחור. בחלק זה של הגלבוע יש פריחה נפלאה של אירוסים באביב ושל רקפות וכלניות בחודשי החורף. המסלול אורך כשני ק"מ וחשוף בחלקו לשמש.

אירוס הגלבוע במלכישועצילם: איציק טל

פריחה בגלבועצילם: איציק טל

טיול בדרך הגלבוע ממלא יום שלם, כמובן בתנאי שיורדים מהרכב לגיחות של הליכה ברגל. אבל מתחת לרכס: בעמק המעיינות ועמק חרוד נמצאים כמה אתרים ידועים ואהובים, הנה תזכורת קטנה:

 

עוד כמה אתרים שמומלץ לשלב עם הגלבוע…

 

גן השלושה (הסחנה)

ממש ביציאה מהדרך הנופית נמצא אחד האתרים הפופולרים בארץ: הסחנה, שנקרא באופן רשמי "גן השלושה". מקור השם סחנה במילה הערבית "סחונה" שפירושה חום. באתר שתי בריכות מים גדולות שנובעות ממעיין טבעי שהמים שלו שומרים על טמפרטורה קובעה של 28 מעלות לאורך השנה כולה. לכן טבילה במים אפשרית ומומלצת גם באביב ובסתיו. צבע המים בבריכות הוא טורקיז עמוק ומסביב גן מטופח ובו מדשאות ועצי דקל. הסחנה הוא אחד האתרים היפים ביותר בארץ ויש לו בעיה אחת עיקרית: שאתם לא היחידים שיודעים את זה. מאות אנשים גודשים את האתר בכל סופ"ש, בעיקר בקיץ, מה שיוצר צפיפות, דוחק וגם תור ארווווך של מכוניות בכניסה.

גן השלושה

כמה טיפים לביקור במקום:

 • בסופ"ש חשוב להגיע מוקדם ככל הניתן, אחרת תתקעו בכניסה ותתקשו למצוא מקום פנוי באתר.
 • הברכות עמוקות מאד ולכן כדאי להביא מזרוני ים (גם דולפינים מתנפחים, גלגל ים בצורת פלמינגו ומצופים של הלו קיטי- הולכים) יש ליד הקיוסק מקום למלא באוויר (תשלום במטבעות).
 • יש באתר צל אך לא מספיק- עוד סיבה להגעה מוקדמת ותפיסת מקום תחת עץ דקל.
 • אחרי טבילה בבריכה כדאי להמשיך במורד הנחל, למפל, לטחנת הקמח העתיקה, ולפינות חמד שמותאמות לילדים צעירים.
 • יש בסחנה גם חניון לילה- בהרשמה ותשלום נפרד. 
 •  

גן גורו

סמוך לסחנה נמצא אתר שמגדיר את עצמו כ"גן חיות אוסטרלי" ובו סוגים רבים של קנגרו, פינת ליטוף וצפריה. המקום מתאים לילדים צעירים חובבי חיות.

לאתר האינטרנט- גן גורו

גן גורו

 

גשר הקנטרה

גשר עתיק מימי הממלוכים שעובר מעל לנחל חרוד. הכניסה למקום סמוכה ל"גן גורו" (סימון שבילים אדום- עביר לכל רכב).. הגשר הגדול נבנה בצורת שלוש קשתות. הגשר נקרא גשר קנטרה ע"ש הקשתות המרשימות שלו (בערבית קנטר= קשת).

על דפנות הגשר אפשר לראות חומר בשם "טרוורטין"- משקע גיר לבן שמצטבר בגשרים ומפלים (הדוגמה המפורסמת ביותר היא אולי של האתר "פמוקלה" בתורכיה שהרבה ישראלים מבקרים בו).

גשר הקנטרהצילם: איציק טל

מי הנחל לא ראויים לשתייה ואסור לטבול בהם בגלל זיהום.

