ציור קיר בליפתא ירושלים

טיולים בירושלים והאזור עם ילדים

לירושלים יש המון מה להציע לתיירים מחו"ל וגם למבקרים בארץ. אם אתם מתכננים "עלייה לרגל" לעיר הקודש, אתם מוזמנים לקרוא המלצות על מסלולים נהדרים בעיר העתיקה בירושלים, במתחם הר הבית באזור נחלאות ושוק מחנה יהודה ועוד

אבל אם מיציתם את הקטע של חופשה אורבנית ובא לכם להרגיש אדמה מתחת לרגלים, לנשום אוויר הרים צלול ולטבול באיזה מעיין קדום, במרחק קצר מירושלים יש לא מעט אפשרויות מעולות. 

הפוסט הזה מוקדש להמלצות על טיולים קצרים בירושלים והאזור: כל המסלולים המוצעים מיועדים למי שמחפשים טיול קליל, של קילומטרים ספורים ומתאימים לגמרי למשפחות.

אז יאללה, נעלי הליכה ויוצאים לדרך!

עין חמד

כעשר דקות נסיעה מירושלים, מול הכפר "אבו גוש", נמצא הגן הלאומי עין חמד, ובו מסלול הליכה קצר של כעשרים דקות לאורך זרזיף מים שזורמים באפיק נחל כיסלון.

מה רושמים בוויז? "גן לאומי עין חמד"

תוואי הדרך: מסלול קווי, הליכה קצרה מאד, ירידה קלה. מתאים גם למשפחות עם ילדים קטנים, אפשרי עם עגלות. יש צל.

בשמורה גם מקום שילדים יכולים לטבול בו רגליים, הרבה שולחנות פיקניק, משטחי עשב ועצי דולב בני עשרות שנים. בקצה המסלול יש שרידים של חווה צלבנית גדולה שנקראית "אקווה בלה" ("מים יפים" בלטינית).

ילדים טובלים במים בעין חמדצילום: איציק טל

שרידי חווה צלבנית בעין חמדצילום: איציק טל

מעיין בעין חמדצילום: איציק טל

הביקור בעין חמד יפה במיוחד בעונת הסתיו, אז נושרים עלי עצי הדולב הענקיים והשמורה מתכסה במעטה צהוב- חום ממש כמו בחו"ל.

יש חניה נוחה בכניסה. המקום מופעל ע"י הרט"ג כך שיש לשלם עלות בכניסה. חינם למי שיש לו כרטיס "מטמון".

שפירית בעין חמדצילום: איציק טל

במיוחד ייהנו מהמקום משפחות עם ילדים צעירים, כי יש בעין חמד מקומות רבים לפרוש שמיכה, לזחול ולשחק בכדור.

אחרי הביקור אפשר לנסוע דקות ספורות לכפר "אבו גוש", שם יש הרבה מאד אפשרויות לאכול.

 ☕ בִּיסִיוּם: עין חמד הוא יעד מושלם לפיקניק או מנגל. אם באתם בידיים ריקות- אל ייאוש כי ממש ליד, בכפר הסמוך "אבו גוש" יש שפע של מסעות והן פתוחות בשבת. מסעדה מומלצת: מסעדת נאג'י, מחמוד ראשיד 4, אבו גוש.

נחל חלילים

מסלול מקסים ומתגמל, שההליכה בו בירידה לא קשה ונוחה. ה"קאץ'" הוא שהמסלול אינו מעגלי כך שנדרשת הקפצת רכבים או לחלופין- לעלות בחזרה את מה שירדתם (פחות מומלץ).

מה כותבים בוויז? "בית ספר השלום, מבשרת ציון"

איפה מחנים את הרכב השני? "חניון עמק הארזים".

תוואי הדרך: מסלול קווי, 2-3 ק"מ בירידה, המסלול ברובו חשוף לשמש.

