ירושלים בחג המולד סיור עצמאי

כריסמס בירושלים- לטייל בארץ ולהרגיש באירופה

חורף קר בירושלים, הימים הולכים ומתקצרים ויש אווירה נוגה באוויר. השמש שוקעת עכשיו מוקדם מאד, ונדמה שכל יום קצר מקודמו. גם מי שאוהב חורף, יודה שהחושך שיורד מוקדם כל כך יכול קצת לדכדך.

פחד מחושך הוא אחד הפחדים הכי נפוצים אצל בני אדם, כמי שמטפלת בילדים אני שומעת פעמים רבות על עוצמת החרדה מהלילה שיורד, מהאפלה, מ"שדים" ו"מפלצות" שמתחבאים בחושך. אפשר להניח שיש לזה גם בסיס התפתחותי, שריד מעידן בו לינה בחושך הייתה באמת סכנה עבור ילדים.

כך או כך, בחברות מסורתיות נהגו לציין בטקסים ואירועים את היום הקצר ביותר בשנה. התקצרות הימים וההעלמות ההדרגתית של השמש לוותה בהרבה פחד וחשש שאולי היא לא תשוב. כדי למנוע מצב עגום כזה, התפתחו  בעולם הקדום טקסים שונים להסרת ה"כישוף". (על טקס כזה בדיוק כתבתי בפוסט "באנו חושך לגרש- פסטיבל הדוסרה בהודו").

גם חנוכה שלנו, "חג האורים", נחשב כחג שמבטא את נצחון האור על החושך. פך השמן הניסי הוא סמל ליכולת להתמודד עם העלטה ולנצח אותה.

ממש במקביל, נחגג גם חג הכריסמס הנוצרי. רוב העדות הנוצריות חוגגים אותו ב 24.12, שלושה ימים אחרי "יום ההיפוך" בו השמש מגיעה לנקודה הדרומית ביותר. יתכן מאד שהחג הוא גילגול של חג קדום יותר שרווח באירופה בעבר. 

תקופה "חגי האור" בירושלים היא תקופה קסומה ועיתוי מעולה לבקר בעיר המיוחדת הזאת ולחוות תחושת חו"ל בנסיעה קצרה מהבית. למי שמגיע לעיר ומחפש מה לעשות, הנה כמה המלצות שוות:

סיור חנוכיות בירושלים

הנחת החנוכיה על אדן החלון נועדה לפרסם את נס פך השמן. בירושלים, שיש בה אוכלוסייה דתית וחרדית גדולה, יש הרבה מקומות לטייל, לראות את החנוכיות ולהרגיש את אווירת החג. 

הרחובות הראשיים, שמן הסתם מוארים יותר, הם המקומות הפחות מומלצים. כדאי לפנות דווקא לסימטאות הקטנות בהן תאורת הרחוב חלשה והחנוכיות בהן זוהרות מרחוק.

שלושה מקומות מומלצים לסיור חנוכיות הם:

הרובע היהודי בירושלים

שכונת נחלאות

והשכונות החרדיות: מאה שערים ושכונת הבוכרים. מוזמנים מאד לפוסט "אור וירושלים"– בו כתבתי על סיור חנוכיות מרגש (וגם טעים)…

צילם: איציק טל

 

המתחם הצרפתי

מתחם שנבנה בתחילת המאה ה-19 ע"י רוזן צרפתי וכלל ממספר מבנים דתיים, אכסנייה לצליינים ועוד. המבנה המוכר ביותר במתחם הוא "נוטרדם", שמספר שבועות לפני הכריסמס מתקשט באורות צבעוניים, כשבחזיתו עץ כריסמס ענק.

בעבר הייתה במקום מסעדה יוקרתית שכרגע סגורה. אבל בכל מקרה, ביקור בחצר המתחם (נמצא ממש מול השער החדש) מומלץ במיוחד כשהוא מואר בלילה, במיוחד בתקופת הכריסמס. ניתן לעלות לתצפית ממרומי המבנה, העלות: 10 ש"ח. המקום משמש כיום כאכסנייה,  בעיקר עבור תיירים נוצרים.