נחל הקיבוצים

מסלול נחל הקיבוצים הוא אחד האהובים ביותר על משפחות. מקור הנחל בשני מעיינות גדולים שנובעים ליד קיבוץ ניר דוד (ראשון יישובי "חומה ומגדל") ונקראים בהתאמה "עין חומה" ו"עין מגדל". ניתן להכנס למי הנחל בכמה נקודות, אך הנקודה המקובלת היא מחניון "נחל הקיבוצים". סמוך לחניון ברכה קטנה שסביבה נטועים אקליפטוסים. המסלול עובר כולו בתוך מים די עמוקים, לכן הוא מתאים למי שיודע לשחות.  מי הנחל שומרים על טמפרטורה קבועה של 24 מעלות כל השנה ולכן הטיול מתאים גם לעונות מעבר. 

אטרקציה נחמדה בנחל היא גלישה דרך צינור גדול שמי הנחל זורמים בו, הנאה מובטחת לילדים!

כמה טיפים על הדרך:

 • המים עמוקים, ילדים חייבים להגיע עם אמצעי ציפה, גם למבוגרים מומלץ איזה "ספגטי מקלקר" כדי להנות.
 • הכניסה והחניה ללא תשלום וללא הרשמה.
 • בשבתות בעונה לא קל למצוא חניה.
 • הברכה בצל האקלפטוסים יפה ונעימה אך לעיתים קרובות יש בתחתיתה שברי בקבוקים- חשוב להזהר.
 • לצד הנחל עובר שביל עפר כך שאפשר לחזור בהליכה. מתאים גם למי שלא יכול להכנס למים.
 • המסלול ברובו לא מוצל.
 •  

נחל אבוקה

נחל אבוקה הוא אחיו הצעיר והפחות מוכר של נחל הקיבוצים, אבל הוא מומלץ לא פחות. ניתן להגיע אליו ברגל, במסלול שמתחיל מהחניון של קיבוץ כפר רופין ומסומן בכתום או לנסוע בדרך עפר עבירה לכל רכב עד לבריכה. הנחל זורם עד שהופך לבריכה בעומק 2 מטר בערך שקרקעיתה בוצית. כמובן שילדים זקוקים למצופים… היתרון של בריכת אבוקה שהיא שקטה יחסית ושמרה על מראה ותחושה טבעית.

סמוך לבריכה נמצא לוח שמספר את תולדותיו של קיבוץ אבוקה, שהוקם ב 1941, אך סבל לאורך שנים מסיכסוכים קשים על רקע חברתי ועדתי עד שהתפרק לבסוף.

נחל אבוקה

 

גן לאומי בית שאן

בעיר בית שאן נמצא אחד האתרים הארכיאולוגים המרשימים ביותר בארץ. במקום שרידים של תל מימי המקרא ושרידים מעניינים מאד של עיר רומית גדולה: תיאטרון, מרחצאות ועוד. בימי ב' ג' ד' ו- ה' מתקיים כאן  מייצג אור קולי מקסים שמוקרן על קיר התיאטרון. פתרון מעולה לטיול בימים חמים של קיץ. לתיאום כרטיס למייצג האור קולי יש להתקשר מראש לטלפון 04-6481122.

לאתר האינטרנט של גן לאומי בית שאן

 

המפלים הלבנים

השם "מפלים לבנים" יכול טיפה להטעות. לא מדובר בדיוק במפלי ויקטוריה או מפלי האיגווסו, אלא בזרם של מים ממקור מלאכותי (עודפי של תחנת חשמל ובריכות דגים). חניכי מכינת כפר רופין פילסו שביל בסבך הצמחיה, והרי לכם מסלול של חצי קילומטר שעובר דרך ג'ונגל קטן. המסלול נחמד מאד, כשאני הגעתי למקום (2020) המים היו רדודים יחסית ומתאימים לילדים צעירים. אם תבואו עם ציפיות מותאמות, אין ספק שתהנו מאתנחתא כיפית במים הקרירים.

המפלים הלבנים

 

מעיין חרוד

הגן הלאומי נקרא על שם מעיין חרוד שנובע מתוך מערה קטנה לבריכת מים וממנה מוזרמים לפלגים וברכות שיכשוך ברחבי הגן. במקום גם חניון לילה מוצלח של הרט"ג שמומלץ במיוחד למשפחות עם ילדים קטנים, שיהנו מאד מהשיכשוך בברכות הרדודות.