המסלול מתחיל ביישוב מבשרת ציון, כרבע שעה נסיעה מירושלים, על כביש ירושלים – תל אביב. את הרכב משאירים בחניון בית הספר היסודי "השלום" מאחוריו יוצא שביל סלול ונוח במורד הגבעה. השם "נחל חלילים" ניתן למקום על שם מערות קרסטיות שצורתן כצורת חליל (מחוררות) וילדים יהנו לזחול בהן. בסיום המסלול ניתן להמשיך עוד מעט לפארק עמק הארזים, פארק עם שבילי אופניים, שולחנות פיקניק ומתקני נופש פעיל שווים לילדים פעילים.

אפשר לחבר את המסלול עם מסלולים נוספים (מפורטים בהמשך) כמו מסלול לכפר ליפתא או ליער רמות.

מסלול משפחות לנחל חלילים

 ☕ בִּיסִיוּם: בלב אזור התעשייה של מבשרת ציון, נמצא בית קפה-פטיסרי דוד לאור. רחוב היצירה 12 מבשרת ציון. אם קוראסון וקפה לא מספקים אתכם, סעו עוד טיפה, לכפר עין ראפה, שם נמצאת המסעדה רשטא שמכנה את עצמה "מסעדת שף פלאחית"

גבעת התורמוסים

מסלול קצר (ניתן להארכה ע"י חיבורו למסלולים אחרים) לתל שמכוסה בפריחה עונתית. עיקר העניין במקום הוא בחודשים פבואר-מרץ כשאת התל מכסה פריחה סגולה ומהממת של פרח התורמוס. 

מה כותבים ב"וייז"? "גבעת התורמוסים"

תוואי: מסלול קווי- עליה וירידה. חשוף לשמש.

המקום נמצא כחצי שעה נסיעה מירושלים (29 ק"מ), סמוך לצומת האלה, על כביש 375.

המסלול קצר למדי: עליה לתל עם שרידים ארכיאולוגים בשם "תל שוכה". על ראש הגבעה שרידים שמזוהים כעיר שוכה בנחלת שבט יהודה. העליה די תלולה אך לא ארוכה. האתגר האמיתי הוא מציאת חניה באזור. בשבתות, במיוחד שמשיות בחורף, המקום מאד מאד עמוס, יש קושי במציאת חניה וכן צפיפות גדולה מאד במסלול. ההמלצה שלי היא להגיע באמצע שבוע ואם מגיעים בסופ"ש אז מוקדם מאד.

גבעת התורמוסים עמק האלה

 

הסטף

אחד מהמסלולים הפופולריים ביותר באזור ירושלים. אתר הסטף נמצא במורדות הר איתן, שבו יש מסלולים רבים למטיילים. מסלול פופולרי במיוחד בקרב משפחות הוא "סובב סטף" שעובר דרך שני מעיינות יפים, טרסות ואתרים עתיקים.

מה לרשום בוויז? "סטף- החניה העליונה".

איפה מחנים את הרכב השני? "סטף- החניה התחתונה"

המסלול מתחיל בחניה גדולה ורחבה שבסופי שבוע יכולה להיות עמוסה. במקום בית קפה עם נוף יפה, הוא סגור כרגע, אך השירותים והברזיה פתוחים.

השביל מתפתל במורדות ההר לעבר נחל שורק שנמצא למרגלותיו, כשבדרך עוברים בשרידים ארכיאולוגים בני 6000-4500 שנה, וכן בשרידים פחות עתיקים של הכפר הערבי "סטף" שתושביו ברחו בשנת 1948. יש לעקוב אחרי הסימון הירוק. המסלול עובר ב"עין סטף"- מעין ובו נקבה קצרה שילדים מאד נהנים לזחול בתוכה ולשכשך רגליים. ממשיכים בשביל עד לאזור "חקלאות השלחין" בו ניתן לראות כיצד במשך מאות שנים גידלו תושבי האזור גידולים חלקיים ועצי פרי בטרסות. בהמשך השביל נמצא "עין ביכורה", מעיין נוסף שסגור למבקרים באופן זמני. משם אפשר לעלות חזרה לחניון (העלייה יכולה להיות מעייפת לילדים וגם למבוגרים מאותגרי הליכה) או לרדת עוד קצת לתחתית השביל שם נמצא החניון התחתון (אם עשיתם הקפצת רכבים). הפתרון השני מתאים למשפחות עם ילדים צעירים.