ממש סמוך לנוטרדם עומד "בית החולים הצרפתי", שבעבר שימש צליינים וכבר כמה עשרות שנים משמש כהוספיס לכלל תושבי ירושלים. בהיותי ילדה, ביקרתי שם את סבא שלי, שמואל, שהיה מאושפז במקום. מראה החדרים עם התקרות הגבוהות והנזירות- אחיות שטיפלו בו, חוזר אלי בכל פעם שאני עוברת לידו.

סיור כריסמס עצמאי ברובע הנוצרי

ירושלים לא יכולה להתחרות באלזס או בברלין בנושא שווקי הכריסמס, אבל למי שרוצה לחוות כריסמס בארץ, זה אחד המקומות היפים ביותר להיות בו. הרובע הנוצרי מתחיל להתקשט לקראת הכריסמס כשלושה שבועות לפני חג המול, כשבשבוע לפני החג מתקיימות גם תהלוכות עם נגנים (מתי שמעתם לאחרונה חמת חלילים?)

מצרפת כאן שני מסלולים לטובת מי שמעוניין לעשות סיור עצמאי:

חניה מומלצת- חניון ספרא מתחת לעיריית ירושלים. למגיעים בתחבורה ציבורית- כדאי לנסוע ברכבת הקלה ולרדת בתחנה של עיריית ירושלים.

נכנסים לעיר העתיקה דרך השער החדש ממש מול המתחם הצרפתי. הולכים ברחוב השער החדש, מימין נמצא הקונדיטוריה "פטיסרי אבו סייר" שם מוכרים עוגות צרפתיות ושוקו חם כאילו אנחנו בניס ולא במזרח התיכון.

מסלול ראשון (המסלול הקליל):

ימינה לרחוב לה פררס (על השלטים בעברית כתוב "רחוב האחים"), פונים שמאלה לרחוב חוולדה, משם לרחוב פטרוס הקדוש. ברחוב סנט פיטר 2 נמצא "הבית של סנטה".

גם לילדי ירושלים מגיע לפגוש את סנטה. בשבועות שלפני הכריסמס הוא מאייש את החדר הקטן שלו, אליו נכנסים ילדים להצטלם. כיאה ל"סלב", לסנטה המקומי יש שעות קבלה, הן רשומות בגדול על הדלת. כשאנחנו הגענו למקום לא הייתה שעת קבלה ובכל זאת סנטה הואיל ויצא להצטלם עם זוג שדפק בדלתו. לסנטה יש נייד, בו אפשר לבדוק שעות פתיחה: 052-8649027

ממשיכים לאורך רחוב הפטריארכיה היוונית, ואחר כך לאורך רחוב הפטריארכיה הלטינית, עד שמגיעים לאזור שער יפו. משם ניתן לצאת ולחזור לרכבת הקלה או לחניון.

מסלול שני (למתקדמים):

מרחוב לה פררס (כזכור, מעוברת ל"רחוב האחים"), לרחוב קאזה נובה ואז רחוב הפטריארכיה היוונית. מגיעים לאזור המוריסטן, כנסיית הקבר ושוק אבטימוס, שמקושטים והומי אדם. עוד על האזור הזה כדאי לקרוא בפוסט שכתבתי על כנסיית הקבר והאזור ובו גם כמה המלצות שוות לאוכל מקומי.

משך אפשר להמשיך דרך רחוב דוד לשער יפו או לחזור לכיוון השער החדש. האזור נחשב כאזור בטוח, במיוחד בימי החג, אבל חשוב תמיד להיות זהירים.

 

ימק"א בכריסמס

בפעם הבאה שתגיעו לירושלים ותחלפו ברחוב המלך דוד, ליד מגדל הפעמונים הגבוה של ימק"א, תדעו שהאדריכל של הבניין תכנן גם ה"אמפייר סטייט בילדינג" בניו יורק. המבנה של ימק"א אולי לא גבוה כמו אחיו החורג בניו יורק, אבל הוא לא פחות יפה ממנו. הבניין, נחנך ב 1933 ע"י גנרל אלנבי שבנאומו אמר כך "מקום זה – השלום שורר בו, יריבות מדינית ודתית תישכח, אחדות בין עמים תטופח ותפותח". ואכן מטרת המקום לקדם אחווה בין הדתות ובעיצוב שלו אלמנטים שקשורים לשלושת הדתות: יהדות- נצרות- איסלם.

 כיום משמש כאכסנייה (מקום מרכזי מאד בעלות סבירה ואווירה נוצרית), מרכז לקהילה ויש בו גם אולם קונצרטים.

