חרבת-סעדים

טיול באזור ירושלים בעקבות פריחת הסתיו

מסלול מח'רבת סעדים לאורך שביל המעיינות

טיול רגלי באזור ירושלים.

במקום מספר מסלולים שאחד מהם מתאים גם לקטנטנים או לאנשים עם מגבלות בהליכה.

 

ההגעה מירושלים: נוסעים לכיוון המושבים אורה ועמינדב, עוברים אותם מצד ימין וממשיכים לפי השילוט ל"יד קנדי".

מה רושמים ב"וייז"?

"יד קנדי"

המסלול הראשון מתאים גם למשפחות עם ילדים קטנים או אנשים המוגבלים בהליכה. המסלול השני מתאים למשפחות עם ילדים שמורגלים בהליכה ויש בו עליות וירידות.

אפשרי לטייל לאורך כל השנה.

מוצל חלקית בקיץ.

בחורף מעט מחליק.

בחניון חרבת סעדים יש ברז מים ושולחנות פיקניק. אין שירותים.

מומלץ להביא בגד ים כדי להכנס למעיינות.

הסתיו בהרי ירושלים יפה במיוחד. אני תמיד מחפשת מסלולים קצרים של שעתיים או שלוש, בדרגת קושי בינונית. המסלול המוצע מתאים מאד לכאלה שאוהבים לטייל בנחת ולהנות מיופיו של היער בעונה הזאת כשסתווניות, נרקיסים וכרכומים מכסים את השביל.

את המסלול כדאי להתחיל ב"יד קנדי"- אנדרטה גדולה שנבנתה לזכר נשיא ארה"ב ג'ון קנדי, שנרצח ב 1963. מהאנדרטה הגדולה נשקף נוף יפה של כל האזור.

משם נוסעים ברכב עד לחניון שליד "חרבת סעדים". שם מחנים את הרכב.  בחרבת סעדים יש קבר של שייח' מוסלמי- שייח' אחמד, שבנוי על חורבות מבנה ביזנטי. במקום שרידי מבנה, גת שמן וכן עצי אלון גדולים שעפ"י השמועה הם מהעתיקים בארץ ושרדו ככל הנראה בזכות קדושת המקום. משם ניתן ללכת מספר דקות ל"עין סעדים", מעיין שנובע מתוך שתי נקבות חצובות.

פריחת הסתווניות בהרי ירושלים

סמוך לחרבת סעדים נמצא חניון פיקניק גדול, חניון "קדושי קהיר". שלט גדול בחניון מספר את סיפורם העצוב של חברי חוליית ריגול ישראלית שנתפסו בקהיר והוצאו להורג. בחניון יש שולחנות פיקניק, ברז מים אך אין שירותים. מהחניון יוצא שביל קווי נוח וקצר. השביל מתאים למשפחות עם פעוטות ולאורכו גם מתקני שעשועים, ספסלים ופינות חמד.

למי שמעוניין במסלול מאתגר יותר, מומלץ לנסות את "שביל המעיינות". ניתן לעשות את השביל כמסלול קווי- כלומר ללכת ולחזור על עקבותינו בכל שלב שנרצה, או לעשות הקפצת רכבים לסיום המסלול המלא.

שילוט ברור יפנה אתכם לשביל המעיינות. השביל מסומן בירוק-לבן-ירוק.וכן בסימון המיוחד של שביל ישראל, שעובר במקום.

סימון שביל ישראל בשביל המעיינות

הדרך היא דרך עפר שהופכת בוצית וחלקלקה אחרי הגשם. לכל אורכה יש עצי אורן וכן צמחיה ים תיכונית ירוקה. בין העצים ראינו איילות שמנתרות, אך לא הספקתי לצלם…

שביל המעיינות

אחרי כמה דקות הליכה מגיעים למעיין הראשון, "עין עמינדב". ניתן לראות את נקבת המים שנחצבה בסלע, אך למרבה הצער הפכה לשירותים ציבוריים למטיילים…

נקבה בעין עמינדב

לאחרונה בריכת האגירה צופתה וטויחה ע"י שני מתנדבים מהיישוב עמינדב. הגישה לברכה פחות נוחה ואין בה הרבה מים.

אחרי הליכה של 500 מטר מגיעים לשתי בריכות אגירה של עין עוזי. הראשונה מביניהן מלאה לגמרי, המים נראים נקיים ומטיילים אחדים נכנסנו אליה, למרות מזג האוויר הסתווי.

בריכת המים בעין עוזי

אם ממשיכים ללכת בשביל, מגיעים ל"עין תמר". שלט גדול במקום מספר שהמעיים נקרא על שם תמר נתן, שנהרגה כשהייתה בת 21. מי המעיין נאגרים לתוך בריכה עתיקה שמימיה צלולים.

עין תמר- שלט

עין תמר

סמוך אליה פינות ישיבה נחמדות. בעין תמר פגשנו מטייל חביב שסיפר שמגיע בכל שבוע למקום, מנקה את המעיין ואת אזור הישיבה בהתנדבות. ריגש אותי לדעת שעדיין יש אנשים כאלה בארץ.

מתנדב שמטפח את עין תמר

ניתן להמשיך מעט על השביל ל"עין שריג". מי שרוצה יכול גם להתחיל את המסלול בעין שריג (לכתוב בוייז: חניון עין שריג) או לעשות הקפצת רכבים כך שהמסלול מתקצר אין צורך לחזור.

הדרך מח'רבת סעדים לעין חנדק

עוד וריאציה היא לרדת ממעין "עין עוזי" ל"עין חנדק" שנמצא ליד מושב "אבן ספיר" הסמוך לבית חולים "הדסה עין כרם". ניתן לעשות הקפצת רכבים גם לשם ולסיים במקום את המסלול.  אנחנו לא עשינו זאת הפעם ופשוט חזרנו על עקבותינו לחניון.

 

איפה אפשר לאכול באזור?

"ברבהר"- בית קפה שנמצא בין מושב בר גיורא למושב נס הרים, בחניון נחל קטלב. פתוח בשבת.

קפה "פרש" במרכז המסחרי הותיק של שכונת קריית יובל, מתחבא מוסד ירושלמי מוכר- ביסטרו ומגדנייה בבעלות משפחת פרש. כתובת: אורגווי 1 ירושלים.כשר.

פונדק עין כרם– מסעדה איטלקית שנמצאת בכפר הפסטורלי עין כרם, בבניין יפיפה שנועד לשימור. כתובת: המעיין 9 ירושלים. פתוח בשבת.

 

מה עוד יש באזור?

מערת הנטיפים–  מערת נטיפים גדולה ומרשימה בה אפשר לראות נטיפים וזקיפים מוארים באורות צבעוניים.

גן המפלצת– מרחק נסיעה קצר מחרבת סעדים נמצא גן השעשועים המכונה "המפלצת" ובו פסל ענק של מפלצת עם לשונות אדומים מהם ילדים יהנו להתגלץ'.

עין כרם– שכונה ציורית ובה גלריות, מסעדות, בתי קפה וכן כנסיה יפה בה ניתן לבקר.

לקריאה נוספת ברשת:

אתר טיולי- תיאור של המסלול

 

אתר הקק"לתיאור מסלול

 

מסע אחר מסלול לעין חנדק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

close

Share this post

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב print
שיתוף ב email

נישאר ידידים?