למשפחות עם פעוטות שמתקשים בהליכה, יש אפשרות גם לירידה מאזור עגלת הקפה בכביש סלול ואז פניה לשביל מישורי שהוא חלק מ"שביל הבעל" (סימון לבן-כחול-לבן) הלוך וחזור. שביל הבעל שקט בדרך כלל ובעונה ניתן לראות פריחת שקדיות יפייפיה.

 ☕ בִּיסִיוּם: בית הקפה בחניון העליון כאמור סגור זמנית. בינתיים יש מעט אחרי תחילת הירידה עגלת קפה שיש בה גם מיצים טבעיים וסנדוויצ'ים.

צילום: איציק טל

הרודיון

גן לאומי הרודיון, נמצא כחצי שעה נסיעה מירושלים, לכיוון היישוב תקוע. המקום שימש כארמון קיץ של המלך הורדוס ולאחר מכן גם כאחוזת הקבר שלו.

מה לכתוב בוויז? "גן לאומי הרודיון"

תוואי הדרך: מסלול בין עתיקות מרשימות, חלקו חשוף לשמש וחלקו מוצל. במקום שירותים ומזנון. המסלול כולל עליה.

לאחרונה התגלו בו ממצאים חדשים ומעניינים. לא לפספס את מיצג "החדר המלכותי" מעל לתיאטרון. בחדר זה  הורדוס אירח "סלבים" ועל קירותיו איורי קיר נפלאים. עוד במקום- מחילות מסתור מימי מרד בר כוכבא, שרידי ארמון ובית מרחץ וגם נוף נפלא של ירושלים, בית לחם ומדבר יהודה שנשקף מראש ההר.

נחל קטלב

המסלול מתאים למשפחות שמחפשות טיול מעט יותר מאתגר, אבל בהחלט מתגמל, חוץ מזה הוא גם דורש הקפצת רכבים לסיום המסלול כך שמתאים לקבוצת חברים.

מה לרשום ב"וייז"? "קפה בר בהר"

תוואי הדרך: מסלול קווי.

הקפצת רכבים: "תחנת הרכבת הישנה בר גיורא".

את המסלול מתחילים בבית הקפה המיוחד "בר בהר". יורדים ממנו מעט בדרך עם סימון שבילים אדום ומתחברים לשביל השחור. בדרך עוברים במעיינות עין גיורא ועין קטלב .

המסלול כרוך בירידה די תלולה כך שהאופציה של טיול מעגלי פחות מתאימה למשפחות עם ילדים. לאורך המסלול אפשר לראות את עצי הקטלב עם הגזע האדום וכן פרחי בר רבים.

☕ בִּיסִיוּם: בית הקפה בר בהר עם אווירה פסטורלית, פתוח כל ימות השבוע.

תחנת הרכבת של בר גיורא

מה לרשום בוויז? "תחנת רכבת בר גיורא". ההגעה מכביש מספר 386, ממנו מתפצלת דרך עפר לכיוון נחל רפאים. אחרי 1.8 ק"מ, מגיעים לחניה.

תוואי הדרך: מסלול הלוך-חזור שמתחיל בשרידי תחנת רכבת ישנה.

התחנה הוקמה בסוף המאה ה-19, על מסילת הרכבת שחיברה את ירושלים ויפו. במקום שרידים מהתקופה העות'מנית וכן מבנה גדול של תחנה מימי המנדט הבריטי.

אחרי הביקור בתחנה, ניתן להמשיך במסלול עם סימון שחור, לחורבות הכפר הערבי דיר א-שייח'.

צילם: איציק טל

☕ בִּיסִיוּם: פיצ'ונקה– מסעדה כפרית, לא זולה אבל חוויה נהדרת. מתאימה בעיקר לזוגות ומבוגרים ופחות לילדים. כשרה.

ליפתא

מסלול קליל של 2 ק"מ בין בתי הכפר הערבי הנטוש ליפתא. 

מה כותבים ב"וויז"? "חניון ליפתא".