לקראת הכריסמס מתקיים באוהל גדול בחצר "כריסמס מרקט", לא גדול אבל מספיק כדי להרגיש "אווירת חול". ביריד משתתפים אומנים שמוכרים מלאכות יד מקומיות. המקום כולו מקושט מאד לקראת החג ומתקיימים בו גם קונצרטים חגיגיים. אפשר לעלות למגדל הפעמונים תמורת תשלום, ולהשקיף אל הנוף היפה מראש המגדל.

טלפון: 02-5692692

 

אמריקן קולוני בכריסמס

המלון, שנמצא במזרח העיר, נבנה ב 1860, ומאז שופץ אך שמר על אופיו המיוחד. הוא נחשב לאחד ממלונות הבוטיק הטובים בישראל וכל ביקור בו הוא חוויה שזורקת אותך היישר ליבשת אחרת. אורחי המלון רובם ככולם תושבי חוץ, לבושים בחליפות. ארוחת הבראנץ' בשבת נחשבת לאחד הבילויים המיוחדים בירושלים (לא זול בכלל, אבל מתאים לאירוע מיוחד).. לקראת הכריסמס המקום מקושט באלגנטיות ומי שמחפש ערב רומנטי ליד האח, עם תפאורה של עץ אשוח, ימצא אותה כאן. בנוסף מתקיים כאן לקראת החג, שוק כריסמס אלגנטי (יש להתעדכן מראש בתאריך). מי שממש מתחשק לו לחוות כריסמס כהלכתו, יכול גם להזמין מקום לארוחת ערב החג שנערכת במקום כל שנה בנוכחות שגרירים ואנשי עסקים חתיכים מכל העולם.

לדף הפייסבוק של אמיריקן קולוני

לאתר המלון

טלפון של המסעדה: 6279777

ההוספיס האוסטרי

עוד מקום שבבת אחת זורק אותך לעולם אחר הוא ההוספיס האוסטרי. על המקום כתבתי בהרחבה בפוסט הזה.

לקראת הכריסמס המקום לובש בגדי חג, כמו תמיד מומלץ להזמין שטרודל תפוחים עם שמנת חמוצה ולהנות מאווירת החג. ניתן גם לעלות לתצפית יפיפייה לראות את גגות העיר העתיקה.

כתובת: רחוב הויה דולורוזה פינת הגיא.

טלפון: 6271463.

מיסת חג בכנסיות

אני מודה שאני יותר בעניין של אפל שטרודל ופחות בעניין של מיסות בכנסייה. אבל ביקור במיסה כזאת, בערב החג (24.12 בחצות) נחשב לחגיגי ומיוחד. מכיוון שלא יצא לי אף פעם להשתתף, אין לי הרבה מה לכתוב, אבל עבור תיירים נוצרים או עבור אחרים ממעוניינים להשתתף: ניתן למצוא עוד מידע באתר הזה

לתשומת לבכם, לא מקובל לצאת באמצע המיסה (דבר שישראלים נוהגים לעשות), למי שמעוניין רק ב"הצצה"- מומלץ לעמוד מאחורה או סמוך לכניסה.

יש לכבות ניידים בזמן המיסה.

כנסיות שמורגלות לקהל ישראלי: הדורמציון (המיקום, על הר ציון נוח ונגיש, המיסה בגרמנית ושפות אחרות),  כנסיית נוטרדם (עליה כתבתי קודם. המיסה קאתולית), הכנסייה בהוספיס האוסטרי (גם עליו כתבתי קודם), כנסיה קאתולית דוברת עברית, הכנסיה הסקוטית (עליה כתבתי בפוסט הזה) וכנסיית סנט ג'ון בעין כרם  (טל 6417291)..

אם נחת עליכם אורח מחו"ל בדיוק בתקופה הזאת, וחשקה נפשו להשתתף במיסה דווקא, אפשר להתייעץ עם מרכז המידע הנוצרי בשער יפו, טל' 6272692, דוא"ל cicinfo@cicts.org.

צילם: איציק טל

עד כאן המלצות לטיול כריסמס בירושלים. אשמח לשמוע תגובות או הצעות. להתראות על הדרך!

close

Share this post

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב print
שיתוף ב email

נישאר ידידים?