מלבד שיכשוכיות, נמצא בשטח הגן הלאומי ביתם של יהושוע ואולגה חנקין וכן אחוזת קברם. יהושוע חנקין מכונה "גואל האדמות" משום שהצליח לקנות מערבים ולמכור אותן עבור החלוצים היהודים. סה"כ רכש כ 750,000 דונם אדמה.

אשתו, אולגה חנקין, היא דמות מרתקת ומרשימה: כילדה למדה ב"חדר" ודיקלמה פרקי תנ"ך שלמים, לאחר מכן הפכה להיות מיילדת ועלתה לארץ בעלייה הראשונה. בארץ המשיכה לעבוד כמיילדת, והייתה מראשונות הפעילות למען נשים בתחומים שונים. 

אתרים נוספים באזור:

 • בריכת גדעון: מסלול קליל של 2 ק"מ בתוך מי נחל חרוד, מתאים מאד למשפחות עם קטנטנים. המסלול נמצא בחורשת גדעון שצמודה לגן לאומי מעיין חרוד. 
 • מעין עין הנציב- שנמצא בתוך קיבוץ עין הנציב.
 • פארק המעיינות– ובוב מעיינות נהדרים כמו עין מודע ועין שוקק. הכניסה לפארק חינמית אך לא ניתן להכנס עם רכב, רק ברגל או לחילופין לשכור אופניים או "רכב ירוק".
 • גני חוגה– פארק וחניון לילה ובו שלושה מעיינות שנובעים לתוך בריכות גדולות.

כמה מקומות לינה על הדרך:

מחפשים מקום לישון בו? הנה כמה רעיונות-

לינה קיבוצית בבית אלפא חדרים מטופחים ומשופצים באווירה קיבוצית. החסרון העיקרי שהברכה מעט רחוקה מהחדרים. 

אכסניית נוער מעיין חרוד– צמוד לגן הלאומי מעיין חרוד (נדרש תשלום נפרד) נמצאת אכסניית נוער ובה 34 חדרים, לצעירים ולמשפחות שמחפשות מקום צנוע להניח את הראש אחרי יום של טיול ארוך.

מלון אוליב–  מלון בוטיק מפנק שנמצא בגלבוע, עם נוף נפלא לשלושת העמקים. 

צימר נוף הגלבוע– בישוב האקולוגי נורית.

קמפינג בגני חוגה– מתחם להקמת אוהלים וכן אפשרות לשכור אוהל ממוזג.

 

ביס על הדרך:

מחפשים איפה לעצור לאכול?הנה כמה מסעדות ששווה להכיר באזור הגלבוע:

מסעדת קימל- בכניסה לדרך נופית הגלבוע.

חוות התבלינים–  בראש ההר

ארטישוק מסעדה כשרה בצומת הירידה מהגלבוע, בין בית אלפא לסחנה

זוהר בגלבוע מסעדה איטלקית ביתית ומתחם צימרים ביישוב נורית. ממש לאחר העלייה לדרך הגלבוע. 

טיול באזור הגלבוע ובעמק המעיינות הוא אחד הטיולים השווים ביותר בארץ עם שילוב מנצח של נופים, מעיינות, היסטוריה ואטרקציות. מקווה שנהנתם לטייל איתי. מזמינה אתכם להרשם לרשימת התפוצה ואחת לכמה חודשים אשלח לכם עדכון על כל מה שחדש בבלוג.

אם יש הערות, תיקונים או אם סתם בא לכם לפרגן, מוזמנים ומוזמנים להגיב כאן למטה.

עוד פוסטים שיכולים אולי לעניין אתכם:

עוג'ה עוג'ה עוג'ה– על נחל עוג'ה בבקעה

נחל עמוד– מסלול מעגלי

מסע אל העולם התחתון- אל מערת מלח"ם

להתראות על הדרך!

4 תגובות

 1. כל כך נהנת שוב ושוב מלטייל יחד איתך דרך התיאורים שלך.
  לוקחת תמיד רעיונית למסלולים חדשים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

close

Share this post

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב print
שיתוף ב email

נישאר ידידים?