תוואי הדרך: מסלול "הלוך וחזור", עובר דרך מעיין עם נקבה. יש להזהר מכניסה לבתים שחלקם רעועים ועלולים להיות מסוכנים.

ממש בכניסה לירושלים נמצאים שרידיו של הכפר הערבי ליפתא, שתושביו ברחו בימי מלחמת השחרור. בתחילת המסלול יש מעיין ששמו "מי נפתוח", שניתן להתרחץ בו וגם להכנס לנקבה באורך 60 מטר. מומלץ להביא פנס ובגד ים.

לאחר הטבילה אפשר להמשיך במסלול שמסומן בכחול בין בתי הכפר הציורי. ליד הבתים יש בוסתנים, שיחי צבר ובעונה יש פריחה נפלאה של שקדיות.

צילום: איציק טל

בסיום הסיבוב ניתן לחזור לחניון ואפשר גם להמשיך לשני כיוונים: לכיוון עמק הארזים- עיינות תלם או להמשיך ליער רמות. שני המסלולים דורשים הקפצת רכבים.

יער רמות

כמי שגדלה בשכונת רמות, גן הקיפוד המפורסם מהווה חלק מזיכרונות הנעורים שלי. ההורים שלי, שגרים במקום גם היום, אוהבים מאד לטייל בשבילי היער ותקופת הקורונה העובדה שאפשר פשוט לצאת מהבית ולצעוד בנוף הנפלא הזה, היא פשוט הצלה.

מה רושמים ב"ווייז"? "גן הקיפוד ירושלים.

תוואי: מסלול "הלוך- חזור" חלקו מוצל.

גן הקיפוד נקרא על שם פסל ענק של קיפוד שנמצא במרכזו. יש בו מתקני שעשועים וברזיה והוא מתאים למנוחה קצרה. ממנו יוצא שביל אל תוך היער, שגם בו, אחרי כמה עשרות מטרים, יש מתקני שעשועים ושולחנות פיקניק. המקום מקסים, אך לא תמיד נקי למרבה הצער… משם אפשר להמשיך לצעוד אל תוך היער. השביל מתפצל לשניים: מסלול אחד (מסומן באדום) שממשיך ויורד עד לעמק הארזים. משם ניתן להתחבר למסלולים שמוצגים כאן כמו :עיינות תלם, עמק הארזים, נחל חלילים או ליפתא. (דורש הקפצת רכבים).

המסלול השני (מסומן בשחור) עולה לעבר "מצפה נפתוח"- מצפה יפה שצופה על הכפר ליפתא. 

צילום: איציק טל

ביער רמות רואים בעיקר עצי אורן אך גם צמחיה ארץ ישראלית. אפשר להנות בו מפריחה נהדרת וגם להתקל בבעלי חיים כמו איילות ודורבנים.

☕ בִּיסִיוּם: לה פטיסייר- קונדיטוריה צרפתית, כשרה למהדרין, ממש מול גן הקיפוד.

 

שביל סובב איתנים

שביל שנסלל בשנים האחרונות ולכן פחות מוכר לרבים. מהדרך נשקפים נופים הרריים נפלאים ובאביב יש פריחה ססגונית.

מה רושמים ב"ווייז"? " שביל המטוס סובב איתנים".

אורך המסלול: פחות מ 2 ק"מ.

תוואי: מעגלי. חשוף לשמש.

שביל סובב איתנים נקרא גם "שביל המטוס", לזכר מטוס חיל האוויר שהתרסק באזור ואנשי הצוות שבו נהרגו. אפשר להבחין גם בשרידי הכפר הערבי דיר עמר, בו הייתה גם פנימייה לילדים יתומים.

המסלול מתאים מאד למשפחות, אך לא מתאים לעגלות.

צילום: איציק טל

 

אלה היו עשרה מסלולים קלילים וכיפים באזור ירושלים- חלק א'.

אם אהבתם, מוזמנים מאד להגיב, להציע עוד מסלולים ולשאול שאלות.

להתראות על הדרך….

6 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

close

Share this post

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב print
שיתוף ב email

נישאר ידידים?